موضع‌گيري تند سرمربي تيم ملي فوتبال عليه کرانچار

خبری از تعامل منطقی نیست!

پاسخ تند کارلوس کرش به يکي از مربيان ليگ برتري، تيم ملي فوتبال ايران را با چالشي جديد مواجه کرده است.

بهارستانه: پاسخ تند کارلوس کرش به یکی از مربیان لیگ برتری، تیم ملی فوتبال ایران را با چالشی جدید مواجه کرده است. صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی اتفاق بزرگی بود که انتظار می‌رفت با محقق شدن این موفقیت بزرگ، تعاملی منطقی بین سرمربی تیم ملی و همچنین مربیان تیم‌های لیگ برتری برقرار شود. به‌رغم اینکه صحبت‌های امیدوارکننده‌ای در این زمینه مطرح شده بود، اما اظهارات جنجال‌برانگیز مرد پرتغالی امیدها را نقش بر آب کرد. به نظر می‌رسد اگر هرچه زودتر فدراسیون فوتبال شرایط را برای تعامل سازنده کرش و مربیان لیگ فراهم نسازد باید منتظر جنگ و جدل‌های بیشتری باشیم.
همگروهی با تیم‌های قدرتمند اسپانیا، پرتغال و مراکش سرمربی تیم ملی را به این فکر انداخت که هرچه زودتر راهکاری برای آماده‌سازی هرچه بیشتر شاگردانش پیش از شروع جام جهانی پیدا کند. در جدیدترین برنامه‌ای که کرش ارائه داده، ملی‌پوشان تیم‌های لیگ برتری باید یک یا دو روز در هفته در اختیار تیم ملی قرار گیرند تا کرش فرصت کافی برای پیاده کردن برنامه‌هایش را داشته باشد، اما این درخواست با واکنش‌های متفاوتی از سوی مربیان لیگ مواجه شد و در شرایطی که برانکو ایوانکوویچ تاکنون نسبت به طرح جدید کرش سکوت کرده، اما سرمربی سپاهان با طرح چند سؤال خواستار توضیح بیشتر سرمربی تیم ملی شده و مخالفتش را با برگزاری جلسه خصوصی اعلام کرده است. همین مسئله نیز عصبانیت کرش را به همراه داشت. بیانیه یک‌شنبه شب مرد پرتغالی پاسخی بود به رد درخواست او از سرمربی سپاهان: «بعد از ۳۶ سال تجربه بین‌المللی و حرفه‌ای و پس از گذشت هفت سال از نتایج و دستاوردهای تاریخی برای فوتبال ایران، اگر همکار عزیز بنده جناب آقای کرانچار هنوز من را نمی‌شناسند و به من اعتماد ندارند، هیچ وقت این شناخت را پیدا نخواهند کرد و اعتماد نخواهند داشت.» کرش همچنین به شیوه خود از منتقدانش خواست تا از اردوی تیم ملی بازدید کنند: «یک جلسه خصوصی، تغییری در شرایط ایجاد نخواهد کرد، با این حال بنده بسیار خرسند و خوشحال خواهم شد اگر آقای کرانچار بتوانند از امکانات ما در تیم ملی بازدید و کارها و اهداف ما را دنبال کنند.
در حال حاضر بنده فکر نمی‌کنم احتیاجی به تأکید مجدد این مسئله به کسی باشد که بازیکنان ملی‌پوش داخلی ما اگر بخواهند نتایج خاصی را کسب کنند، نیاز به یک برنامه‌ریزی خاص از بعد فیزیکی، تکنیکی، تاکتیکی و روحی- روانی خواهند داشت. در زمان مناسب و مقتضی من همیشه آماده و در اختیار دوستان و همکاران مربی خود هستم تا نقطه‌نظرات، تجاربم و دانش خود را با آنها مبادله کنم، با آنهایی که با حسن‌نیت آمدند و به معنای واقعی متعهد به حمایت از منافع تیم ملی ایران هستند. بازیکنان تیم ملی ایران خود بهترین شاهد برای صحبت راجع به تلاش‌های زیاد ما و بهترین شاهد برای ابراز حرفه‌ای‌گری که ما همیشه تقدیم آنها کردیم، هستند. این برنامه که از تاریخ چهارم ژانویه ۲۰۱۸ (۱۴ دی ۹۶) شروع می‌شود یک پیشنهاد ساده، صادقانه و در کمال فروتنی از سوی من است. این الزامی نیست و این برنامه تنها با اعتماد و اطمینانی که از طرف بازیکنان تیم ملی و همکاران بنده به من ایجاد می‌شود، امکانپذیر است. امیدوارم با کمک خداوند بتوانم تصمیمات انتخابی مناسبی را درباره بازیکنانی که واقعاً ابعاد فیزیکی، تکنیکی، تاکتیکی و روحی – روانی را دارند، اتخاذ کنم تا آنها بتوانند در راستای منافع تیم ملی خدمت کنند.»
نه به جلسه خصوصی
زلاتکو کرانچار تنها در صورتی حاضر به گفت‌وگو و برگزاری جلسه با کارلوس کرش می‌شود که نامه‌ای رسمی از سوی فدراسیون به باشگاه سپاهان ارسال شود. مارکار آقاجانیان، دستیار سرمربی تیم ملی تماسی تلفنی با کرانچار داشته که در آن پیشنهاد برگزاری یک جلسه خصوصی با کرش را مطرح کرده، اما این پیشنهاد از سوی سرمربی سپاهان رد شده است. گویا کرانچار اعتقادی به برگزاری جلسه خصوصی ندارد و بر این باور است که همه مربیان لیگ برتری باید در جلسه پیشنهادهای خود را در جهت همفکری با کادر فنی تیم ملی بیان کنند. رضا چلنگر، مترجم کرانچار نیز در گفت‌وگو با فارس این خبر را تأیید کرده است: «کرانچار با این موضوع مشکلی ندارد، فقط به دنبال این است که نامه‌ای از سوی سران فدراسیون فوتبال به مدیرعامل باشگاه سپاهان ارسال شود.‌همچنین جلسه‌ای هم در خصوص برنامه‌های کرش با حضور مربیان لیگ برتری برگزار شود تا در نهایت ملی‌پوشان با همکاری باشگاه در اختیار تیم ملی باشند. قرار است طی روزهای آینده جلسه‌ای در همین راستا برگزار و در خصوص برنامه‌های آینده بحث و گفت‌وگو شود.»
حامی تیم ملی هستیم
با وجود اینکه کرش این روزها دوباره علیه مربیان لیگ برتری موضع‌ گرفته است، اما در بین مخالفان طرح جدید او، هستند مربیانی که حاضرند با تیم ملی همکاری کنند و موفقیت ملی را یکی از اولویت‌های خود می‌دانند. سرمربی فولاد خوزستان یکی از همان مربیان است. فولاد در حال حاضر در رده دوم جدول لیگ قرار دارد و به نظر می‌رسد مربی این تیم حاضر است بازیکنان ملی‌پوش خود را یک روز در هفته یا حتی بیشتر در اختیار تیم ملی قرار دهد: «موضع من همیشه حمایت از تیم ملی بوده و زمانی که این بحث مطرح شد، گفتم که مشکلی بابت حضور بازیکنان ملی‌پوش در اردوی تیم ملی ندارم. برای بازیکنان لیگ برتری این موضوع بسیار مهم است که زیر ذره‌بین باشند و وقتی آنها احساس کنند که عملکردشان زیر ذره‌بین قرار گرفته است، طبیعتاً برای پیشرفت تلاش می‌کنند. شاید این موضوع با توجه به فشردگی مسابقات، مشکلاتی را برای تیم‌هایی که ملی‌پوش دارند، فراهم کند اما من با برنامه‌های کرش مخالفتی ندارم. امیدوارم که تیم ملی بتواند در جام جهانی نتیجه بگیرد.»
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.