رؤیای بر باد رفته «امید»

اصلاح‌طلبان در حالی مدعی کسب اکثریت کرسی‌های مجلس در جریان انتخابات سال ۹۵‌شدند که حالا پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از شروع به کار مجلس، احتمال فروپاشی فراکسیون امید بیش از هر زمان دیگری است.

بهارستانه: اصلاح‌طلبان در حالی مدعی کسب اکثریت کرسی‌های مجلس در جریان انتخابات سال ۹۵‌شدند که حالا پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از شروع به کار مجلس، احتمال فروپاشی فراکسیون امید بیش از هر زمان دیگری است. فراکسیونی که نه تنها انسجامی برای تحقق خواسته‌های جریان حامی‌اش ندارد، بلکه اعضای آن نیز از بیان عضویتشان در این فراکسیون بیم دارند و تمام اینها باعث بروز انشقاق در میان آنها شده است. از جمله نشانه‌های بارز این انشقاق و درگیری عدم کسب رأی اعتماد «بی طرف» به عنوان گزینه‌ اصلاح‌طلب وزارت نیرو و در طرف مقابل کسب رأی اعتماد توسط وزیری بود که تندروهای اصلاحات تلاش زیادی برای نرسیدن وی به دولت کردند.
این در حالی بود که لیست موسوم به امید با شعار بازگرداندن امید به جامعه و پیگیری مطالبات بر زمین مانده مردم توانست رأی عمومی را به سوی خود جلب کند؛ اما هرچه از زمان تشکیل فراکسیون امید در مجلس گذشت نه تنها هیچ یک از شعارهای آنان عملی نشد بلکه عملکرد نامناسب‌شان در مجلس باعث طرح انتقادات فراوانی از سوی جامعه علیه آنان شد. تاجایی که بسیاری به قراردادن نام افرادی فاقد رزومه مشخص و ناتوان در پیگیری امور در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان اعتراض کرده‌اند.
در سوی دیگر این موضوع باعث عصبانیت سران اصلاحات نیز شد و فشارهای متعدد آنها به محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید که خود همواره توسط هواداران این جریان به سکوت متهم شده، سبب آن شده که وی از احتمال آغاز تصفیه درون گروهی در فراکسیون امید خبر بدهد. بر این اساس وی در گفت‌وگوی تفصیلی که با خبرگزاری ایلنا در مهرماه سال جاری انجام داده، در پاسخ به پرسشی پیرامون عملکرد اعضای فراکسیون امید در جریان رأی اعتماد وزرا، گفته بود که «اینکه برخی اعضا از نظر فراکسیون تخطی کرده‌اند را پیگیری می‌کنیم و هم‌اکنون پرونده این اعضا در کمیته داوری فراکسیون درحال بررسی است. » وی سپس در خصوص احتمال لغو عضویت این اعضا نیز اظهار کرده که «اگر نظر کمیته داوری و در ادامه هیئت رئیسه و مجمع عمومی لغو عضویت باشد، طبیعتاً انجام خواهد شد. با این حال باید اقتضائات رویکرد جبهه‌ای را درنظر بگیریم.
با این حال این اتفاق در انتخابات کمیسیون‌ها هم اتفاق افتاد و یکی از اعضای فراکسیون در انتخابات هیئت رئیسه یکی از کمیسیون‌ها با تغییر رأی خود، منجر به شکست ما شد که این پرونده نیز هم‌اکنون در کمیته داوری درحال بررسی است. »
بنابراین واضح است که با آغاز لغو عضویت اعضای فراکسیون امید، تشکیلات این فراکسیون در سراشیبی سقوط قرار بگیرد. کما اینکه از ابتدا نیز ساختار مناسب کار تشکیلاتی نیز نداشتند.
اسامی اعضای فراکسیون اعلام می‌شود؟
اما این تنها انتقاد از فراکسیون امید نیست، چراکه فشارهای زیادی روی محمدرضا عارف به عنوان رئیس این فراکسیون وجود دارد. فشارهایی که ناشی از سکوت و انفعال وی در برابر منافع اصلاح‌طلبانه است که قطعاً این فشارها به اعضای فراکسیون منتقل خواهد شد.  این فشارها تا آنجا ادامه پیدا کرده که بسیاری از وی خواسته‌اند تا اسامی اعضای فراکسیون امید را منتشر کنند. چراکه پس از انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس و رأی اعتماد به کابینه دوم دولت حسن روحانی این سؤال برای بسیاری پیش آمد که تعداد واقعی اعضای فراکسیون امید چه میزان است که در بزنگاه‌ها و تصمیم‌های مهم توانایی تأثیرگذاری ندارد و بسیار ضعیف تر از آنی هستند که تعدادشان اعلام شده است.
اتفاقی که به نظر می‌رسد خود محمدرضا عارف مخالف آن است؛ چراکه در گفت‌وگویی پیرامون دلیل عدم انتشار لیست اسامی اعضای این فراکسیون مدعی شده است که «ما حقیقتاً ملاحظه افراد «لیست امید» را کردیم. برخی از اعضای «لیست امید» در این مدت به بنده گفته‌اند که ملاحظات و معذوریت‌هایی در منطقه و حوزه‌های انتخابیه داریم که رسماً اعلام کنیم، عضو فراکسیون هستیم یا نه. ما این یک‌سال به این عزیزان فرصت دادیم اما از حدود یکی، دو ماه قبل زمینه را برای انتشار این فهرست مهیا کردیم و این فهرست پس از نهایی شدن در شرف انتشار است. » همچنین در داخل و خارج از فراکسیون امید نیز دیدگاه‌های زیادی در خصوص لزوم اعلام اسامی این فراکسیون وجود دارد. اما همانطور که محمدرضا عارف اشاره کرده، نمایندگان مختلفی علاقه‌ای ندارند که نامشان در لیست مورد حمایت یک جریان ساختار شکن قرار داشته باشد. اتفاقی که می‌تواند در راهیابی مجدد آنها به مجلس اختلال ایجاد کند. از این رو این احتمال می‌رود که پیش از اعلام رسمی اسامی اعضای فراکسیون امید، تعدادی از نمایندگان محتاط انصراف خود را از عضویت در این تشکل اعلام کنند و فراکسیون امید ضعیف تر از هر زمان دیگری شود.
مجلس دهم، مجلس ششم نمی‌شود
بنابراین باید گفت مرور اتفاقاتی که در مجلس ششم روی داده و سرنوشت شکل‌دهندگان به این اتفاقات بیانگر این واقعیت بزرگ است که نمایندگان مجلس دهم به هیچ وجه نمی‌خواهند سرنوشتی همچون نمایندگان مجلس ششم پیدا کنند و آینده سیاسی خود را قربانی منافع سکولارهایی کنند که امروز کنار گود مجلس نشسته‌اند و می‌کوشند با تهییج نمایندگان مجلس دهم، اهداف خود را پیگیری کنند؛ مجلسی که نامه جام زهر به رهبر انقلاب نوشت و در نهایت با استعفا به دنبال انحلال مجلس و ایجاد یک بحران امنیتی برای جمهوری اسلامی ایران بود اما حالا بسیاری از نمایندگان آن روز مجلس ششم نه تنها دیگر هویت سیاسی ندارند و نامی از آنان در عرصه سیاسی جامعه برده نمی‌شود بلکه بسیاری از آنان به دامن دشمنان ایران خزیده‌اند و از تریبون رسانه‌های بیگانه علیه کشورشان اقدام می‌کنند، البته در این بین نباید فراموش کرد که برخی دیگر از این نمایندگان نیز به اتهامات امنیتی چندین بار به زندان افتاده‌اند.
حال باید منتظر ماند و دید که بحران داخلی فراکسیون امید چه سرانجامی پیدا می‌کند. آیا با اعلام اسامی، ریزش این فراکسیون آغاز خواهد شد یا با ادامه سیاست عدم انتشار اسامی، موج انتقادات را به جان می‌خرند و رأی‌دهندگان به خود را دلسردتر از هر زمان دیگری می‌کنند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.