سرمای بهار ۹ هزار میلیارد تومان به محصولات باغی خسارت زد/ زیان ۲ هزار میلیارد تومانی به باغهای پسته کرمان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: بر اثر گرمازدگی اواخر زمستان گذشته، باغات پسته کرمان آسیب زیادی دیدند، به طوری که ۲ هزار میلیارد تومان پسته بر اثر گرمازدگی در این استان از بین رفته است.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، محمدعلی طهماسبی، در مورد خسارات وارد شده به محصولات باغبانی طی سه ماه اخیر خاطرنشان کرد: کشور ما به دلیل داشتن اقلیم‌های مختلف همواره با خسارت‌هایی همچون گرمازدگی و سرمازدگی در محصولات کشاورزی از جمله محصولات باغبانی مواجه است و سرمای زودرس بهاره سرجمع ۹ هزار میلیارد تومان به تمام محصولات باغی در کشور خسارت وارد کرد.

وی همچنین به خسارتی که امسال در باغات پسته کرمان به دلیل گرمازدگی در پایان فصل زمستان رخ داده اشاره کرد و گفت: در روزهای آخر زمستان، گرما در این استان تا ۳۲ درجه هم رسید و باعث شد، تا آسیب جدی به جوانه‌های پسته زده شود.

معاون حجتی به این نکته اشاره کرد که نهال پسته به دلیل مقاومتی که نسبت به شوری و کم‌آبی دارد، در استان‌هایی همچون کرمان فعال است و با آنکه تقریبا به جز دو استان هرمزگان و بوشهر تقریبا پسته در همه استان‌های کشور کشت می‌شود، اما همچنان بیشترین سطح زیر کشت پسته در استان کرمان انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه کشت پسته در زمین‌های حاصل‌خیز و آب شیرین عملکرد بیشتری در هکتار دارد، تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم، حتما پسته در جایی که آب شور است و کیفیت آب پایین می‌آید، باید کشت شود، در صورتی که به شدت به دنبال توسعه باغات پسته در نقاط مختلف از جمله غرب کشور هستیم و اکنون باغات پسته زیادی در استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، ایلام و خوزستان ایجاد شده است.

طهماسبی پیش‌بینی کرد که امسال با توجه به آسیب‌های به وجود آمده ۲۰۰ هزار تن پسته در کشور تولید شود.

وی همچنین بر این نکته تأکید کرد که باید برای احیای باغات پسته تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت‌های طولانی در اختیار پسته‌کاران قرار گیرد.

به گزارش فارس، تا قبل از سال ۲۰۱۶ میلادی، ایران به عنوان نخستین صادرکننده پسته در دنیا شناخته می‌شد، اما به مرور آمریکایی‌ها ذخایر ژنتیکی پسته ایرانی را به کشور خود قاچاق و کشت کردند، تا جایی که در سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا مقام اول پسته صادراتی دنیا را به خود اختصاص داد و ایران مقام دوم صادرات را گرفت.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند کیفیت پسته ایرانی به مراتب بالاتر از پسته تولید آمریکاست، اما نکته جالب توجه اینکه آمریکا در اقدامی ناجوانمردانه تعرفه ۲۰۰ درصدی برای واردات پسته ایرانی به کشورش وضع کرده است.

اما همچنان ۵۹ کشور دنیا پسته مصرفی خود را از ایران وارد می‌کنند و آلمان، عراق، پاکستان، ایتالیا و امارات جزء پنج کشوری هستند که مرغوب‌ترین پسته ایرانی را با بالاترین قیمت خریداری می‌کنند.

پسته، زعفران و فرش دستباف سه کالای غیرنفتی ایرانی است که سالانه بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است و امسال این نگرانی وجود دارد که با کاهش تولید پسته در استان کرمان که ۷۰ درصد تولید پسته را در خود جای داده است، این مسئله با مشکل مواجه شود.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.