گمانه‌زني‌ها از زمان ظهور پالايشگاه ستاره خليج فارس

ستاره خود‌کفایی، ستاره دلالان بنزین شد!

با وجود اعلام تاريخ‌هاي مكرر براي بهره‌برداري از پالايشگاه ستاره خليج فارس، شواهد موجود و سرعت لاک پشتي اين پروژه نشان مي‌دهد كه وزارت نفت نسبت به اين پروژه حياتي بي‌تفاوت بوده و بر واردات بنزين تأكيد بسياري دارد.

با وجود اعلام تاریخ‌های مکرر برای بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، شواهد موجود و سرعت لاک‌پشتی این پروژه نشان می‌دهد که وزارت نفت نسبت به این پروژه حیاتی بی‌تفاوت بوده و بر واردات بنزین تأکید بسیاری دارد.
به گزارش بهارستانه به نقل از جوان، پالایشگاه ستاره خلیج فارس از ابعاد گوناگونی مورد توجه و اهمیت است. این پالایشگاه به تنهایی قادر خواهد بود معادل ۶۰ درصد بنزین تولیدی کل پالایشگاه‌های کشور در سال ۹۴ را تولید کند. یعنی در صورت افتتاح کامل این پالایشگاه روزانه ۳۶ میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور اضافه خواهد شد؛ در حالی که تمام ۹ پالایشگاه موجود فعلی در سال ۹۴ توانستند حدود ۶۱ میلیون لیتر بنزین تولید کنند. اهمیت این پالایشگاه زمانی بیشتر آشکار می‌شود که نگاهی به آمار مصرف و واردات روزانه بنزین نیز داشته باشیم. در سال گذشته به‌طور متوسط روزانه ۷۱ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است که از این مقدار ۱۰ میلیون لیتر از طریق واردات تأمین شده است. این در حالی است که در صورت تکمیل و بهره‌برداری از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه ۱۲ میلیون لیتر به تولید بنزین کشور افزوده و خودکفایی در یک مقطع زمانی کوتاه مدت (با توجه به رشد پیوسته مصرف) حاصل می‌شود.
با گذشت بیش از ۱۰ سال از آغاز طراحی پالایشگاه ستاره خلیج فارس و اذعان مسئولان وزارت نفت بر لزوم تسریع در راه‌اندازی این پالایشگاه، تا کنون هیچ یک از فازهای آن راه‌اندازی نشده است. در صورت تأخیر در افتتاح فاز اول پالایشگاه‌ ستاره خلیج فارس و بهره‌برداری کامل از فازهای ۱۷ تا ۲۱ پارس جنوبی تا پایان سال ۱۳۹۵ (طبق وعده‌های مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس)، حجم خام‌ فروشی میعانات گازی کشور از حدود ۳۲۳ هزار بشکه به ۵۳۳ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. این در حالی است که واردات بنزین در سال‌های اخیر در حال افزایش بوده و میزان واردات این فرآورده در سال‌های ۹۳، ۹۴ و نیمه اول ۹۵ به ترتیب به ۶/۴، ۵/۹ و ۱۲ میلیون لیتر در روز رسیده است. علاوه بر تشدید واردات بنزین، مشکلات دیگری همچون بازاریابی برای فروش میعانات گازی، عدم دستیابی به ارزش افزوده بالاتر و خواب سرمایه ۳ میلیارد یورویی، از جمله ضرورت‌های تغییر رویه وزارت نفت در قبال این پروژه مهم است.
مسئولان وزارت نفت دولت یازدهم تاکنون چندین بار وعده افتتاح این پالایشگاه را داده‌اند که هیچ یک محقق نشده‌ است و بر اساس آخرین وعده وزارت نفت، قرار است فاز اول این پالایشگاه با ظرفیت پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، در نیمه دوم سال ۱۳۹۵ افتتاح شود که باید دید آیا تحقق این وعده به کارنامه دولت یازدهم در سال پایانی دولت اضافه خواهد شد یا خیر؟ وعده افتتاح فاز اول این پالایشگاه از ابتدای سال ۹۵ به نیمه این سال و سپس به پایان سال تغییر یافت؛ اما اخیراً گمانه‌زنی‌های برخی کارشناسان حاکی از آن است افتتاح کامل این فاز تا پایان سال ۹۵ نیز با توجه به وضعیت پیشرفت فعلی آن غیرممکن است.
مطابق برخی گزارش، پروژه ستاره خلیج فارس در طول ۵/۲ سال از ابتدای فعالیت دولت یازدهم با سرعت بسیار کمی پیش رفته است و متوسط پیشرفت کل پروژه به ۷ درصد در هر سال و در مجموع به ۸۵ درصد در مرداد ۱۳۹۴ رسیده است. البته این پروژه در دولت نهم و دهم نیز از سرعت چندانی برخوردار نبوده است و از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۲ متوسط پیشرفت پروژه در هر سال تقریباً ۱۰ درصد بوده و در مرداد ۱۳۹۲ با حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی به دولت یازدهم تحویل شده است.
با وجود گذشت بیش از ۵/۴ سال از زمان مقرر برای راه‌اندازی این پروژه پالایشگاهی همچنان زمان واقعی راه‌‌اندازی این پالایشگاه مشخص نیست. در مورد برخی از تجهیزات ضروری مانند راکتورها و برج‌ها نیز تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۴بیش از ۴۵ درصد از تجهیزات خریداری نشده‌ و با مشکل مواجه بوده است. شکل زیر وضعیت خریدهای انجام شده این پالایشگاه تا تاریخ مذکور را نشان می‌دهد.
مهم‌ترین چالش پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس نبود اهتمام کافی در مجموعه وزارت نفت برای اتمام این پروژه است. درحال حاضر افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت، جذب سرمایه‌گذار خارجی و اصلاح قراردادهای نفتی جزو اولویت‌های اصلی وزارت نفت است. این در حالی است که اولویت‌های مذکور بدون توسعه ظرفیت پالایشی در واقع در راستای تقویت خام‌فروشی و در تعارض با اقتصاد مقاومتی است. پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه‌ای ستاره خلیج فارس که طراحی آن به سال ۱۳۸۲ و شروع ساخت آن به سال ۱۳۸۶ باز‌می‌گردد در دوران تحریم و پس از آن با چالش‌های ‌زیادی مواجه بوده است که موجب تأخیر در روند ساخت و بهره‌برداری از این پالایشگاه شده است. مهم‌ترین این چالش‌ها عبارتند از افزایش هزینه‌های ساخت در طول روند فرسایشی ساخت پالایشگاه، تغییرات مدیریتی و جابه‌جایی متناوب سهم هر یک از سهامداران، خصوصی شدن این پالایشگاه در جریان خصوصی‌‌سازی پالایشگاه‌های کشور‌ و واگذاری ساخت آن به پیمانکارانی که توان مالی، تخصصی و فنی کافی‌ برای این کار نداشتند.
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، تنها پالایشگاه در دست احداث کشور برای حرکت جدی به سمت کاهش خام‌فروشی، قطع وابستگی کشور به واردات بنزین و همچنین کاهش ضربه‌‌پذیری در برابر تحریم فروش نفت و میعانات گازی است. با توجه به اهمیت راهبردی این پالایشگاه ضروری است تا وزارت نفت برای راه‌‌اندازی سریع‌تر این پروژه متناسب با چالش‌هایی که در بخش‌ قبلی به آن اشاره شد، اقدامات مؤثری اتخاذ کند، به نحوی که چالش‌‌های مربوطه از جمله مشکل تأمین تجهیزات، توانمندی پیمانکار و همچنین مشکل تزریق منابع مالی برطرف شود. در غیر این‌صورت نه تنها تکمیل هر ۳ فاز پالایشگاه تا پایان دولت یازدهم محقق نخواهد ‌شد، بلکه تحقق وعده افتتاح فاز اول این طرح تا پایان نیمه دوم سال ۱۳۹۵ نیز بعید به نظر می‌رسد.
شواهد موجود نشان می‌دهد پالایشگاه ستاره خلیج فارس همچنان در کما خواهد ماند تا در قبال این عقب‌ماندگی، بهشت واردکنندگان پابرجا بماند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.