دولت تروریست‌ها؛ از ترور شیر دره پنجشیر تا فرمان قتل حاج‌قاسم

این مقام آمریکایی به صراحت به نام سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران اشاره و تصریح کرد:”او را باید بکشیم”. وی در این خصوص افزود: “قاسم سلیمانی بسیار سفر می‌کند… تکان بخورید… تلاش کنید او را بکشید”.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، پیشنهاد ترور سردار و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران قاسم سلیمانی خبری بود که واکنش‌های گسترده‌ای در ایران ایجاد کرد. انتشار این خبر در ایران واکنش‌های زیادی خصوصاً در نسل جوان را ایجاد نمود که نمونه آن استفاده از تصویر این سردار نامدار ایرانی بر روی لباس‌های جوانان ایرانی بود.

اما ماجرا از آنجا آغاز شد که «جک کین»، رئیس سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا، در جلسه استماع کنگره در این خصوص گفت:  “چرا مسئولان ایرانی را نمی‌کشیم؟ چرا ما آنها را ترور نکنیم؟ نمی‌گویم اقدام نظامی کنیم ولی عملیات ترور را پیشنهاد می‌کنم”. همچنین «روئل مارک گرچت»، کارشناس سابق بخش خاورمیانه در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و عضو بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها»، گفت: “سپاه پاسداران ایران را نمی‌توان مرعوب کرد مگر اینکه اعضای آن را بکشیم”.  این مقام آمریکایی به صراحت به نام سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران اشاره و تصریح کرد:”او را باید بکشیم”. وی در این خصوص افزود: “قاسم سلیمانی بسیار سفر می‌کند… تکان بخورید… تلاش کنید او را بکشید”.

هر چند آمریکایی‌ها هیچ‌گاه موفق به اجرای این نیت خود نشدند و همچنان شکست‌های فضاحت‌باری را در منطقه از سردار سلیمانی و نیروهایش دریافت می‌کنند، اما برای اینکه ثابت شود آنها فقط اهل تهدید نیستند و اگر دست‌شان برسد برای اقداماتی از این دست کوتاهی نمی‌کنند، باید مروری کنیم بر ترورهای آمریکایی‌ها علیه شخصیت‌های سیاسی و مذهبی تأثیرگذار منطقه که در مخالفت با اقدامات و اهداف آمریکا فعالیت می کردند.

ترور احمد شاه مسعود

احمد شاه مسعود، ملقب به «شیر دره پنجشیر» از برجسته ترین فرماندهان و مجاهدان افغان و مخالف جدی طالبان بود. وى در روز ۱۸شهریور۱۳۸۰ (۹سپتامبر۲۰۰۱) بر اثر عملیات انتحارى دو تروریست عرب مظنون به ارتباط با شبکه القاعده در افغانستان کشته شد.

تنها ۲ روز پس از ترور احمد شاه مسعود، حملات انتحاری به برج‌های تجارت جهانی نیویورک در ۱۱سپتامبر۲۰۰۱۱ (۲۰شهریور۱۳۸۰) رخ داد و اندکی پس از این دوحادثه، نظامیان آمریکایی به افغانستان حمله کردند و در مدت کوتاهی طالبان را از افغانستان محو کردند. که این امر سؤالاتی را در مورد ارتباط این ۲ حادثه و حمله به افغانستان برانگیخته است.

ارتباط زمانی میان حوادث، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد دست داشتن سازمان جاسوسی آمریکا «سیا» در ترور احمدشاه مسعود ایجاد کرده است. دلایلی وجود دارند که تایید کننده این نظریه است که از آن جمله آخرین ملاقات مسعود با معاون وزیر خارجه وقت آمریکا است.

در آخرین ملاقات بین احمدشاه مسعود و «رابین رافائل»، معاون وزارت خارجه آمریکا، وی به مسعود پیشنهاد می‌کند که اسلحه را زمین بگذارد و تسلیم نیروهای طالبان شود، اما مسعود که مخالف سرسخت طالبان بود، با سرسنگینی برای رافائل روشن کرده بود که نه تنها تسلیم طالبان نخواهد شد، بلکه از دولت‌های خارجی دستور نخواهد گرفت و اجازه احداث پایگاه نظامی در افغانستان را به هیچ عنوان به نیروهای خارجی نخواهد داد.

«پال ولف» در مقاله‌ای که تحت عنوان «ترور احمد شاه مسعود» منتشر شده در «global research» در سپتامبر۲۰۰۳ (شهریور۱۳۸۲) می‌نویسد: “از طرفی رابطه احمدشاه مسعود پیش از مرگش با مقامات آمریکایی بسیار تیره بود. و مقامات آمریکایی او را دشمنی سخت در آینده افغانستان می‌دیدند… امریکایی ها نمی‌توانستند به احمد شاه مسعود که در سالهای اخیر روابط بسیار نزدیکی با ایران برقرار نموده بود اعتماد نمایند. تصور سازمان «CIA» این بود که قتل احمد شاه مسعود به امنیت ملی آمریکا هیچ آسیبی نمی‌رساند، مسئله‌ی افغانستان را یک طرفه می‌نماید و متحدین وقت آمریکا در منطقه یعنی پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را پیروز می‌نماید.”

بهانه ترور احمد شاه مسعود و حملات ۱۱ سپتامبر توسط طالبان دستاویزی را برای مبارزه با این گروه در افغانستان ایجاد نمود…

ترور محمود المبحوح

محمود المبحوح یکی از اولین رهبران گردان‌های شهید عزالدین قسام در خارج از فلسطین و از موسسان اولین جناح نظامی حماس در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶شمسی) بود. اسرائیل وی را متهم به دست داشتن در ربودن دو سرباز اسرائیلی در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸شمسی) توسط حماس نمود که به این بهانه به دنبال ترور وی بوده است…

شهید محمود المبحوح در شب ۱۹ژانویه۲۰۱۰ (۲۹خرداد۱۳۸۹) میلادی هنگام اقامت در هتل «روتانا البستان» شهر دبی، با هماهنگی دستگاه اطلاعاتی آمریکا در امارات متحده عربی و به دست عوامل تیم ترور سازمان اطلاعاتی اسراییل (موساد) به شهادت رسید.

دفتر اطلاع‌رسانی دولت دبی به نقل از یک مسئول امنیتی امارات گزارش داد که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این جنایت با مهارت تمام انجام شده است اما مجرمان آثاری از خود بر جای گذاشته‌اند که در تعقیب و دستگیری آنها در سریعترین زمان ممکن کمک خواهد کرد و از دیدگاه پلیس دبی این مسئله دیگر یک جنایت مبهم و نامعلوم نیست.

رئیس پلیس دبی اعلام کرد با قاطعیت ۹۹ % موساد را عامل این قتل می‌داند. پس از گذشت چند ماه از حادثه ترور شهید محمود المبحوح، از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس)، رژیم صهیونیستی برای نخستین بار اعتراف کرد و مسئولیت این ترور را برعهده گرفت.

روزنامه دیلی تلگراف در ۲۵دسامبر۲۰۱۰ (۴دی۱۳۸۹) نوشت: “«تامیر پاردو»، رئیس جدید سازمان اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی(موساد)، که جانشین «میر داگان» شده است، به خاطر استفاده این سازمان از گذرنامه‌های جعلی انگلیسی در جریان حادثه ترور المبحوح در دبی به طور رسمی از لندن معذرت خواهی خواهد کرد”.

وی در پیام های خصوصی برای ویلیام هیگ، وزیرخارجه انگلیس و ترزامی، وزیر کشور انگلیس، در تلاش برای بازسازی روابط تل آویو با لندن متعهد می‌شود که این رژیم در هیچ عملیات خارجی خود در آینده از گذرنامه‌های جعلی انگلیسی استفاده نکند.

ترور یاسر عرفات

یاسر عرفات ملقب به «ابو عمار»، رهبر جنبش فتح و رئیس حکومت خودگردان فلسطین بود که بیشتر عمر خود را در مبارزه با رژیم صهیونیستی گذراند، اما در سال‌۱۹۸۸ (۱۳۶۷شمسی)با قبول قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت موضع خود را در مورد اسرائیل تعدیل کرد. وی در سال۱۹۹۴ (۱۳۷۳شمسی) همراه با «شیمون پرز» رئیس وقت رژیم صهیونیستی و «اسحاق رابین» نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی به خاطر مذاکرات انجام شده در اسلو جایزه صلح نوبل گرفت. عرفات در  نوامبر۲۰۰۴ (آذر۱۳۸۳) در سن ۷۵ پس از ابتلا به یک بیماری مشکوک در گذشت…

مسمومیت عرفات قطعی است… دکتر «عزمی بشاره» نماینده پیشین کنیست (پارلمان اسرائیل) در اظهاراتی بیان کرد:” عرفات فوت نکرد بلکه ترور شد و حوادث و رویدادهایی چند آن را ثابت می‌کند.” «عزمی بشاره از جمله این دلایل، سری بودن درگذشت وی و تهدیدات رژیم صهیونیستی را بر می‌شمارد که رسما تهدید کرده بود عرفات سال ۲۰۰۴ را به پایان نخواهد برد. وی همچنین می‌گوید:” درباره دلیل مرگ عرفات و ترور وی از راه مسمومیت ،گزارش پزشکی منتشر نشد و رژیم صهیونیستی در تلاش برای چنین ترورهایی در منطقه دارای پیشینه بوده که از جمله آن می‌توان به تلاش این رژیم برای ترور خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اشاره کرد.”

هفته نامه « الکفاح العربی » چاپ لبنان نیز در این باره نوشت : «اسناد و مدارکی در امان پایتخت اردن فاش شده که نشان از توطئه‌های برخی شخصیت های فلسطینی و همدستی آنان با مسئولان رژیم صهیونیستی دارد. » این هفته‌نامه افزود یکی از مهمترین این اسناد و مدارک نامه‌ای است که «محمد دحلان»، وزیر مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در امور امنیتی، به «شائول موفار»، رئیس وقت ستاد ارتش اسرائیل، نوشته و در آن متعهد شده برای اجرای وعده‌هایی که به جورج بوش رئیس‌جمهور آمریکا داده، گروه‌های مبارز فلسطینی و یاسر عرفات را از میان بردارد.  بنابر این گزارش، وی همچنین در نامه خود متعهد شده عرفات را به شیوه خود و نه به شیوه اسرائیل «سر ببرد» و بدین ترتیب وعده‌های خود را به «جرج بوش» عملی سازد. روزنامه اسپانیایی«الموندو» به نقل از یکی از پژوهشگران مرکز علمی «پژوهش‌های تطبیقی» که بر روند معالجه عرفات نظارت داشته، نوشت: “وی بدون اینکه بخواهد انگشت اتهامش را بسوی طرف خاصی نشانه رود تاکید کرد رهبر حکومت خودگردان فلسطین مسموم شده است.”

سم مورد استفاده در ترور عرفات« ثالیوم» نام دارد که نامی ناشناخته و غیر رائج است و به سختی می‌توان این سم یا آثار و علایم آن را شناخت.

ترور نافرجام علامه فضل الله

علامه سید محمد حسین فضل الله از مراجع شیعی لبنان برای چهارمین مرتبه در سال  ۱۹۸۵ (۱۳۶۴) در پی انتشار داستانی بدون سند مبنی بر آن که علامه به دو جوان انجام دهنده عملیات انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکا بشارت بهشت داده است؛ توسط عوامل امریکایی، مورد ترور نا فرجام قرار گرفت. که در پی این ترور نافرجام ۸۰ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح گردیدند.

علامه فضل الله درباره علت ترور می گوید: “مساله این بود که من عنصرى دردسر ساز براى سیاست امریکا در لبنان بودم.”

بسیار جالب توجه است که برخى رادیوهاى محلى لبنان پنج دقیقه پس از عملیات اعلام کردند که ایشان در این انفجار ازبین رفته است و این نشان مى‌دهد که براى ترور علاوه بر برنامه‌ریزى امنیتى، برنامه‌ریزى تبلیغاتى هم شده بود.

یکى ازمهمترین اعترافات آمریکا به دست داشتن در این بمب گذارى در کتاب «حجاب؛ جنگ هاى سرى سیا از سال ۱۹۸۱تا ۱۹۸۷» نوشته «باب وود ورد»، سردبیر واشنگتن پست، نگاشته شده است.

وی در این کتاب بیان می‌دارد: “«ویلیام کیسى»، رئیس وقت سازمان سیا، خود شخصاً استخبارات عربستان را در سه عملیات یارى داده است که سومین آن‌ها ترور علامه سید محمد حسین فضل الله در ۸مارس۱۹۸۵ (۱۷ اسفند۱۳۶۳) مى‌باشد که به کشته شدن ۸۰ نفر در محله بئر العبد انجامید.”

در جاى دیگر این کتاب آمده است که یک طرف عربى، مبلغ ۱۵ میلیون دلار براى پشتیبانى از این عملیات صرف کرده بود. زیرا کنگره آمریکا با هزینه شدن مخارج چنین عملیاتى از بودجه کنگره امریکا موافقت نمى‌کرد. سازمان سیا براى انجام این عملیات یکى از مأموران سازمان اطلاعاتى انگلستان را به لبنان اعزام مى‌کند و او نیز با اجیر کردن عده‌اى مزدور در اطلاعات ارتش لبنان شبکه ترور را سازماندهى و به مدت یک سال برنامه‌ریزى کردند.

همچنین چامسکی در کتاب «آیا جایگزینی وجود داشت؟ نگاهی دوباره به حادثه یازده سپتامبر یک دهه بعد» می نویسد: “فضل الله خود تجربه ی ترور شدن را داشت. خود او هدف ترور توسط کامیون بمب‌‌گذاری شده‌ای در خارج از یک مسجد قرار گرفت. عملیاتی که سال ۱۹۸۵ توسط سیا سازماندهی شده بود…”

ترور رفیق حریری و نقش دادگاه بین المللی در انحراف اذهان عمومی

رفیق حریری، نخست وزیر وقت لبنان، ۲۳ بهمن ۱۳۸۳ (۱۴ فوریه ۲۰۰۵) به همراه ۲۰ تن از همراهانش بر اثر انفجاری تروریستی به قتل رسید. رویدادی که نقطه عطف مهمی در تحولات لبنان و منطقه گردید.

فضای تنش آلود سیاسی لبنان در آن زمان مانع از تشکیل کمیته ای حقیقت یاب و مستقل داخلی برای بررسی ترور شد و این پرونده خیلی زود تبدیل به یک پرونده سیاسی و عاملی برای پیشبرد اهداف سیاسی برخی گروه ها و کشورها شد. سرانجام حدود دو سال بعد، با فشار آمریکا و همراهی متحدانش در شورای امنیت، با قطعنامه ۱۷۵۷ دادگاه بین المللی «ترور حریری» شکل گرفت. دادگاهی که اعضای آن را افرادی تشکیل می دهند که بیشترشان مأموران سابق اطلاعاتی و امنیتی کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، آلمان و.. هستند، که سابقه سال‌ها مأموریت علیه حزب‌الله لبنان را دارند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا «کاندولیزا رایس» ،در بیانیه ای به مناسبت سومین سالگردکشته شدن حریری، علاوه براعلام افزایش کمک های آمریکا از سایرکشورها خواست در این زمینه حمایت بیشتری از خود نشان دهند. همچنین «سوزان رایس»، نماینده آمریکا در سازمان ملل، اعلام کرد با تعهد اخیر آمریکا، میزان کمک‌های مالی آمریکا برای این دادگاه به ۳۰ میلیون دلار خواهد رسید.

نقش دولت آمریکا در ترور رفیق حریری:

«یورگن کولیل» خبرنگار آلمانی در کتابش تحت عنوان « ادله مخفی» از نقش مستقیم رژیم صهیونیستی،   آمریکا و برخی دولت های غربی در ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان پرده برداشته است.

همچنین در نتیجه بازجویی های دستگاه های امنیتی سوریه از شاهزاده «بندر بن سلطان»، دبیر شورای عالی امنیت ملی عربستان سعودی، وی در اعترافات خود اعلام نمود: “رفیق حریری ،امید آمریکایی‌ها را با دیدارهای مکررش با دبیرکل حزب الله لبنان و رد احداث پایگاه هوایی در شمال لبنان برباد داد و زمینه تسریع ترور خود را فراهم ساخت”.

با توجه به موضع گیری های سیاسی رفیق حریری می توان عمده نگرانی‌های دولت آمریکا از وی را موارد زیر دانست:

۱-      خروج وی از جمع مخالفان سوریه

۲-      دیدارهای متعدد و پیوسته با دبیر کل حزب الله لبنان طی دو ماه دسامبر ۲۰۰۴ و ژانویه ۲۰۰۵

۳-      مخالفت با طرح ساخت بزرگ‌ترین سفارت آمریکا در منطقه خاورمیانه در لبنان

۴-      مخالفت شدید با ساختن پایگاه هوایی آمریکا در منطقه «بترون» در شمال لبنان

بر همین اساس در ۲۹ آگوست ۲۰۰۴ (یعنی حدوداً پنج ماه پیش از ترور حریری) سایت اینترنتی «کمیته آمریکایی برای لبنان آزاد» نوشت: “رفیق حریری مزدور لبنانی شماره یک دولت سوریه است”.

لذا بر خلاف برخی گزارش های منتشره که ترور «رفیق حریری» را بوسیله خودرویی بمب‌گذاری شده، می‌دانند، «تیری میسان»، تحلیلگر و خبرنگار فرانسوی، با افشای اینکه رژیم صهیونیستی با هواپیماهای بدون‌سرنشین و با موشک، نخست وزیر لبنان را ترور کرده است، فاش کرد که این ترور با موشک آلمانی، اجرای اسرائیل و نظارت و حمایت آمریکا انجام شد.

در همین راستا، کاخ سفید و تل‌آویو از ارائه تصاویر ماهواره‌ای خود مربوط به روز انفجار در بیروت به دادگاه حریری امتناع کرده و در ادعایی به صورت مشترک گفته‌اند که دستگاه‌های تصویربرداری ماهواره‌ای آنها در روزهای ترور خراب بوده است.

همچنین «تیری میسان» در این مقاله فاش کرد که بازرسان و بازپرسان بین‌المللی، عمدا افکار عمومی را منحرف و با تغییر جریان تحقیقات، اسرائیل را تبرئه کرده‌اند.

«واین مادسون»، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی آمریکایی، نیز در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۰۵ (یعنی کمتر از یک ماه پس از ترور رفیق حریری) اعلام کرد: “بی شک ترور حریری با موافقت دولت «جرج بوش»، رئیس جمهور سابق آمریکا، و دخالت مستقیم رژیم «آریل شارون»، نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی، صورت گرفته است.”

تلاش ها برای انحراف پرونده ترور رفیق حریری:

رفیق حریری، که ابتدا مخالف ادامه حضور نیروهای سوری در لبنان بود، به همین دلیل پس از ترور وی، آمریکا و دولت های غربی مدعی شدند که عوامل سوریه، حریری را ترور کرده اند. این دادگاه پس از افشای دروغ بودن شهادت تعدادی از شاهدان، نتوانست اتهامی را متوجه سوریه کند. درعین حال، دادگاه ترور حریری با اعمال نفوذ آمریکا، می کوشد برخی از اعضای مقاومت اسلامی لبنان را به دست داشتن در ترور وی متهم کند. به این ترتیب، ترور رفیق حریری، به بهانه ای برای فشار بر مخالفان رژیم صهیونیستی در منطقه و ایجاد بحران در لبنان طرح ریزی شده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.