دانشگاهیان مخالف انتخاب آخوندی برای مدیریت پایتخت/تجربه تلخ شورای اول را تکرار نکنید

بسیاری از دانشگاهیان، تشكل‌ها و فعالان دانشگاهی در روزهای اخیر نسبت به عواقب انتخاب آخوندی به عنوان شهردار تهران هشدار داده و با انتشار بیانیه، نامه و اقدامات مختلف دیگر اعتراض خود را نسبت به چنین موضوعی نشان داده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، براساس گفته رئیس شورای اسلامی شهر تهران امروز قرار است شهردار آینده تهران توسط این شورا از میان عباس آخوندی و پیروز حناچی انتخاب شود و این موضوع در حالی است که بسیاری از دانشگاهیان، تشکل‌ها و فعالان دانشگاهی در روزهای اخیر نسبت به عواقب انتخاب آخوندی به عنوان شهردار تهران هشدار داده و با انتشار بیانیه، نامه و اقدامات مختلف دیگر اعتراض خود را نسبت به چنین موضوعی نشان داده اند.

* جریانات سیاسی شورای شهر تهران گرفتار سهم خواهی‌های حزبی شده اند

در همین راستا انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های بزرگ تهران روز گذشته با ارسال نامه ای به اعضای شورای شهر تهران تاکید کردند: جریانات سیاسی در شورای شهر تهران بیش از آنکه به فکر کارآمدی شهرداری باشند گرفتار سهم خواهی های حزبی شده اند.

این تشکل های دانشجویی که هم آخوندی و هم حناچی را گزینه های نامناسبی برای اداره شهرداری تهران می دانند در قسمتی از نامه خود به اعضای شورای شهر تهران توصیه کرده اند که سرنوشت تلخ و شکست خورده شورای شهر اول تهران را به یاد آورند و به جای تلاش برای جذب منافع حداکثری بر مبنای دسته بندی های حزبی، به آینده تهران و کشور بیندیشید.

* آیا اعضای مدعی اصلاحات در شورای پنجم نمی‌خواهند از خواب غفلت بیدار شوند؟

بسیج دانشجویی هشت دانشگاه علوم پزشکی تهران هم اخیرا نامه ای به اعضای شورای شهر تهران نوشته و از آنها خواستند تا آینده مردم تهران را فدای منافع جناحی خود نکنند.

این تشکل های دانشجویی در قسمتی از نامه خود تاکید کرده اند: آیا اعضای مدعی اصلاحات در شورای پنجم نمی‌خواهند از خواب غفلت بیدار شده و با کنار گذاشتن تعصبات جناحی به دومینوی انتخاب پیوسته‌ شهرداران ناکارآمد برای کلان شهر تهران خاتمه دهند؟

در قسمت دیگری از این نامه هم آمده است: امید است که اعضای شورای شهر تهران به دور از هرگونه سیاسی بازی و در جهت رفع نیازهای مردم، شهرداری متخصص و متعهد که لایق خدمت گذاری برای مردم همیشه در صحنه‌ تهران باشد، برگزینند و هر چه سریعتر با سروسامان گرفتن شهرداری تهران، موجبات رفع مشکلات شهری پایتخت ایران اسلامی فراهم شده و بیش از این، برای مردم تهران بزرگ دغدغه‌ای از جانب این شورا و شهردار جدید ایجاد نشود.

* انتخاب آخوندی موجب له شدن مستضعفان می‌شود

 بسیج دانشجویی دانشگاه های امام صادق (ع)، تهران، شریف، امیرکبیر، شهید بهشتی، علم و صنعت، علامه طباطبایی و خواجه نصیر هم طی نامه ای به اعضای شورای شهر تهران با اشاره به ناکارآمدی آخوندی در سال های گذشته تاکید کردند: انتخاب عباس آخوندی به عنوان شهردار تهران موجب له شدن مستضعفان خواهد شد و نمی دانیم در روز حساب چگونه توان پاسخ دادن به چنین انتخابی را خواهید داد.

این تشکل های بسیجی در قسمتی از نامه خود آورده اند: فردی که افتضاح از کارنامه کاری‌اش در این پنج سال می بارد و هرجا را که نگاه می کنیم از بی مسئولیتی در قبال تامین مسکن زلزله زدگان کرمانشاه، تا افزایش آمار تصادفات جاده ای و عدم اصلاح جاده های خطرساز، تا توقف اصلاح ناوگان هوایی و ریلی و جاده ای، تا اعطای امتیازاتی چون تحویل کترینگ به شرکت های خارجی، تا سخت تر شدن شرایط برای مستاجران و دوردست تر شدن رویای خانه دار شدن برای آنان، تاعدم ثبات بازار مسکن و جهش چندباره قیمت ها در این مدت پنج ساله، همگی به تنهایی دلایلی مکفی است تا در اولین برخورد چنین فردی را از فهرست گزینه های هر پستی حذف کرد.

* انتظار انتخاب مدیر کارآمد از شورای شهر کنونی تهران بی‌معناست

جدای از تشکل های قانونی دانشجویی دانشگاه های تهران بسیاری از اساتید دانشگاه و فعالان، اعضا و دبیران اتحادیه های دانشجویی هم نسبت به انتخاب آخوندی واکنش نشان داده اند.

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این رابطه با بیان اینکه انتخاب شهردار کارآمد در توان شورای فعلی شهر تهران نیست، به خبرنگار فارس گفت: شهردار شدن آخوندی اوج ناکارآمدی اصلاح‌طلبان را برای مردم اثبات می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: شورای شهر شرکت سهامی اصلاح طلبان است و نمایندگان این شورا بیشتر حافظ منافع تیم پشت سر و جناح‌های خودشان هستند و این وسط اداره شهر و منافع مردم شهر تهران به اعتقاد بنده هیچ اولویتی برای آنها ندارد.

کوشکی همچنین تاکید کرده است که اگر آخوندی شهردار تهران شود حداقل فایده آن این است که اوج ناکارآمدی اصلاح‌طلبان برای مردم تهران ثابت خواهد شد و شاید با این کار اصلاح طلبان برای انتخابات آینده گور خودشان را بکنند.

* انتخاب آخوندی ظلم به مردم پایتخت است

علیرضا فیروزی دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم با بیان اینکه ناکارآمدی عباس آخوندی «اظهر من الشمس» است، به فارس گفت: انتخاب او به عنوان شهردار تهران از سوی شورای شهر، ظلم به مردم پایتخت است.

*  آخوندی باعث هدر رفتن اموال و وقت مردم شد و باید محاکمه شود

شایان نادری عضو سابق شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در این رابطه گفت: اگر آخوندی به دلیل مدیریتش که فقط باعث از بین رفتن وقت و اموال مردم شد، توبیخ و محاکمه می شد، امروز جرأت نمی کردند از وی به عنوان گزینه پیشنهادی برای شهردار تهران نام ببرند.

وی ادامه داد: اعضای شورای شهر در این مدت نشان داده در انتخاب شهردار تهران عملا بازیچه برخی افراد پشت پرده است و نقش خاصی در انتخاب شهردار ندارد، این افراد بهتر است منافع مردم را به منافع حزبی ترجیح ندهند چون در غیر این صورت به شدت ضربه خواهند خورد. شهردار شدن آخوندی که نماد ناکارآمدی اصلاح طلبان است برای تهران جز مشکل آفرینی چیزی نخواهد داشت.

* قشر ضعیف پایین‌ شهر در برنامه‌ریزی مدیریتی آخوندی هیچ جایگاهی ندارند

علی دهقان دبیر اتحادیه تحکیم وحدت هم در این رابطه گفته است: طبق عملکرد پنج‌ساله گذشته آخوندی، می‌توان حدس زد که قشر ضعیف پایین‌ شهر در برنامه‌ریزی مدیریتی او هیچ جایگاهی ندارند.

وی ادامه می دهد: اگر اصلاح‌طلبان با این منطق پیش بروند که آخوندی به‌ هر طریقی باید در سطوح مدیریتی رده‌ بالای کشور مسئولیت داشته باشد، در این دنیا در برابر مردم و در آن دنیا به‌دلیل این انتخاب و عملکردشان باید پاسخگو باشند.

* انتخاب از روی ترس آخوندی توسط شورای شهر تهران

امیر حسین رفعتی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی هم محسن هاشمی را در میان گزینه های مطرح شده مناسب تر دانسته و گفته است: هاشمی با باندبازی و از ترس اینکه مهدی چمران به شورا راه پیدا کند کنار گذاشته می‌شود و در نهایت از کمبود نیرو به گزینه‌ای همچون آخوندی رسیده‌اند.

وی می گوید: جای تعجب است آخوندی با این عملکرد مشخص که به‌هیچ‌وجه قابل دفاع نیست، جزء کاندیداهای اصلی شهرداری تهران قرار گرفته است.

* آخوندی هیچ کدام از معیارهای لازم را برای شهرداری تهران ندارد

مجید کریمی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی هم گفته است: حتی اگر ما دید انقلابی نداشته باشیم، آخوندی هیچ کدام از معیارهای لازم را برای شهرداری تهران ندارد؛ معیارهایی مانند جوان گرایی یا عدم برخورد غلط با خبرنگاران، معیارهایی عام هستند که وی متاسفانه هیچ کدام از این معیارها را ندارد.

وی ادامه می دهد: آخوندی آدمی سیاستمدار نیست؛ یعنی مسائلی که حتی باعث آزار روحیه مردم نیز می شود را او رعایت نمی کند. اظهار نظر او درباره کشته شدگان حادثه برخورد قطار تبریز- مشهد مهر تاییدی بر این موضوع است.

به گزارش فارس، بحث انتقادات دانشجویان، اساتید و تشکل های دانشجویی به شهردار شدن عباس آخوندی در فضای مجازی هم بسیار داغ است و باید دید شورای شهر اصلاح طلب تهران برای آینده پایتخت ایران تا چقدر به نظرات و انتقادات جامعه دانشگاهی گوش خواهد داد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.