رجائیان: دلم با ایران است، جسمم با فرانسه!/ قدوس؟ فقط اسمش را شنیده‌ام

داور ایرانی الاصل والیبال فرانسه گفت: در اردبیل دلم با ایران بود. من یک ایرانی هستم و دیدن موفقیت تیم ملی والیبال ایران در هر میدانی مرا خوشحال می‌کند،

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، بعد از قضاوت شاهمیری در ۲ دوره المپیک دیگر قضاوت در بالاترین سطح از والیبال جهان برای داورمان والیبال ایران دیگر یک رویا نیست. یکی از داوران ایرانی که رویای فینال المپیک را در سر دارد احسان رجائیان است. رجائیان متولد ۲۰ خرداد ۱۳۵۵ در خرم‌آباد است و از ۲ سالگی با خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرده و آنجا ساکن شده است.

این داور بین‌المللی ایرانی در حین دوران دبیرستان به والیبال علاقه‌مند می‌شود و از ۱۵ تا ۲۴ سالگی به بازی در پست پاسور می‌پردازد، اما به دلیل قد ۱۷۵ سانتی‌متری نمی‌تواند به صورت حرفه‌ای این ورزش را ادامه دهد، اما سعی می‌کند که در سال‌های بازی دوره داوری را هم بگذراند و کار قضاوت را هم از ۱۶ سالگی شروع می‌کند.

خودباوری بالا و شرکت در دوره‌های مختلف داوری باعث می‌شود که او نهایتاً در ۳۳ سالگی کارش را با قضاوت در لیگ برتر والیبال فرانسه ادامه دهد و از سال ۲۰۱۴ وارد کورس بین‌المللی قضاوت می‌شود و امروزه در لیگ برتر فرانسه و لیگ اروپا به عنوان داور قضاوت می‌کند. از مسابقات مهمی که این داور ایرانی بر عهده داشته است می‌توان به فینال لیگ برتر مردان و زنان و رقابت‌های نوجوانان اروپا اشاره کرد. از مسابقات خاطره‌انگیزی که به قول خودش همیشه در یادش می‌ماند هم می‌توان به ۲ دیدار دوستانه بین ایران و فرانسه در سال جاری و قبل از مسابقات انتخابی المپیک اشاره کرد.

رجائیان در هفته چهارم رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ به عنوان سرپرست همراه با تیم ملی والیبال فرانسه به اردبیل آمد. او که نخستین تجربه سرپرستی پشت سر می‌گذاشت به نیکی از این موضوع یاد می‌کند. احسان رجائیان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درخصوص موضوعات مختلف اظهار نظر کرد که متن صحبت‌های وی را در ادامه می‌خوانید:

* ابتدا کمی درمورد خودتان و نحوه همکاری‌تان با فدراسیون والیبال فرانسه بگویید.

۱۶ ساله بودم که کارم در داوری والیبال فرانسه را آغاز کردم. سال به سال پیشرفت کردم و مدارک مربوطه را می‌گرفتم تا اینکه سال ۲۰۱۴ راهی دوره بین‌المللی در صربستان شدم و از سال ۲۰۱۷ هم به صورت رسمی داور بین‌المللی فدراسیون والیبال فرانسه شدم. در حال حاضر بیش از ۱۱ سال است که در لیگ یک و دو فرانسه داوری می‌کنم. مسابقات خیلی مهمی را سوت زده‌ام؛ برای مثال فینال جام حذفی و چندین مسابقه که پخش زنده تلویزیونی دارد را قضاوت کرده‌ام و این موضوع بسیار برای من خوشحال کننده است.

* بزرگترین هدف شما چیست؟

بدون شک حضور در میدان بزرگی به نام المپیک می‌تواند هدف هر ورزشکار، مربی یا حتی داوری باشد. من هم هدفم حضور در المپیک و قضاوت بازی‌های مهم در آن تورنمنت بزرگ است. تمام تلاشم را برای رسیدن به هدفم به کار می‌گیرم و شک ندارم می‌توانم به آن برسم. تاکنون روند صعودی خوبی داشتم و اگر بتوانم همین روند را ادامه دهم شک ندارم که یک روز به هدفم خواهم رسید.

* بیش از ۱۰ سال در والیبال فرانسه فعالیت کرده‌اید؛ شرایط والیبال فرانسه چگونه است و چه تفاوت‌هایی با ایران دارد؟

در سال‌های اخیر تیم ملی مردان فرانسه نتایج خیلی خوبی کسب کرده، اما درمورد بانوان هنوز نتوانسته‌اند نتایج خوبی بگیرد. اکثر ملی‌پوشان مردان فرانسه در لیگ‌های معتبر بازی می‌کنند، اما بانوان فرانسه همگی در داخل این کشور توپ می‌زنند. لیگ فرانسه برنامه‌ریزی خوبی دارد، اما ستاره‌های این کشور در لیگ کشور خودشان حضور ندارند. اکثر بازیکنان لیگ فرانسه از صربستان، چک، اسپانیا و سوئد می‌آیند. جوانان فرانسوی که پیشرفت می‌کنند خود به خود به ایتالیا و لهستان می‌روند و لیگ‌های بزرگتر می‌روند.

* ایران و فرانسه در هفته چهارم لیگ ملت‌ها به مصاف هم رفتند و ایران در خانه ۳ بر صفر بازنده شد. شما هنگام این بازی چه احساسی داشتید؟

واقعیت این است که دلم با ایران بود. من یک ایرانی هستم و دیدن موفقیت تیم ملی والیبال ایران در هر میدانی مرا خوشحال می‌کند، اما از سوی دیگر من به عنوان سرپرست همراه با تیم ملی فرانسه به اردبیل آمده بودم و نمی‌توانستم واکنش خاصی داشته باشم. از نظر حرفه‌ای باید شرایط را برای برد فرانسه آماده می‌کردم و همین کار را هم کردم؛ اما واقعاً دلم نمی‌خواست ایران در خانه مغلوب فرانسه شود. البته آن نتیجه تاثیری در صعود ایران نداشت و تنها چند روزی صعود ایران را به تعویق انداخت.

* شرایط والیبال ایران را چگونه می‌بینید؟

والیبال ایران در سال‌های اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشت. فکر می‌کنم استارت پیشرفت ایران مربوط به دوران ولاسکو است. در آن مقطع کادر فنی و ملی‌پوشان شرایط بسیار خوبی داشتند و رفته رفته خود را از آسیا جدا کرده و وارد رقابت‌های جهانی کردند. ملی‌پوشان ایران هر سالی که گذشته با تجربه‌تر شدند و تا اینکه توانستند عنوان سومی جهان را هم به دست بیاورند. در حال حاضر هم ایران از شانس‌های جدی رفتن روی سکو در لیگ ملت‌ها است، چراکه آنها چند هفته صدرجدول بودند و شرایط روحی بسیار خوبی دارند. باید اعتراف کنم که تیم ایران یکی از سخت ترین حریفان والیبال فرانسه در لیگ ملت‌ها بود.

* چرا فرانسه با تیم دوم خود به ایران آمده بود؟

این جمله درست نیست. هر تیمی در شروع لیگ ملت‌ها نام چند بازیکن را اعلام می‌کند و در طول مسابقات می‌تواند از حضور آنها استفاده کند. با توجه به فشردگی مسابقات نیاز است که مربیان از بازیکنان و ترکیب‌های مختلفی استفاده کنند. در هفته چهارم هم چند بازیکن همچون انگاپت، تیلیه، لگانت و… به ایران نیامده بودند، اما نفرات همچون تونیوتی، لروکس، استفان بویر و… در ترکیب فرانسه به میدان رفتند. به هر حال این نفرات هم جزی از تیم ملی فرانسه هستند و باید در بازی‌های مختلف برای این تیم به میدان بروند. درمورد انگاپت باید بگویم که این بازیکن قرار بود به زودی پدر شود و به همین خاطر این بازیکن ترجیح داد در کنار همسرش باشد و این موضوع باعث شد انگاپت به ایران نیاید.

* چه شد که شما به عنوان سرپرست تیم ملی فرانسه شدید؟

در ابتدا باید بگویم که من فقط در هفته چهارم به عنوان سرپرست در کنار فرانسوی‌ها بودم. با توجه به اینکه من سال‌ها در فرانسه بودم و با والیبال آنها کار کردم، رئیس فدراسیون از من درخواست کرد تا به عنوان سرپرست در کنار این تیم باشم. آنها من را انتخاب کردند تا در شرایط مختلف بتوانم بیشترین کمک را به آنها بکنم. فکر می‌کنم تاحدود زیادی هم از انتخاب من راضی بودند، چراکه بسیار تلاش کردم تا کمبودی احساس نکنند.

* ارتباط‌تان با فدراسیون ایران چگونه است؟

خوشبختانه تعداد زیادی از مسئولان، بازیکنان تیم ملی و داوران والیبال ایران من را می‌شناسند. خیلی خوشحالم که می‌بینم والیبال ایران روز به روز پیشرفت می‌کند، چراکه من هم می‌توانم به عنوان یک ایرانی سرم را بالاتر بگیرم. خواسته‌ای هم از مسئولان فدراسیون ایران آن هم این است که من بتوانم ارتباط بیشتر و نزدیک‌تری با ایران داشته باشم. وقتی تیم ملی ایران برای برگزاری لیگ ملت‌های سال گذشته به روئن فرانسه آمد کارم را رها کردم و با جان و دل در خدمت تیم ملی ایران بودم تا هیچ مشکلی برای آنها پیش نیاید. دوست دارم در آینده هم شرایط به گونه‌ای باشد که هم برای ایران کار کنم و هم برای فرانسه؛ البته اگر قرار به انتخاب باشد من فدراسیون ایران را انتخاب می‌کنم. دلم می‌خواهم نام من در فدراسیون ایران محبوبیتی داشته و شناخته شده باشم تا بتوانم والیبال ایران را در فرانسه تبلیغ کنم. هر بار که تیم ملی والیبال ایران به فرانسه سفر می‌کند، کارم را رها کرده و با ذوق فراوان برای خدمت به تیم ملی کشورم راهی شهری می‌شوم که ملی‌پوشان مستقر هستند. در دوره گذشته لیگ ملت‌ها هم در شهر روئن و در کنار اعضای تیم ملی حضور داشتم و هرکاری از دستم برآمد انجام دادم تا کارها به راحتی انجام شود. دلم می‌خواهد این رابطه بیشتر و نزدیک‌تر شود. مسئولان فدراسیون ایران بدانند که یک نماینده در والیبال فرانسه دارند که هرکاری نیاز باشد برای کمک به ایران انجام خواهد داد.

* تیم ملی فوتبال فرانسه قهرمانی جام‌جهانی ۲۰۱۸ شد؛ آیا بعد از این اتفاق رشته‌های دیگر زیر سایه فوتبال قرار گرفته است؟

اغلب تمرکز من روی والیبال است، اما کم و بیش سایر رشته‌ها را هم بررسی می‌کنم. وقتی که فرانسه توانست قهرمانی جام جهانی را به دست آورد موجی از شادی سراسر این کشور را فرا گرفت. باید بپذیریم که فوتبال در اکثر کشورهای جایگاه خاصی دارد و سایر رشته قابل مقایسه با آن نیستند. شاید فکر کنید که در ایران فقط اکثر توجهات به فوتبال است، اما به نظر من اینگونه نیست، چراکه در فرانسه هم خیلی از مردم به فوتبال علاقه دارند. تیم‌های باشگاهی همچون لیون، مارسی، پاری سن ژرمن و… طرفداران خاص خود را دارند که اخبار، نتایج و بازی‌های تیم‌های مدنظر خود را پیگیری می‌کنند.

* در فوتبال فرانسه شاهد حضور گسترده تبعه‌های آفریقایی در تیم ملی هستیم ولی در والیبال این اتفاق کمتر رخ داده است، چرا؟

برای پاسخ به این سوال باید یک موضوع کلی را در نظر گرفت. خیلی ها در کشورهای مختلف از زمان کودکی بین فوتبال و والیبال به سمت فوتبال می‌روند. بازیکنانی که به فرانسه می آیند اغلب آفریقایی هستند و در کشورهای خود فوتبال را حتی در سخت‌ترین شرایط بازی می‌کردند. شاید چون شروع بازی والیبال با فوتبال کمی متفاوت است نوجوانان و جوانان کمتر به سمت والیبال می‌ آیند و در ادامه هم کمتر می‌ توانند به تیم ملی فرانسه برسند. والیبال فرانسه بازیکنان خیلی خوبی دارد و شاید این موضوع هم از دیگر عواملی باشد که بازیکنان بسیار کمی از آفریقا به فرانسه می آیند.

* چرا ستاره‌های ایران کمتر در لیگ فرانسه بازی می‌کنند؟

امسال شنیدم که علی شفیعی با تیمی در لیگ فرانسه به توافق رسیده و از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم. لیگ فرانسه نسبت به لیگ کشورهای ایتالیا، لهستان، برزیل و… چندان کیفیت بالایی ندارد، چراکه اکثر ستاره‌های والیبال فرانسه هم در آنجا حضور ندارند و بازیکنانی از کشورهای دیگر به تیم‌های باشگاهی فرانسه می‌ آیند. تا چند سال پیش همیشه برایم سوال بود که چرا ملی‌پوشان والیبال ایران کمتر لژیونر می‌شوند، اما این روزها می‌بینیم که اکثر ملی‌پوشان در تیم‌های معتبر اروپا بازی می‌کنند. امیدوارم در سال‌های آینده شرایط به گونه ای شود که ملی‌پوشان بیشتری هم به لیگ فرانسه بیایند، چراکه می‌توانند تجربه زیادی در این کشور کسب کنند که شاید در نهایت به سود تیم ملی ایران هم باشد.

* سامان قدوس فوتبالیست ایرانی که در آمیان فرانسه بازی می‌کند؛ آیا او را می‌شناسید و اطلاعاتی از وی دارید؟

نام قدوس را شنیده‌ام، اما تاکنون ملاقاتی با وی نداشته و اطلاعات زیادی از وی ندارم. فکر می‌کنم او به تیم ملی ایران هم دعوت شده و در جام جهانی هم برای ایران بازی کرد. اطلاعاتی که من از وی دارم در همین حد است و فرصت نکرده‌ام تا بازی‌های باشگاهی وی را دنبال کنم.

* به نظر شما چه تیمی می‌تواند قهرمان لیگ ملت‌ها شود؟

جمله‌ای معروف داریم که می‌گوید پیش‌بینی مخصوصاً در ورزش همیشه سخت است. به هر حال ایران چند هفته در صدر جدول بود و شرایط خیلی خوبی دارد. نمی‌گویم ایران قطعاً قهرمان می‌شود، اما می‌گویم که ایران قطعاً می‌تواند روی سکو برود و یکی از تیم‌های برتر باشد. سایر تیم‌ها هم با وجود جوانگرایی که کرده‌اند در شرایط ایده‌آلی قرار دارند. روس‌ها واقعاً تیمی کامل و با انگیزه هستند. فرانسه با حضور بازیکنان اصلی می‌تواند برای هر تیمی خطرناک باشد. برزیل سال‌های سال است که در تورنمنت‌ها خود را به عنوان یک مدعی معرفی می‌کند. آمریکا میزبان است و قطعاً تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا از این شرایط به سود خود استفاده کند.

* آیا ایران می‌تواند جز تیم‌های صعود کننده به المپیک باشد؟

ایران دو مرحله مسابقات انتخابی دارد؛ یک بار در روسیه و بار دیگر در چین باید به مصاف حریفان خود برود. شاگردان کولاکوویچ اگر یک درصد نتوانند در روسیه جواز حضور در المپیک را بگیرند، شک ندارم که در چین می‌توانند از پس حریفان آسیایی خود برآیند و راهی المپیک شوند. بازیکنان ایران باتجربه هستند و جوانانی با انگیزه هم در ترکیب حضور دارند که تلفیق آنها می‌تواند تیمی درخشان از ایران را به نمایش درآورد. امیدوارم روزی برسد که من هم بتوانم همراه با تیم ملی والیبال ایران در المپیک حضور داشته باشم. نباید فراموش کنیم که ایران در دوره گذشته هم عملکرد خوبی در رقابت‌های المپیک داشت.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.