دادگاه گرجستان غیابی «ساکاشویلی» را به ۶ سال زندان محکوم کرد

یک دادگاه در گرجستان به صورت غیابی، «میخائیل ساکاشویلی» رئیس‌جمهور سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ این کشور را در پرونده «سوء استفاده از قدرت» به ۶ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه دردسرها برای رئیس‌جمهور غربگرا و سابق برآمده از انقلاب رنگی در گرجستان، دادگاهی در تفلیس پایتخت این کشور برای او به صورت غیابی حکم ۶ سال زندان صادر کرد.

دادگاهی در پایتخت گرجستان، برای «میخائیا ساکاشویلی» رئیس‌جمهور سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ این کشور در پرونده سوءاستفاده از قدرت و تلاش برای از بین بردن مدارکی مبنی بر دست داشتن او در ضرب و شتم یک عضو مخالف پارلمان گرجستان حکم غیابی صادر کرد.

قاضی دادگاه تفلیس اعلام کرد که ساکاشویلی در این پرونده به ۶ سال زندان محکوم شد.

گفته می‌شود که رئیس‌جمهور پیشین گرجستان در سال ۲۰۰۵ «والری گلاشویلی» ننمانده وقت پارلمان و از اعضای حزب اپوزیسیون را کتک زد و برای از بین بردن مدارک این ضرب و شتم تلاش کرد.

ساکاشویلی که پس از تحولات موسوم به «انقلاب گل رز» در سال ۲۰۰۳ و با حمایت آمریکا و کشورهای غربی به قدرت رسید پس از پایان دوره ریاست جمهوری و در اقدامی عجیب به اوکراین رفت و فرماندار استان اودسا در این کشور شد.

در سال ۲۰۱۵ پس از آنکه دولت اوکراین به او شهروندی اعطا کرد دولت گرجستان اعلام کرد که تابعیت مضاعف را نمی‌پذیرد و در نتیجه شهروندی گرجستان وی از او گرفته شد.

سرنوشت ساکاشویلی در اوکراین هم جنجالی شد و پس از بروز اختلاف‌ها بین او با مقامات اوکراینی، سرانجام او از فرمانداری اودسا برکنار شد و مجبور به ترک این کشور شد.

طبق برخی گزارش‌ها او که همسری هلندی دارد، به دنبال اخراج از اوکراین به این کشور اروپایی رفت (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.