سقوط آزاد از قله به قعر/ توریست‌های ورشکسته در ناپل!

واقعا چه بلایی بر سر مدافع عنوان قهرمانی والیبال دانشجویان جهان آمد که چنین شوکی به علاقمندان این رشته وارد کرد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، سی‌امین دوره یونیورسیاد به میزبانی ناپل ایتالیا برگزار شد و در رشته والیبال تیم‌های مختلف با هم به رقابت پرداختند. در دیدار پایانی این دوره از مسابقات تیم والیبال دانشجویان ایتالیا توانست با نتیجه ۳ بر ۲ لهستان را شکست داده و بر سکوی قهرمانی تکیه بزند. در بازی رده‌بندی هم روسیه با نتیجه ۳ بر صفر مقابل فرانسه پیروز شد.

تیم ملی دانشجویان ایران به عنوان مدافع عنوان قهرمانی این رقابت‌ها در رده هجدهم قرار گرفت. والیبال ایران در دوره گذشته با هدایت مسعود آرمات کاری کردند کارستان و برای نخستین بار مدال طلای ایران در این پیکارها را کسب کردند، اما امسال تیم دانشجویان ایران با هدایت علی پورعروجی شرایط متفاوتی داشت.

دانشجویان ایران در مرحله مقدماتی نتیجه را به تیم‌های فرانسه، لهستان، کانادا و برزیل واگذار کردند. به این ترتیب شاگردان پورعروجی برای کسب عنوان هفدهم تا بیستم به مصاف چین رفتند و توانستند حریف آسیایی خود را با نتیجه ۳ بر صفر شکست دهند. در ادامه دانشجویان ایران برای رسیدن به عنوان هفدهم یا هجدهم مقابل مکزیک به میدان رفتند و مقابل این تیم هم حرفی برای گفتن نداشتند و ۳ بر صفر بازنده شدند تا مدافع عنوان قهرمانی نتواند عنوانی بهتر از هجدهمی در این دوره از مسابقات کسب کند.

در شرایطی که والیبال ایران در بخش‌های ملی این روزها نشان داده حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، کسب چنین نتیجه‌ای می‌تواند به آبروی این رشته در میادین بین‌المللی آسیب بزند. حال سوال اینجاست که واقعا چه بلایی بر سر مدافع عنوان قهرمانی آمد که چنین شوکی به علاقمندان این رشته وارد کرد؟ بازیکنانی که توسط کادر فنی دانشجویان انتخاب شدند در عین جوانی از بازیکنان اصلی تیم‌های باشگاهی خود بودند و در تیم‌های ملی جوانان و امیدهای ایران سابقه بازی داشتند.

دانشجویان ایران از هفدهم اردیبهشت زیر نظر پورعروجی استارت زدند و چند بازی تدارکاتی هم برگزار کردند. کمترین توقع از تیمی که بازیکنان خوبی هم در اختیار داشت این بود که بتواند حداقل بین ۳ تا ۵ پیروزی کسب کند، اما این اتفاق هیچگاه رقم نخورد تا پورعروجی و شاگردانش نقس توریست را داشته باشند.

عملکرد والیبال دانشجویان در مسابقات جهانی به قدری ضعیف و غیرقابل دفاع بود که «علی پورعروجی» در پیامی نوشت: با توجه به مشغله مسعود آرمات در تیم جوانان (سرمربی سابق تیم والیبال دانشجویان) و حتی به توصیه وی و دیگران، مسئولیت تیم والیبال دانشجویان راقبول کردم. ما از دوستان قدیمی هستیم و هیچ تعارضی بین ما نیست و من را نیز به جای آنها منصوب نکردند، بلکه با پیشنهاد و همکاری آنان به عنوان مربی تیم دانشجویان انتخاب شدم.

وی گفت: با توجه به کمبود وقت نباید این مسئولیت را می‌پذیرفتم و فقط قصدم کمک بود که متاسفانه میسر نشد. در زمان کوتاهی که داشتیم، همه اعضای تیم، مسئولان، کادر فنی و بازیکنان زحمات فراوانی کشیدند، اما زمانی که در دو دیدار اول مقابل فرانسه و لهستان مغلوب شدیم و مشخص شد از گروه صعود نمی‌کنیم بازیکنان انگیزه لازم را برای ادامه کار از دست دادند. سطح کیفی مسابقات هم بسیار بالا بود و در گروه خیلی سختی قرار داشتیم. ضمن اینکه تیم‌ها با نفرات حرفه‌ای در مسابقات شرکت کرده بودند.

پورعروجی خاطرنشان کرد: برای این نتایج از جامعه فهیم والیبال و ورزش دانشگاهی کشور به سهم خود عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم انتظارات را برآورده سازم.

در پایان ذکر چند نکته شاید خالی از لطف نباشد؛ اول اینکه چرا تغییراتی در کادر فنی تیم قهرمان ایجاد شد؟ سوال دوم اینکه چرا برنامه‌ریزی‌های درست و دقیقی صورت نگرفت تا شاهد رقم خوردن چنین نتایجی نباشیم؟ سوم اینکه مگر یکی از وظایف کادر فنی حفظ انگیزه بازیکنان در شرایط سخت نیست؟ پس چطور پورعروجی خیلی راحت عنوان می‌کند که پس از قطعی شدن عدم صعود ایران بازیکنان انگیزه خود را از دست دادند؟ پورعروجی که به عنوان مربی لژیونر والیبال ایران هم شناخته می‌شود و سابقه کار در تیم ملی بنگلادش را هم دارد در بخشی دیگر از صحبت‌هایش عنوان کرد که حریفان با نفرات حرفه‌ای در مسابقات حاضر بودند؛ آیا این شرایط برای ایران وجود نداشت؟!

والیبال ایران در رده نوجوانان، جوانان و امید پر است از بازیکنان با استعداد که با اندکی تمرین و هماهنگی می‌توانند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند، اما در تیم دانشجویان ظاهراً آقایان به فکر مسائل دیگری بودند. اهالی والیبال توقع دارند که این نتایج هرچه زودتر آسیب‌شناسی شود تا در سال‌های آینده شاهد چنین نتایج فاجعه‌باری در والیبال ایران نباشیم.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.