دود حوادث اخیر کشور در چشم صنعت گردشگری

برخي شهرهاي كشورمان چند روزي است كه حوادث تلخي را تجربه مي‌كنند…

بهارستانه: برخی شهرهای کشورمان چند روزی است که حوادث تلخی را تجربه می‌کنند. اتفاقی که بازتاب‌های داخلی و خارجی بسیاری داشته است و رسانه‌های بین‌المللی آن را با آب و تاب و عمدتاً با تحریف وقایع بازتاب می‌دهند. پوشش لحظه به لحظه این حوادث، ضمن آنکه با هدف فشار سیاسی به حاکمیت ایران است، وسیله‌ای برای ترساندن توریست‌های خارجی شده که ایران را برای سفر خود انتخاب کرده‌اند. کاهش ورود توریست برابر است با کاستن از میزان درآمد ایران از صنعت گردشگری آن هم در روزهایی که تعطیلات سال نوی مسیحی فرصت طلایی برای گردشگران است. توریسم در سال‌هایی که بهای نفت از روزهای اوج خود فاصله گرفته، قرار بود تکیه‌گاهی برای درآمد ملی کشورمان باشد.
سازمان میراث فرهنگی میانگین درآمد ورود هر گردشگر خارجی را هزار و ۲۰۰ دلار اعلام کرده بود. دولت هم به دنبال ورود سالانه بیش از ۵ میلیون گردشگر خارجی بود تا با درآمد ناشی از آن ضمن توسعه و ایجاد اشتغال، از میزان وابستگی کشور به درآمد‌های ناشی بکاهد. در افق ۱۴۰۴ ایران باید به درآمد ۳۰ میلیارد دلاری از گردشگر خارجی برسد و سالانه میزبان ۲۰ میلیون گردشگر باشد، رقمی که صرفاً با روند تصاعدی ورود گردشگر به ایران در سال‌های کنونی به دست خواهد آمد، اما با روند فعلی رسیدن به درآمد مذکور تقریباً غیر‌ممکن خواهد بود.
از نظر سیاسی، تسهیل در ورود گردشگر خارجی از جمله ثمرات برجام بر شمرده شده و این گونه تبلیغ می‌شد که برجام کلید موفقیت در گردشگری هم است. رئیس‌جمهور نیز در سخنرانی‌اش در جمع تور لیدرها می‌گوید: «ما با برجام سفره‌مان را برای میهمانان و گردشگران خارجی باز کردیم». همه چیز قرار است خوب پیش برود، اما دولت‌های غربی‌ چندان راضی نیستند که ایران در زمینه توریسم موفق شود. در کنار سنگ‌اندازی‌های سیاسی دولت امریکا برای جلوگیری از افزایش درآمد ایران از صنعت توریسم، انتشار اخبار ناآرامی‌ها از ایران نیز دستاویزی می‌شود برای آنکه خارجی‌هایی که می‌خواهند به ایران سفر کنند، منصرف شوند.
علی‌پور، مدیر فنی یکی از شرکت‌های گردشگری که در زمینه تورهای ورودی به کشورمان فعال است در گفت‌و‌گو با «جوان» می‌گوید: هرجای دنیا که ناامنی شود یا تصویری از نا‌امنی از آن کشور در دنیا منتشر شود، مسافران و گردشگران برای سفر به آن منطقه مکث می‌کنند یا در تصمیم‌شان تجدید‌نظر می‌کنند. مشابه چنین اتفاقی را در سال ۸۹ داشتیم یعنی یک سال بعد از اتفاقات سال ۸۸ که شاهد کاهش ورود گردشگر به ایران بودیم و مدت‌ها طول کشید تا توریست‌های خارجی به این نتیجه برسند که دوباره می‌توان به ایران سفر کرد.
این فعال صنعت توریسم می‌افزاید: توریست‌های خارجی روی مسئله امنیت خیلی حساس هستند و حتی وقتی در مناطقی از ایران زلزله آمد شاهد لغو تورها به ایران بودیم، جالب است که مقاصد این سفر‌ها اصلاً در زمره شهرهای زلزله‌زده هم نبود. «روی مانوئل» تور لیدر پرتغالی که قرار بود برای ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی یک گروه ۲۰ نفره را برای سفر و گردشگری به ایران بیاورد، در گفت و گو با «جوان» می‌گوید: به خاطر اتفاقاتی که این روزها رخ داده است، توریست‌ها ترجیح داده‌اند فعلاً سفرشان را به ایران به تعویق بیندازند. این تعویق در حالی رخ می‌دهد که قرار بود «مانوئل» این گروه را به شهرهای کاشان، اصفهان، یزد و شیراز ببرد و به خصوص در شهر کاشان برنامه مفصلی برای گردشگری در نظر گرفته بود.
«سینا» یک کارگزار گردشگری در ایران که با فعالان توریسم در جمهوری چک کار می‌کند نیز در گفت‌و‌گو با «جوان» می‌گوید: همکارانش در جمهوری چک از اخباری که از ایران در شبکه‌های تلویزیونی یا شبکه‌های اجتماعی می‌خوانند، بسیار نگران شده‌اند و در این روزها بارها تلاش کرده‌ام آنها را متقاعد کنم که نا‌آرامی‌ها موقتی و محدود است و هیچ دلیلی برای نگرانی از سفر به ایران وجود ندارد، با این وجود آنها تصمیم دارند سفرشان را به زمان دیگری موکول کنند.
دیروز همچنین اعلام شد که در پی مذاکره تلفنی رؤسای جمهور ایران و فرانسه توافق شد تا سفر وزیر امور خارجه فرانسه که قرار بود همین روزها به ایران بیاید، هم به زمان دیگری موکول شود. نیامدن «ژان ایو لودریان» چه به درخواست ایران بوده باشد و چه فرانسه، گویا عواقب دیگری نیز داشته است. از جمله اینکه در شبکه‌های اجتماعی ادعا شده توریست‌های فرانسوی فعلاً به ایران نمی‌آیند. در همین زمینه نقل قولی از رئیس «آژانس توریستی کلیو» فرانسه منتشر شده که گفته است مشتریان این آژانس که قرار بود در ۲۰۱۸ به ایران سفر کنند، سفرشان را به تعویق انداخته‌اند.
شاید این اتفاق برای همه آژانس‌های مسافرتی رخ ندهد، همان‌طور که برخی از شرکت‌های گردشگری فعال در زمینه گردشگر ورودی به کشور، به «جوان» اعلام کرده‌اند که برنامه‌های ورود توریست‌های خارجی‌شان تاکنون تغییری نداشته است و طبق برنامه قبلی کارشان را پیش می‌برند، ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده مشتریان این شرکت‌ها هم مانند فرانسوی‌ها احتیاط نکنند و به جای سفر به ایران، به یک مقصد گردشگری دیگر بروند.
شهر تبریز از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی به مدت یک سال پایتخت گردشگری جهان اسلام خواهد بود. شهر یزد هم برنامه‌های مفصلی برای رونق گردشگری به مناسبت ثبت در فهرست میراث جهانی دارد.
سال گذشته میلادی ایران یکی از مقاصد برتر گردشگری جهانی معرفی شد و بارها روی اینکه کشورمان ارزان‌ترین مقصد گردشگری است، اطلاع‌رسانی شد. آیا صرفاً ارزان بودن می‌تواند آثار سوء ناشی از انتشار اخبار حوادث اخیر را خنثی کند؟ مسلماً ادامه یافتن این حوادث باعث می‌شود که همه مزایای سفر به ایران از بکر بودن مناظر طبیعی و تنوع و پراکندگی آثار تمدنی در برابر احساس عدم امنیت ناشی از انتشار اخبار راست و دروغ رنگ ببازد و دود این آتش در چشم صنعت گردشگری کشور برود که قرار بود درآمد ارزی بیشتری نصیب کشور کند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.