«دکتری» در آرایشگاه/ دکترهای قلابی و درآمدهای میلیونی!

امروزه برخی از آرایشگران همدانی درآمدهای روزانه 20 میلیونی دارند که بخشی از این درآمدها به خاطر دخالت نابجای آنها در کار پزشکان متخصص است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، اواخر سال گذشته بود که رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان همدان از درآمد ۲۰ میلیون تومانی چند آرایشگاه زنانه در همدان آن هم در روز خبر داد و عنوان کرد «برخی آرایشگاه‌های زنانه درآمد یک پزشک فوق‌تخصص را دارند» و بعد هم گفت «طی چند ماه گذشته برخی از آرایشگران زنانه که اسم و رسمی در بین مردم پیدا کرده‌اند، به دلیل استفاده از اجناس تقلبی و تاریخ مصرف گذشته در تعزیرات حکومتی جریمه شده‌اند».

این مبلغ درآمد موضوعی نیست که دور از ذهن باشد، چون به وضوح برخی از آرایشگاه‌های مطرح که برای خود هم برندی در شهر شده‌اند شاید مبلغی بیش از اینها نیز کسب کنند، ناگفته نماند برخی از این آرایشگاه‌ها دست به کارهایی می‌زنند که در حیطه کاری پزشکان است، اما شاید اینها به ضرب‌المثل «همه‌فن حریف» بیشتر اعتقاد دارند تا اینکه «هرکس را بهر کاری ساخته‌اند».

وارد برخی از آرایشگاه‌ها که می‌شوی بر در و دیوارشان اطلاعیه‌های رنگاورانگی به چشم می‌خورد از تاتو و خالکوبی گرفته تا بوتاکس، فروش داروهای لاغری و چاقی، سوراخ کردن گوش، لیزردرمانی، هیدرودرمی و پلینگ پوست.

ناگفته پیداست که این کارها در حوزه فعالیت آرایشگاه‌ها نیست، این اقدامات تغییراتی در ناحیه صورت و بدن ایجاد می‌کند که نه تنها ممکن است موجب آسیب زدن به زیبایی فرد ‌شود بلکه خطر بروز عفونت‎های سطحی و عمقی و نیز انتقال بیماری‌های خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت را در پی دارد.

با وجودی که بارها خطرات این اقدامات از سوی پزشکان به مردم گوشزد شده اما در بسیاری از مواقع به دلیل اینکه هزینه آرایشگاه‌ها برای انجام اعمال زیبایی کمتر است، افراد به جای مراجعه به کلینیک‌های تخصصی به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، آرایشگاه‌ها نیز به دنبال جذب درآمد هستند و از این نوع رویکرد استقبال می‌کنند.

دخالت آرایشگران در حوزه پزشکی جرم محسوب می‌شود و نظارت در کار آنها به عهده وزارت بهداشت است که باید عوامل مانع اقدامات غیرقانونی شوند چراکه سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد.

در این راستا بد نیست صحبت‌های تعدادی از همشهریان را بشنویم که افراد غیرتخصصی را برای عمل زیبایی انتخاب کرده و با عواقب آن مواجه شده‌اند.

مینا در این باره گفت: روزی شماره آرایشگاهی را از دوستم گرفتم تا وقتی را برای بوتاکس رزرو کنم اما پشت تلفن منشی گفت که این کار را انجام نمی‌دهند در حالی که برای دوستم همانجا انجام شده بود.

او ادامه داد: وقتی موضوع را با دوستم در میان گذاشتم پیشنهاد داد که حضوری برویم که اتفاقا این شیوه جوب داد و وقت داده شد و کار بوتاکس صورتم انجام شد.

او از نارضایتی‌اش از کار آرایشگاه سخن گفت و افزود:‌ اوایل فکر می‌کردم همه یک کار را انجام می‌دهند و فرقی نمی‌کند، اما بعدها متوجه شدم که زمین تا آسمان فرق دارد، در مدتی که کار بوتاکس را در آرایشگاه انجام دادم متأسفانه حساسیت‌ پوستی‌ام بیشتر شد.

شیما هم از کاشت ناخن و فرنچ برای زیباتر شدن ناخن‎هایش حرف زد که چطور با روش‌های نامناسب و غیر بهداشتی ناخن مصنوعی برایش کاشته‌اند اما عفونت شدید باعث شده که تمام آنها را کنده و کنار بگذارد.

او می‌گفت: روزهای ابتدایی کاشت ناخن تصور می‌کردم دردهای ناخنم به خاطر تازه بودن انجام کاشت است اما به مرور دیدم دیگر نمی‌توانم کاری انجام دهم و اطراف ناخن‌هایم را عفونت گرفته است تا اینکه تصمیم گرفتم  آنها را کنده و کنار بگذارم.

شیما بیان کرد: البته روزی هم به آرایشگاهی رفتم که آرایشگر با فردی پشت تلفن در مورد خرید کرِم‌های مارک و از جنس ترک صحبت می‌کرد که در بین حرفهایشان متوجه شدم جنس‌هایی که می‌خواهد معامله کند در بازار کمتر از ۵۰ هزار تومان نیست اما فروشنده به قیمت ۷ هزار تومان به او می‌فروشد، حتی آرایشگر شوکه شده بود و می‌گفت برایش تعداد زیادی بفرستد و سود زیادی خواهد کرد.

او ادامه داد: وقتی این کرم‌ها به قیمت ارزان به فروش می‌رسد باید شک کرد که لابد قاچاق بوده یا تاریخ مصرف گذشته است، چنین موادی در آرایشگاه‌ها برای ما استفاده می‌شود اما ما متوجه نیستیم، چرا برای چند ساعت زیبایی حاضر می‌شویم آرایشگرها هر بلایی سرمان بیاورند؟.

البته تنها آرایشگران نیستند که بدون تخصص اقدام به اعمال جراحی‌هایی روی پوست می‌کنند بلکه امروزه برخی از پزشکان عمومی نیز با تهیه دستگاه‌هایی و طی دوره کوتاه‌مدت گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند.

یک خانم ۳۴ ساله در این خصوص گفت: نزد یک پزشک برای انجام عمل بوتاکس روی لبم رفتم اما پس از چند روز با درد شدید در همان ناحیه مواجه شدم، انگار مرگم را جلوی چشمانم دیدم.

او بیان کرد: درد چنان بود که دوباره به مطب پزشک رفتم و او تصمیم گرفت مواد را  تخلیه کند، چنان عفونتی لب‌هایم را گرفته بود که می‌ترسیدم بلایی سرم آید، خوشبختانه خطر از بیخ گوشم رد شد.

این خانم اضافه کرد: فکر می‌کنم چند باری که تفریحی قلیان کشیدم، عامل این موضوع شد و عفونت همه جای لبم را فرا گرفت، در حالی که پزشک باید بگوید که چه چیزهایی به ضرر است و چه چیزهایی ضرر نیست.

فضای کنونی جامعه طوری است که اکثر افراد به سمت عمل‌های زیبایی گرایش دارند و در این بین شاید برخی از آنها عواقب اقداماتی را که از سوی افراد غیرمتخصص انجام می‌شود، اطلاعی نداشته باشند که به سراغ یکی از متخصصان پوست و مو رفتیم تا توضیحات او را در این زمینه بشنویم.

عفونت‌های پوستی و قارچی عوارض ناشی از استفاده نابجا از لیزر

محمدرضا سبحان با اشاره به اینکه آرایشگران با عمل‌های جراحی متقاضیان بیشتری پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: دلیل اینکه چرا اعمال جراحی افزایش یافته به دلایل مختلفی برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه چرا باید اعمال جراحی در مکان‌هایی توسط افراد ناوارد و غیرمتخصص انجام شود؟، گفت: امروزه در مکان‌های غیرتخصصی و آرایشگاه‌ها اعمالی نظیر لیزر، لیفت و … انجام می‌شود که واقعاً خطرناک است.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه چنین مراکزی لیزرهایی برای جوان‌سازی و از بین بردن موهای زائد انجام می‌دهند، افزود:‌ مراجعات مکرری را نسبت به عوارض ناشی از انجام این اعمال زیبایی به صورت نادرست داریم.

وی با بیان اینکه برخی از افراد غیرمتخصص به دلیل سود بالای این اقدامات وسوسه می‌شوند، گفت: لیزر موهای زائد به نظر عمل ساده‌ای است در حالی که به موارد متعددی از عوارض ناشی از انتخاب نادرست و کیفیت بد آن برخورد کرده‌ایم.

سبحان به عفونت‌های پوستی و قارچی عوارض ناشی از استفاده نابجا از لیزر اشاره کرد و گفت: بوتاکس از اعمال جوان‌سازی است که بسیار به صورت غیراصولی در مراکزی مانند آرایشگاه‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تزریق بوتاکس باید حتماً زیر نظر متخصص انجام شود، خاطرنشان کرد: اگر در مکان غیرتخصصی انجام شود فقط با عوارض همراه خواهد بود.

این متخصص مو و پوست با اشاره به اینکه ماده مورد استفاده برای بوتاکس از سوی آرایشگران از بدترین نوع، تقلبی و از جنس چینی موجود در بازار است چراکه قیمت پایینی دارد، افزود: آرایشگران بوتاکس را در مکان‌هایی استفاده می‌کنند که در حیطه تخصصی آنها نیست و از سلامت و نوع جنس پوست اطلاعی ندارند و این تزریق نابجا باعث بروز عوارض بسیاری خواهد شد.

وی تصریح کرد: بسیاری از افراد با مراجعه به آرایشگاه‌ها و انجام بوتاکس با عوارض ناشی از آن مانند التهاب شدید که می‌تواند شامل تورم زیاد در اطراف چشم‌ها، ناحیه پیشانی و حتی اگر افزایش داشته باشد با حالت‌های تنگی نفس که حیات فرد را به خطر بیاندازد، مواجه شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه عفونت‌های شدید پوستی در محل ترزیق بوتاکس به روش نادرست ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: افتادگی پلک، دوبینی، ریزش اشک و عدم تقارن ابروها عوارض ناشی از تزریق نابجای بوتاکس توسط فرد متخصص و نیز استفاده از مواد تقلبی است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اعمالی که توسط افراد غیرمتخصص نظیر آرایشگران انجام می‌گیرد لیفت صورت یا پاکسازی صورت است، افزود: افرادی با استفاده از دستگاه‌های نامناسب که تخصصی نبوده و  ممکن است به قیمت ارزان‌تری تهیه شود، کار جوان‌سازی پوست را انجام می‌دهند.

بوتاکس به درستی انجام نشود عوارض دائمی برجای می‌گذارد

سبحان با اشاره به اینکه ایجاد لکه‌های پوستی دائم، عفونت‌های پوستی شدید و از بین رفتن بافت‌های پوست از علایم انجام لیفت به صورت غیرتخصصی است، گفت: کاشت ناخن به صورت نابجا از دیگر مواردی است که با آنها درگیر هستیم.

وی با بیان اینکه در کاشت ناخن استفاده از موادی نامناسب آسیب‌ شدید به ریشه آن وارد می‌کند، تصریح کرد: استفاده از مواد غیر بهداشتی و غیر استریل شده در کاشت ناخن باعث به جاماندن بسیاری از آسیب‌ها به صورت دائمی، از بین رفتن بافت ناخن یا عفونت‌هایی در اطراف آن می‌شود.

این متخصص پوست و مو در همدان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه البته به غیر از آرایشگران پزشکانی( مثلاً پزشک عمومی) که تخصصی در انجام برخی از اقدامات ندارند ورود کرده و پول های هنگفت به جیب می‌زنند نظر شما در این خصوص چیست؟، افزود: اقدامات زیبایی حتما باید توسط متخصص پوست انجام شود، کسی که چهار سال پزشکی عمومی را خوانده و چهار سال دوره تخصصی را طی کرده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد به ما مراجعه کرده و اصرار به انجام بوتاکس، لیزر و… دارند در حالی که  نیازی به آنها نیست، گفت: افرادی که تخصص ندارند به درخواست‌های آنها پاسخ می‌دهند و در نتیجه عواقب بدی هم در پی است.

سبحان با اشاره به اینکه بوتاکس اگر به درستی انجام نشود یا عوارض دائمی می‌گذارد یا اینکه فرد را چند ماه درگیر می‌کند، افزود: عوارضی نظیر دوبینی و اشک چشم چند ماه فرد را درگیر می‌کند تا اثرات بوتاکس از بدن حذف شود اما برخی از عوارض با مراجعه به پزشک متخصص به موقع درمان می‌شود.

وی با بیان اینکه آناتومی و ساختار پوست و عضلاتی که در آن قرار گرفته و نیز رگ‌ها و اعصابی که به ناحیه وارد می‌شود در دوره تخصصی به فرد آموزش داده می‌شود، خاطرنشان کرد: گاهی دوره‌های ۲۰ روزه و یا یک ماهه برای افرادی برگزار و مواردی مانند کار لیزر، لیفت و… آموزش داده می‌شود در حالی که این آموزش‌های کوتاه‌مدت قابل مقایسه با آموزش‌های آکادمیک چهار ساله نیست.

این متخصص پوست و مو در همدان با توصیه به اینکه نباید هیچگاه اقدامات درمانی توسط افراد غیرمتخصص انجام شود، افزود: متخصصان با مشاهده عوارض ناشی از اقدام نادرست بر روی پوست، بلافاصله درمان را آغاز و آن را برطرف می‌کنند درحالی که افراد غیرمتخصص این تبحر را ندارند.

وی بیان کرد: توصیه‌های عنوان شده توسط متخصص بعد از اعمال جراحی راهکاری برای پیشگیری از عوارض است چیزی که آرایشگران علم آن را ندارند.

یکی از سازمان‌هایی است که نظارت بر کار آرایشگران را در برنامه دارد تا از تخلفات جلوگیری شود، مرکز بهداشت است که به سراغ مسوول این واحد نیز رفتیم.

حسین خالقی‌مجد با بیان اینکه حوزه نظارت آرایشگران زنان بر عهده بهداشت محیط مرکز بهداشت و  بازرسی اتاق اصناف است اظهار کرد: کارشناسان معاونت غذا و دارو در سطح پایین‌تری و آن هم اقلام و مواد آرایشی بهداشتی آرایشگاه‌ها را نظارت دارند.

وی با اشاره به اینکه معاونت غذا و دارو  بر مجاز بودن و قاچاق نبودن مواد مورد استفاده در آرایشگاه‌ها تاکید دارد، گفت: بازرسی بهداشت محیط بر نظافت محیط کار، ابزار و بهداشت فردی  و ارائه خدمات مجاز در آرایشگاه‌ها خلاصه می‌شود.

برخورد با متخلفانی که اقدام به تاتو غیرقانونی می‌کردند

مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه واحدی که بدون مجوز و شرایط لازم تاتو و میکرو انجام دهد مرتکب تخلف بهداشتی شده است، خاطرنشان کرد: اگر آرایشگاهی بخواهد در حوزه درمان ورود کند باید خدمات او با مشورت و زیر نظارت متخصص پوست و مو انجام شود.

وی با اشاره به اینکه اگر نظارت متخصصان در کار نباشد مانع از اقدامات آرایشگران خواهیم شد، افزود: ما بازرسان بهداشت و اتاق اصناف طی بازدید مشترک اگر با تخلفی مواجه شویم، موارد را به تعزیرات حکومتی ارجاع خواهیم داد تا به موقع رسیدگی صورت گیرد.

خالقی‌مجد با بیان اینکه اخیراً با متخلفانی برخورد کردیم که اقدام به تاتو به صورت غیرقانونی می‌کردند، گفت: آنها دستگاه‌هایی بدون مجوز وزارت بهداشت تهیه کرده و فعالیت داشتند درحالی که باید این نوع دستگاه‌ها مجوز وزارت بهداشت را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ماده رنگی در دستگاه تاتو نیز باید مورد تایید وزارت بهداشت باشد، افزود: کسانی که این خدمات را ارائه می‌دهند باید آموزش لازم را دیده و مجوز آن را دریافت کند.

مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه طی چند ماه اخیر چندین متخلف را به تعزیرات حکومتی معرفی کرده‌ایم و دستگاه‌های تاتوی آنها نیز ضبط شده است، خاطرنشان کرد: با بازدیدهایی مشترکی که با نمایندگان اتاق اصناف و غذا و دارو از آرایشگاه‌ها داشتیم اقلام آرایشی غیرمجاز، قاچاق و تاریخ مصرف گذشته کشف و ضبط شده و متخلفان نیز به تعزیرات حکومتی معرفی شده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نظارت‌هایی بر کار آرایشگرهایی که اقدام به کاردرمانی نظیر لیفت صورت و ابرو یا بوتاکس و … می‌کنند، وجود دارد؟، افزود: ارائه‌کنندگان این خدمات به صورت شناسنامه‌دار کار انجام نمی‌دهند، بسیاری از اقدامات آنها ممکن است در حوزه متخصصان پوست و مو باشد.

خالقی‌مجد با بیان اینکه مردم نسبت به این نوع خدمات اطلاعی ندارند، گفت: اگر گزارش‌هایی مبنی بر تخلف آرایشگران به ما برسد قطعاً پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه این واحدها ادوات و تجهیزات مورد استفاده را جلوی چشم قرار نمی‌دهند و ممکن است در فضای دیگر باشد که طی هماهنگی قبلی و ساعت خاص برای فرد خاص انجام دهند، افزود: متخلفان بلافاصله پس از انجام کار تجهیزات را از واحد صنفی خود خارج می‌کنند.

مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه  اقدامات درمانی روی پوست، مو و صورت باید حتما بر اساس مشاوره و زیر نظر متخصص پوست انجام شود، گفت: شهروندان از دریافت خدماتی که برای آرایشگران مجاز نیست و تنها به خاطر نازل بودن قیمت به سمت آن می‌روند، خودداری کنند.

وی تاکید کرد: منظور از انجام اقداماتی زیر نظر متخصصان این است که آرایشگران افراد را به افراد متخصص ارجاع دهند و گواهی بلامانع بودن خدمت در واحد صنفی توسط متخصص پوست صادر شود نه اینکه فردی بگوید که ما زیر نظر متخصص کار را انجام می‌دهیم و در این صورت به او اعتماد شود.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.