رعایت نکات ایمنی تضمین برگزاری مراسم‌های عزاداری دهه محرم است

رعایت کردن نکات ایمنی در برپایی هیئت‌ها و تکیه‌ها در ماه محرم بدون شک بسیار مهم بوده و متصدیان هیئت‌های مذهبی شهرستان بهارستان باید نسبت به این امر توجه کافی نمایند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، برگزاری مراسم‌های عزاداری و برپایی تکیه‌ها در ماه محرم از جمله آداب و سنت‌های قدیمی شیعیان به ویژه در ایران می باشد که بدون تردید از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تمامی مردم در این مراسم‌ها به جهت عشق به اهل بیت و عزاداری برای امام حسین (ع) و ۷۲ از یارانش شرکت می کنند.
اما نکاتی وجود دارد که در صورت عدم رعایت آن‌ها توسط متصدیان هیئت‌های مذهبی امکان بروز حوادث ناگوار و خسارات جانی و مالی افزایش پیدا می کند که بنابر همین دلایل توجه به این موضوع بسیار مهم و ضروری می باشد.
 
به عنوان مثال در اماکنی مراسم‌های عزاداری برگزار می شود می بایست به ازای ۵۰ تا ۳۰۰ نفر دو در خروجی و به ازای ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر سه در و بیش از ۱۰۰۰ نفر حداقل چهار مسیر خروجی وجود داشته باشد.
البته باید توجه داشت که این درها می بایست در تمام زوایای سالن‌ها و شبستان‌ها باشد و به فضای آزاد و راه‌های دیگر منتهی شود و همچنین نباید این مسیرها به نقاط بن بست گونه که راه خروجی ندارد منتهی شوند.
گفتنی است که سازمان‌های آتش‌نشانی شهرهای شهرستان بهارستان نیز به برخی دیگر از این موارد پرداخته‌اند که باز بودن تمام درها و مسیرهای تردد باید باز بوده و خودداری از قفل کردن آن‌ها در این شب‌ها و در طول برگزاری مراسم از جمله موارد مذکور می باشد.
متصدیان هیئت‌های مذهبی باید توجه داشته باشند که سیم کشی‌های برق به ویژه در تکایا از پتانسیل بسیار بالایی برای حادثه‌ساز شدن برخوردار می باشد که باید دقت خاصی به آن اعمال شود و حتماً باید فردی تحت عنوان مسئول تاسیسات و برق انتخاب شود و هرشب پیش از آغاز مراسم، تمام تجهیزات و به خصوص تجهیزات برقی را بازدید کرده و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کند.

درپایان لازم به ذکر است که بدون شک رعایت این نکات و دیگر نکات ایمنی تنها به این دلیل است که عزاداری‌های دهه محرم هرچه بهتر و بدون مشکل برگزار گردد و جوانان بهارستانی که مسئول یا متصدی هیئت‌های مذهبی شهرستان می باشند باید نسبت به این موضوع توجه کافی داشته باشند.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.