دو کشته در حمله نیروهای امنیتی نیجریه به تجمع عاشورایی در ابوجا

کمیسیون حقوق بشر اسلامی از حمله نیروهای امنیتی نیجریه به هیاتهای اربعین در پایتخت این کشور و کشته شدن حداقل دو نفر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر اسلامی از حمله نیروهای امنیتی نیجریه به تجمع عاشورایی در ابوجا پایتخت این کشور خبر داد.

به گفته وی، بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی نیجریه به دسته عزاداری مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین(ع)(اربعین) دست کم ۲ نفر از عزاداران کشته شده‌اند. براساس این گزارش، حرکت آرام و مسالمت آمیز هیاتهای عزاداری به مناسبت اربعین حسینی(ع) یکی از مراسمهایی است که هر ساله در تعدادی از شهرهای نیجریه برگزار می‌شود.

به گفته رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی یکی از قربانیان این حمله «عبدالعزیز مایگانا» است و نفر دوم هنوز شناسایی نشده است.

براساس این گزارش، حمله نیروهای امنیتی به تجمع عزاداری چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) درحالی انجام شد که پیش از آن هیچ هشداری از طرف حکومت نیجریه در مخالفت با برگزاری آن داده نشده بود.

این حملات در ادامه اقدامات سرکوب گرایانه حکومت نیجریه علیه جنبش اسلامی این کشور است که طی سالهای گذشته بارها اتفاق افتاده است.
ابراهیم موسی رئیس انجمن رسانه‌ای جنبش اسلامی نیجریه این حمله را محکوم کرده و آن غیرقانونی خواند.
حملات نیروهای امنیتی نیجریه به هیاتها و دسته‌های عزاداری و جنبش اسلامی این کشور طی سالهای گذشته باعث کشته شدن صدها نفر شده است. تنها در ماه گذشته حمله نیروهای ارتش به تجمع عاشورایی در زاریا باعث کشته شدن یک زن شد.
همچنین طی ماههای گذشته عوامل حکومت نیجریه بارها علیه معترضان به بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی اقدامات خشونت بار مرتکب شده‌اند.

«شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی بعد از حمله ارتش به حسینیه شیعیان و منزل شیخ،دستگیر شد. در جریان این حملات، ده‌ها نفر از شیعیان نیجریه از جمله فرزند شیخ به شهادت رسیدند و افراد زیادی مجروح شدند. شیخ زکزاکی اکنون درخانه‌ای بدون امکان دسترسی به پزشک و درمان‌های پزشکی، و بدون راه ارتباطی به همراه همسر بیمارش، همچنان در حبس است.

بدیعه زکزاکی دختر شیخ زکزاکی اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری فارس  درباره شرایط جسمانی و وضعیت سلامتی پدرش گفت که ابتدای ماه رمضان گذشته در نیجریه بوده و توانسته ۴۵ روز کنار پدر و مادرش در خانه‌ای که در آن حبس هستند، با ایشان زندگی کند. وی گفت شرایط جسمانی شیخ در مقایسه با گذشته بهبود نیافته است. بینایی یکی از چشمان شیخ کاملا از بین رفته و اکنون چشم دیگر تار می‌بیند اما امکان درمان برایش فراهم نشده است. همچنین شیخ به مدت هشت ماه دندان درد شدیدی داشت ولی حتی اجازه رفتن به بیمارستان یا ملاقات با یک دندانپزشک را هم نداشته است.

خانم بدیعه زکزاکی درباره وضعیت پرونده قضایی شیخ گفت، بعد از حمله ارتش، شیخ زکزاکی شکایتی به دادگاه ارائه کرد و دادگاه حکم آزادی ایشان را صادر کرد اما یک سال و نیم از آن زمان گذشت و این حکم اجرا نشد تا این که خود حکومت از شیخ شکایت کرد. در قانون بیشتر کشورها این طور است که باید اول حکم اول را اجرا کرد بعد شکایت دیگری مطرح شود اما حکومت نیجریه بدون اجرای حکم اول، هشت اتهام به شیخ زدند که از آن جمله قتل یک ارتشی بود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.