دست‌های پشت پرده، باغ وحش خرم‌آباد را بازگشایی کردند

باغ وحش کاسیت خرم‌آباد هر از گاه به دلیل شرایط اسفبار نگهداری از حیوانات خبرساز شده و مورد اعتراض واقع می‌شود اما اراده‌ استوار برخی مسئولان استانی همچنان از اجرای قانون در مورد این باغ وحش متخلف جلوگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری تسنیم، باغ وحش کاسیت خرم‌آباد هر از گاه به دلیل شرایط اسفبار نگهداری از حیوانات خبرساز شده و مورد اعتراض واقع می‌شود اما اراده‌ استوار برخی مسئولان استانی همچنان از اجرای قانون در مورد این باغ وحش متخلف جلوگیری می‌کند.

پس از آنکه در آغاز سال ۹۵ یک گوزن زرد ایرانی باردار در باغ وحش کاسیت خرم‌آباد از سوی بازدیدکنندگان هدف پرتاب سنگ قرار گرفت و تلف شد، عدم رعایت ضوابط نگهداری از حیوانات به ویژه حیوانات باردار در این مرکز به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. این باغ وحش که پیشتر هم به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و شرایط نامناسب تغذیه حیوانات مورد اعتراض قرار گرفته بود اما همچنان به فعالیت ادامه داد. باغ وحشی با قفس‌هایی کوچک که نه تنها با استانداردهای بین‌المللی بلکه با ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست هم فاصله بسیار دارد. به عنوان مثال در حالی که بر اساس دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست، برای نگهداری از هر گربه‌سان، دستکم ۱۵۰ متر مربع فضا لازم است، در باغ وحش کاسیت سه شیر آفریقایی را در قفسی ۳۰ متری مشاهده می‌کنیم. یعنی برای هر شیر تنها ۱۰ مترمربع!

در روزهای نخستین سال جدید بود که بازدیدکنندگان باغ وحش کاسیت خرم‌آباد با انتشار تصاویری از وضعیت دلخراش برخی حیوانات ساکن این مرکز، نسبت به فعالیت این باغ وحش معترض شدند و پنجم فروردین، مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، سرانجام خبر از تعطیل شدن باغ وحش به دلیل رعایت نکردن ضوابط محیط زیستی داد. این خبر هرچند دوستداران حیوانات را خشنود کرد اما از اظهارات آقای مدیرکل قابل استنباط بود که این تعطیلی دوامی ندارد و باغ وحش به زودی بازگشایی خواهد شد. این پیش‌بینی بسیار زودتر از آنچه انتظار می‌رفت محقق شد و باغ وحش کاسیت خرم‌آباد تنها پس از گذشت دور روز از خبر تعطیلی، دوباره آغاز به فعالیت کرد.

اما در حالی که بنر نصب‌شده روی درب باغ وحش طی این دو روز تعطیلی حکایت از تصمیم مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از فعالیت این مرکز به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی و محیط زیستی داشت حالا رضا آریایی، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان خبر از بازگشایی باغ وحش داده و می‌گوید: باغ وحش کاسیت بام خرم آباد باز است و مشکل خاصی ندارد. پیش از این حیوان ها باهم درگیر شده بودند و یکی از آن ها دچار جراحت شده بود، که قفس آن ها جدا شده و قرنطینه شده اند و تحت درمان قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه شهرداری محوطه باغ وحش را نظافت کرده و این باغ وحش فعال است بار دیگر، خبر از تلاش برای واگذاری این باغ وحش به بخش خصوصی می‌دهد. تلاشی که پس از دو سال تا کنون محقق نشده.

بیشتر بخوانید: چه کسی تعطیلی باغ وحش کاسیت خرم آباد را وتو می‌کند؟

در ادامه تصاویری از وضعیت دردناک حیوانات را قفس‌های کوچک باغ وحش کاسیت مشاهده می‌کنید. باغ وحشی که شهرداری خرم‌آباد علی‌رغم فشار استانداری، زیر بار پذیرفتن مسئولیت آن نرفت اما استانداری که برای جلوگیری از تعطیلی این مرکز عزمش را جزم کرده می‌کوشد مدیریت این به اصلاح “باغ وحش” را به بخش خصوصی بسپارد. باغ وحشی متخلف که ادامه فعالیت آن را می‌توان نمونه‌ای بارز سوء مدیریت مسئولان محیط زیست دانست.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.