رئیس‌جمهور بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات را با حمله به منتقدان افتتاح کرد

آنگونه كه ايسنا گزارش كرده، حجت‌الاسلام روحاني در آيين افتتاحيه بيست و يكمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها بدترين جوانمرگي را جوانمرگي مطبوعات و رسانه توصيف كرده و گفته است: اينكه رسانه‌اي كه هنوز متولد نشده بال و پر نگشوده و خود را به خوبي معرفي نكرده به دلايل واهي دچار تاخت و تاز ديگران قرار […]

آنگونه كه ايسنا گزارش كرده، حجت‌الاسلام روحاني در آيين افتتاحيه بيست و يكمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها بدترين جوانمرگي را جوانمرگي مطبوعات و رسانه توصيف كرده و گفته است: اينكه رسانه‌اي كه هنوز متولد نشده بال و پر نگشوده و خود را به خوبي معرفي نكرده به دلايل واهي دچار تاخت و تاز ديگران قرار مي‌گيرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، در روزي كه شمار زيادي از خبرگزاري‌ها، روزنامه‌ها و سايت‌هاي خبري به‌خاطر آن دسته از رفتارهای دولت که وزارت ارشاد را از مرجعیت تصمیم‌گیری درباره رسانه‌ها انداخته است، در بيست‌و‌يكمين نمايشگاه مطبوعات حضور نداشتند، دكتر روحاني در سومين سال دولتش براي نخستين بار در افتتاحيه اين نمايشگاه حضور پيدا كرد و ضمن حمله به قوه قضائیه، نهادهای امنیتی و رسانه‌هاي منتقد دولت كه بخشي از غايبان نمايشگاه مطبوعات امسال را تشكيل مي‌دهند، آنها را به بي‌قانوني و سوءاستفاده از آزادي متهم كرد كه به تعبير ايشان از حاشيه امن برخوردارند، اما بايد تنبيه و حتي تعطيل شوند!‌  و سپس در پایان سخنان خود مسئله انتخابات را پیش کشید تا به مخاطبان تفهیم کند که سخنان او در تجلیل از آزادی و برخی واژه‌های مشابه، سخنرانی انتخاباتی بوده است.
آنگونه كه ايسنا گزارش كرده، حجت‌الاسلام روحاني در آيين افتتاحيه بيست و يكمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها بدترين جوانمرگي را جوانمرگي مطبوعات و رسانه توصيف كرده و گفته است: اينكه رسانه‌اي كه هنوز متولد نشده بال و پر نگشوده و خود را به خوبي معرفي نكرده به دلايل واهي دچار تاخت و تاز ديگران قرار مي‌گيرد. روحاني دليل اين مسئله را نداشتن نظام مطبوعاتي شفاف، با قوانين و مقررات روشن عنوان كرده و گفته است: اگر قانون روشن باشد هر روز جمعي با به دست آوردن يك كلمه و يك جمله نمي‌توانند با آزادي مطبوعات بازي كنند. وي در عين حال با تأكيد بر اينكه قانون و مقررات شفاف و تنبيه و تشويق روشن است، ‌اظهار كرد: اولين مجازات اعدام نيست بلكه در همه جا آخرين قانون جزا و شديدترين آن اعدام است. اولين مجازات جريمه يا زندان كوتاه‌مدت است.

187838_880

بي‌توجهي به غيبت منتقدان در نمايشگاه!
در سالی که شعار نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به « نقد منصفانه و پاسخ مسئولانه» نام گرفته، رئيس‌جمهور بدون اشاره به موضوع بازداشت برخي فعالان مطبوعاتي و غیر از آن كه چندي پيش به اتهام ارتباط با بيگانگان توسط نهادهاي امنيتي دستگير و بازداشت شدند، گفته است: براي مطبوعات، پايگاه‌هايي كه مي‌توانند راجع به تنبيه آنها سخن بگويند و قضاوت كنند، مشخص هستند و داراي معيارهايي معين‌اند؛ هر مأمور امنيتي نمي‌تواند معياري براي مطبوعات و نشريات باشد.
دكتر روحاني كه گويا مشاوره‌هاي نادرست، ايشان را به اين تحليل رسانده است كه همچنان در فضاي انتخاباتي سال 92 سخن بگويد، در مقام يك فعال سياسي و نه رئيس‌جمهور ظاهر شده و با تأكيد بر اينكه قابل تحمل نيست كه در يك كشور برخي رسانه‌ها براي هميشه از تنبيه، توقيف، تعطيل شدن و تهديد مصون باشند و يك حاشيه امنيتي دائمي براي آنها مقدر شده باشد كه هرچه مي‌خواهند بگويند، اظهار كرد: « گاهي برخي رسانه‌ها به عنوان پليس مخفي عمل مي‌كنند.» اين در حالي است كه منتقد‌ترين رسانه‌ها ايشان را پس از خرداد 92 رئيس‌جمهور قانوني و رسمي كشور مي‌دانند. بنابراين شايسته بود به جاي اينكه با اعتراض به رسانه‌هاي منتقد جايگاه خود را ‌تقليل دهد، در مقام رئيس‌جمهور از وزارت ارشاد و معاون مطبوعاتي ايشان مي‌خواست كه علت غيبت منتقدان در نمايشگاه مطبوعات چيست؟ نه اينكه انگيزه‌هاي سياسي براي غيبت آنها جور شود.

تعريف روحاني از انقلابي بودن
ایضاً در سالی که شعار نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به « نقد منصفانه و پاسخ مسئولانه» نام گرفته، رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود برخي رسانه‌ها را دروغگو توصيف كرده و با بيان اينكه آنچه كه من درباره انقلابي بودن مي‌فهمم اين است كه انقلابي بودن به معناي دروغ نگفتن است، افزود: انقلابي بودن به اين معنا است كه به ديگران تهمت نزنيم و چهره بزرگان نظام و آنها را كه در انقلاب، هشت سال دفاع مقدس و سازندگي كشور تلاش كردند، حفظ كنيم و به مردم اميد و اعتماد دهيم. روحاني در همين زمينه با انتقاد از عملكرد برخي رسانه‌ها با طرح اين پرسش كه آيا اينكه از پايگاه يك بخش از دولت به بخش ديگري از حكومت حمله كنيم انقلاب و انقلابي‌گري است، اظهار كرد: زماني در برخي از نوشته‌ها مي‌خوانديم كه هماهنگي راهبردي به عنوان يك اصل بسيار مهم براي وحدت جامعه و حكمراني سالم است اما گاهي برعكس اين جمله را مشاهده مي‌كنيم و شاهد ناهماهنگي راهبردي در اين زمينه هستيم. روحاني با تأكيد بر اينكه تمام مطبوعات و رسانه‌ها بايد در برابر قانون يكسان باشند، گفت: اگر در كشور چنين شرايطي حاكم بود ما كشوري انقلابي هستيم و چنانچه چنين شرايطي در كشور حاكم نبود، اين به آن معناست كه در حال حركت عليه انقلاب اسلامي و اخلاقي هستيم. البته ايشان توضيح نداده است كه جايگاه و نقش منتقدان كجاست؟ و اينكه آيا اگر رسانه‌اي در مقام انتقاد با هدف اصلاح امور برآمد بايد حركت او را غيرانقلابي و عليه انقلاب دانست؟

نمك دستگاه قضا
رئيس‌جمهور تلويحاً طعنه‌اي هم به عملكرد دستگاه قضا زد و با تأكيد بر اينكه دستگاه قضا بايد مأمن جامعه باشد، ‌اظهار كرد: اگر نمك سالم باشد، هر چيزي كه اشكالي داشته باشد مي‌توان جلوي آن را گرفت اما زماني كه نمك فاسد شود كار بسيار سخت مي‌شود.
وي ادامه داد: دستگاه قضا پايگاه امن مردم است و مردم زماني كه از همه جا مأيوس مي‌شوند، جايي كه نبايد هيچ فردي مأيوس شود باب عدل و در خانه قاضي است و بسيار مهم است كه جامعه ما احساس امنيت، عدالت و يكساني داشته باشد. روحاني گفت: چنانچه در سراسر دستگاه‌هاي كشور و همه قوا به ويژه دستگاه قضا عدالت يكساني برقرار شود در آن زمان است كه بهتر مي‌توانيم از تفكر و انديشه خود براي آگاهي جامعه بهره‌برداري كنيم.

بيماري اقتصاد با رفع تحريم بهبود نمي‌يابد
رئيس‌جمهور بخش ديگري از سخنان خود را به مسئله تحريم‌ها اختصاص داد و اضافه كرد: ملت ايران در اين 26 ماه كار بزرگي انجام داد. البته اقتصاد جامعه ما از قبل بيماري‌هايي داشت و بعد از انقلاب هم بيماري‌هايي وجود داشت و تحريم نيز به عنوان يك بيماري جديد به آن افزوده شد. از ابتداي انقلاب تحريم‌ها به صورت محدود و در سال‌هاي اخير به صورت وسيع وجود داشته است. رفع تحريم‌ها معنايش اين نيست، مثلاً اگر كسي بيماري قلبي داشت و آن بيماري درمان شد بگوييم چرا گردن درد يا دست دردش خوب نشده است. اقتصاد ما بيماري‌هاي مختلفي دارد كه با برداشته شدن تحريم‌ها فقط يكي از آن بيماري‌ها درمان مي‌شود. روحاني خاطرنشان كرد: با برداشته شدن تحريم اقتصاد ما تحرك پيدا مي‌كند، اما معنايش اين نيست كه ديگر بيماري و مشكلي در اقتصاد وجود ندارد. اولين قدمي كه در عرصه بعد از تحريم مي‌توانيم مشكلات جامعه را از جمله مشكلات اقتصادي را حل و فصل كنيم ايجاد اميد و اميد به آينده است و بزرگ‌ترين عمل ضدانقلابي ايجاديأس است. رسانه‌اي كه به معناي واقعي كلمه ضدانقلاب است رسانه‌اي است كه وقتي آن را مي‌خوانيد چيزي از شما كم مي‌كند. صفحه اولش اميد را از شما مي‌گيرد و صفحه دومش اعتماد را از شما مي‌گيرد. انقلابي بودن ما در مطبوعات و رسانه‌ها اين است كه واقعيات را به خوبي و درستي بيان كنيم.
اظهارات رئيس‌جمهور در حالي است كه طي دو سال گذشته و با آغاز مذاكرات چندجانبه ايران و 1+5 بر سر مسئله هسته‌اي و رفع تحريم‌ها، رسانه‌هاي مدافع و حامي دولت در قالب گزارش، يادداشت و تحليل‌هاي كهكشاني، فضاي گل و بلبلي از فرجام مذاكرات هسته‌اي ترسيم و توقعات فراواني را نزد افكار ايجاد كردند، حال آنكه منتقدان از جمله « جوان» همواره كوشيده‌اند خطر دامن زدن به توقعات فزاينده را گوشزد‌ و بر اتكا به توان داخلي تأكيد کنند. طبيعي است دامن زدن به توقعات فزاينده نتيجه‌اي جز سرخوردگي مردم و سلب اعتماد آنها به دولت و حاكميت ندارد، حال بايد ديد كدام يك از رسانه‌هاي حامي يا منتقد دولت در اين مسير گام برداشته‌اند.

همه بايد پاي صندوق انتخابات بيايند
روحاني در ادامه با مطرح كردن اين سؤال كه آيا درست است رسانه‌ها فقط از نقد آغاز كنند، اظهار كرد: آيا بهتر نيست رسانه‌ها ابتدا واقعيات را بگويند بعد به نقد، پس از آن به راه‌حل برسند و در مجموع به مردم اميد بدهند؟ البته رسانه‌هايي كه نااميدي را تزريق مي‌كنند تعدادشان بسيار محدود و آنها كه به نفع مردم تلاش مي‌كنند عددشان بسيار بالاست.
من از همه آنها كه حامي يا منتقد هستند تشكر مي‌كنم اما قطعاً نمي‌توانم از كسي كه اخلاق را زير پا مي‌گذارد و از اخلاق حرفه‌اي فاصله مي‌گيرد يا بذر نااميدي را بين مردم مي‌پاشد تشكر كنم.
رئيس‌جمهور در پايان گريزي هم به انتخابات اسفندماه داشت و بيان كرد: بايد تلاش كنيم براي حركت اقتصادي و سياسي جامعه اميدواري به وجود بيايد. اسفندماه انتخابات در پيش است و بايد همه را اميدوار كنيم كه به پاي صندوق‌هاي رأي بيايند. همه بايد بتوانند افراد مورد نظرشان را در ليست‌هاي انتخاباتي ببينند و همه بايد در صف‌هاي انتخابات شركت كنند.