روایت نقوی از کمیسیون امنیت| ظریف: باید به آمریکایی‌ها اثبات کنیم که منزوی هستند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وزیر امور خارجه در جلسه امروز کمیسیون عنوان کرد که سفرهای زیادی در دستور کار است و باید به آمریکایی‌ها اثبات کنیم که منزوی هستند.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست عصرامروز (یکشنبه) کمیسیون متبوعش اظهار داشت: جلسه عصر کمیسیون با حضور ظریف وزیر امور خارجه تشکیل شد.

وی افزود: ظریف در این جلسه گفت یکی از دلایل تلاش‌های اخیر دستگاه دیپلماسی، نشان دادن انزوای آمریکا پس از تحریم وزیر امور خارجه بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آقای ظریف همچنین در این جلسه عنوان کرد سفرهایی زیادی در دستور کار است و باید به آمریکایی‌ها اثبات کنیم که منزوی هستند. دستاورد سفر به قطر، کویت، سوئد، نروژ، فنلاند، فرانسه (دوبار)، چین و مالزی ظرف مدت چند هفته انزوای آمریکا بود.

وی با اشاره به دیگر سخنان ظریف در کمیسیون مربوطه خاطرنشان کرد: ظریف همچنین ادامه داد که در این سفرها، درخواست ملاقات‌های مختلفی وجود داشت.

نقوی حسینی با اشاره به توضیحات وزیر خارجه درباره سفرهای اخیر، گفت: طبق توضیحات وزیر امور خارجه، مکرون به محل استقرار هیات ایرانی برای ملاقات آمد که این نشان از اقتدار نظام جمهوری اسلامی است. این سفرها نمایش اقتدار بود. البته همکاری‌های دوجانبه هم محور بحث بود به‌ویژه در سفر به چین که ما دنبال روابط راهبردی با این کشورها هستیم و به چینی‌ها هم موضوع را ارائه کردیم که نگرش جدیدی ایجاد شود. روابط ما با مالزی هم اهمیت زیادی دارد. هدف از این سفر احیای روابط گذشته و بهبود مناسبات بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: طبق توضیحات ظریف در سفر به کشورهای غربی و ژاپن بحث‌های جدی برای همکاری صورت گرفت. این موضوع را هم تبیین کردیم که منطقه خواهان آرامش و پرهیز از تنش است. همچنین مواضع و استراتژی ایران در اجرای تعهدات برجامی غربی‌ها هم تبیین شد. در قضیه برجام و در دو سفر به فرانسه گفته شد که ایران در چارچوب ماده ۳۶ برجام اقدام به گام‌های کاهش تعهدات برجامی کرده و تا غربی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند این مسیر ادامه خواهد داشت. بحث‌های زیادی بر محور چگونگی انجام تعهدات غربی‌ها در برجام صورت گرفت و راه‌های ممکن هم مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: طبق توضیحات وزیر امور خارجه، غربی‌ها باید به ۱۱ تعهد خود عمل کنند. ما این موضوع را تفهیم کردیم که به همان میزان که به برجام متعهدیم، تعهد شما هم باید عملی و عینی باشد. یعنی فروش نفت، دسترسی ایران به پول نفت و امکان هزینه‌کرد آزاد آن باید فراهم شود که این موضوعات جزء مباحث و گفت‌وگوها بود. مطرح شد که اگر غربی‌ها قبل از نیمه شهریور اقدام عملی کنند گام سوم برداشته نخواهد شد ولی اگر غیر از این باشد گام سوم برداشته خواهد شد.

نقوی حسینی اضافه کرد: آقای ظریف تاکید داشت مسیر مذاکره باز است و جمهوری اسلامی در این مسیر فعال است که یکی از نتایج آن انزوای بیشتر آمریکاست. تحریم من(ظریف) از سوی آمریکایی‌ها موجب محروم شدن اندیشکده‌ها، رسانه‌ها و خیلی از مجامع علمی و رسانه‌ای آمریکا از ملاقات با بنده شده، این یعنی خودشان تحریم شده‌اند.

وی ادامه داد: آقای ظریف اشاره داشت بزرگترین شکست آمریکا و رژیم اسرائیل در برجام، عدم موفقیت آنها در ایجاد اجماع علیه جمهوری اسلامی ایران بود. نه این‌که نخواستند بلکه نتوانستند. اجماع امنیتی علیه ایران از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی فروریخت و شکسته شد. این دستاورد ارزشی و راهبردی برجام بود. آمریکایی‌ها دوباره تلاش می‌کنند همان اجماع را احیاء کنند ولی حتما شکست می‌خورند.

وی در خاتمه عنوان کرد که در این نشست برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی از جمله نوریان، کواکبیان، شوشتری برزگر، جمالی، جاسمی، بروجردی، برومندی، گودرزی و نجفی نیز اظهار نظر کردند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.