دولت اصلاح ساختاری بودجه را زودتر از زمان قانونی به مجلس بدهد

سخنگوی کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس با بیان اینکه بهتر است دولت اصلاح ساختار لایحه بودجه 99 را زودتر از مهلت قانونی به پارلمان بدهد، گفت: یکی از این اصلاحات ساختاری باید واقعی شدن ارقام در آن باشد.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، عزت‌الله یوسفیان ملا سخنگوی کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کتابچه‌ای را اخیراً در کمیسیون بودجه در مورد اصلاح ساختار بودجه و همچنین لایحه بودجه سال آینده با خود به مجلس آورده و اعلام کرد که تأکید مقام معظم رهبری در اصلاح ساختار بودجه و همچنین سیاست‌های کلی نظام را در بودجه سال ۹۹ در نظر گرفته است.

وی افزود: باید بودجه بر اساس واقعیت‌ها باشد و برای اینکه نمایندگان بتوانند نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص اصلاح ساختاری بودجه سال ۹۹ اعلام کنند لازم است لایحه بودجه کمی زودتر به مجلس داده شود.

سخنگوی کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصریح کرد: در برخی پروژه‌ها ارقامی در بودجه تصویب می‌شود که تخصیص آن اعتبار مهم است به طوریکه در پایان یک سال ممکن است که فقط ۵۰ درصد از آن بودجه تخصیص پیدا کند در حالی که باید در اصلاحات ساختاری بودجه، بودجه‌ای که تخصیص پیدا می‌کند در لایحه ذکر شود.

یوسفیان‌ملا گفت: باید تلاش کنیم تا بودجه به سمت واقعی شدن برود.

وی گفت: حداکثر تکیه بودجه سال جاری به نفت ۳۰ درصد است و به دلیل مشکلات به وجود آمده در صادرات نفت دولت به سمت وصول فرارهای مالیاتی حرکت کرده است.

سخنگوی کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: برخی کارشناسان اعلام می‌کنند که ۹۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم هر چند که برخی افراد دیگر آن را ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کردند و مهم وصول  مطالبات این فرارهای مالیاتی است نه ارقام.

وی تصریح کرد: چون نفت به راحتی وصول می‌شد و به خزانه می‌رفت و بدون سر و صدا و مشکلی در روند تخصیص بودجه کشور قرار می‌گرفت کسی یقه فرارکنندگان از پرداخت مالیات را نمی‌گرفت ولی دولت هم اکنون ناگزیر به ممانعت از این کار است و به همین جهت لوایح مختلفی را به مجلس برای جلوگیری فرارهای مالیاتی ارائه کرده است.

یوسفیان ملا‌ گفت: یکی از نعمات عدم فروش و صادرات نفت به جهان آن است که دولت برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی اقداماتی را بیندیشد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های ظالمانه آمریکایی‌ها هم برای کشورمان مشکلاتی را ایجاد کرده و هم برای خودشان به طوریکه پیش از آن برخی کشتی‌های نظامی آمریکایی‌ها پیش از بروز تنش‌های اخیر در خلیج‌فارس با ۶ هزار پرسنل در این منطقه در حرکت بودند اما در حال حاضر به صورت ۲۴ ساعته آماده‌باش بوده و نمی‌توانند چشم خود را از جنوب ایران بردارند.

سخنگوی کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم حداکثر توان خود را برای دور زدن تحریم‌ها به کار بگیریم. ضمن اینکه در این مسیر نباید فسادی هم رخ دهد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.