سه دلیل افزایش قیمت تخم مرغ/ مقابله با انحصار،رانت و فساد اولویت نخست دولت باشد

کمبود و گرانی خوراک طیور، کاهش تولید و سوءمدیریت سه عامل افزایش قیمت تخم مرغ است که دولت باید مقابله با انحصار،رانت و فساد در تامین نهاده را در اولویت نخست قرار دهد.

به گزارش بهارستانه، حاکی است قیمت تخم مرغ در ادامه افزایش های گذشته، امروز هر شانه ۳۰ تایی در منطقه ۱۹ تهران ۵۲ هزار تومان و هر عدد  ۱۸۰۰ تومان به فروش می رود. این قیمت نسبت به یک ماه گذشته نزدیک به ۵۰ درصد رشد را نشان می دهد.

بررسی های میدانی خبرنگار فارس نشان میدهد که قیمت ها در مناطق و مغازه های مختلف متفاوت و از شانه ای ۴۸ هزار تومان تا ۵۸ هزار تومان متغیر است، مغازه داران درشتی و کوچکی تخم مرغ ها را در قیمت‌ها موثر می‌دانند اما همواره بر اساس یک قانون نانوشته تفاوت زیادی بین قیمت بالا و پایین شهر بوده و مغازه داران گاهی بر اساس جیب مشتری قیمت می گویند.

یک فروشنده در منطقه ۱۹ تهران درباره دلیل افزایش قیمت تخم مرغ گفت: گران می‌خریم و مجبور هستیم گران بفروشیم، قیمت ها نسبت به گذشته فرق کرده و اکنون در هر شانه ۱۰ هزار تومان گرانتر خریده ام.

بر اساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت مصوب هر شانه تخم‌مرغ ۳۰عددی ساده و بدون بسته‌بندی برای مصرف‌کننده بر اساس وزن آن ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان تعیین شده است اما قیمتی که فروشندگان می فروشند نزدیک به دو برابر است و این نشان میدهد که تصمیمات ستاد تنظیم بازار تنها در محدوده دور میز اعتبار دارد و بازار حرف آنها را نمی خواند و راه خود را می رود.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.