يزداني‌خرم، رئيس پيشين فدراسيون واليبال در گفت‌وگو با «جوان»:

حیف این جایگاه والیبال که با بی‌ثباتی در مدیریت خرابش کنیم

عملكرد خوب فدراسيون واليبال در سال‌هاي اخير حاصل مديريتي است كه از سه دهه گذشته آغاز شد. زماني كه محمدرضا يزداني‌خرم عهد‌ه‌دار رياست اين فدراسيون شد و پس از آن بود كه واليبال ايران پله‌هاي ترقي را طي كرد.

بهارستانه: عملکرد خوب فدراسیون والیبال در سال‌های اخیر حاصل مدیریتی است که از سه دهه گذشته آغاز شد. زمانی که محمدرضا یزدانی‌خرم عهد‌ه‌دار ریاست این فدراسیون شد و پس از آن بود که والیبال ایران پله‌های ترقی را طی کرد. با روی کار آمدن محمدرضا داورزنی برنامه‌ریزی‌های قبلی برخلاف همیشه طبق روال اجرا شد و همین مسئله موجب شد هم تیم‌های پایه و هم تیم ملی بزرگسالان در سطح جهانی روی سکو بروند. ثبات مدیریتی، برنامه‌ریزی بلند و انتخاب رئیس جدید فدراسیون از جمله نکات مهمی است که یزدانی‌خرم، رئیس پیشین فدراسیون والیبال در گفت‌وگو با «جوان» به آنها اشاره کرد.
به عنوان یکی از مدیران موفق فدراسیون‌های ورزشی، عملکرد فدراسیون والیبال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بنده مدیر صنعتی هستم و از آنجا که در کارخانه‌های صنعتی نظم و انضباط و رعایت را آموخته‌ایم تأکید زیادی بر پیاده کردن نظم در ورزش داشتم. چارچوب‌های اصلی ورزش زیرساخت (خوابگاه، سالن غذاخوری، سالن بدنسازی و سالن تمرین)، انتخاب مربی و استعدادیابی است. از همه مهم‌تر انتخاب یک مربی کاربلد روس بود؛ ایوان بوگانیکوف. مسئله استعدادیابی را هم فراموش نکردیم و این مقوله را در سراسر ایران گسترش دادیم. تلاش کردیم مثل اروپایی‌ها جوانان را با قدی بالاتر از ۱۹۰ سانتی‌متر انتخاب کنیم. علاوه بر این مربیان خوب بدنساز و ژیمناستیک را به خدمت گرفتیم و همچنین به بحث فرهنگی هم توجه کردیم. پس از این بود که تیم‌های نوجوانان روسیه رغبت کردند به ایران بیایند و با ما بازی تدارکاتی داشته باشند. به‌روز کردن دانش فنی، تمرینات بدنسازی و علم تغذیه از دیگر پیشرفت‌های ما بود. تلاش کردیم ما هم مثل روس‌ها روزی سه جلسه تمرین کنیم. به این ترتیب معدل قد ملی‌پوشان را به ۱۹۸ سانتی‌متر رساندیم. در تمامی رده‌های سنی این مسائل را مد‌نظر قرار دادیم. رسیدن به این مراحل صبر و حوصله مربی را می‌طلبد. اینها کارهای مقدماتی بود که توانستیم در آسیا قد ‌علم کنیم. همین راه را ادامه دادیم تا در بازی‌های آسیایی کره نایب قهرمان شدیم. پس از اینکه به من گفتند باید به فدراسیون کشتی بروم و این تشکیلات را تحویل آقای داورزنی دادم. خوشبختانه او نیز با توجه به تجاربی که داشت همین مسیر و راه را ادامه داد تا جایی که در سطح جهانی مطرح شده‌ایم. حضور ما در رقابت‌های جهانی اهمیت زیادی دارد و ترقی والیبال ایران را نشان می‌دهد. امیدوارم در آینده فعالیت‌های زیربنایی بیشتری انجام شود و عناوین مهم‌تری را در سطح دنیا کسب کنیم.
مدیریت محمدرضا داورزنی در فدراسیون چه تأثیری در رشد والیبال کشورمان داشته است؟
مدیریت‌ها متفاوت است. خود من در جاهای بزرگ‌تر مدیریت کرده بودم و والیبال برایم کوچک بود. با این حال تمام سعی‌مان را کردیم که والیبال را هم بزرگ کنیم و موفق هم بودیم. داورزنی نیز پیش از اینکه به والیبال بیاید مدیرکل تربیت بدنی بود و همین که راه موفقیت را ادامه دادند از او ممنونم. متأسفانه در بسیاری از فدراسیون‌ها شاهد هستیم که با تغییر مدیریت، سیستم کل فدراسیون از این ‌رو به آن ‌رو می‌شود. خوشبختانه با همه مشکلات و کم و کاستی‌ها امسال نوجوانان والیبال قهرمان جهان شدند و معلوم شد که توجه به زیرساخت‌ها بیشتر شده است. برای تداوم موفقیت‌ها باید همین راه را ادامه داد.
موفقیت‌های اخیر تیم‌های ملی بزرگسالان، نوجوانان و دانشجویان والیبال را می‌توان از ملاک‌های مدیریت صحیح خواند؟
تا حدودی بله، موفقیت‌ها حاصل مدیریت درست است چراکه تا زمانی که بودجه، برنامه‌ریزی، پیگیری و اعمال مدیریت درست نباشد قطعاً تیم‌ها نتیجه نمی‌گیرند. همان‌طور که دیدید تیم ملی پیش از رقابت‌های قهرمانان قاره‌ها ضعیف شده بود. رقابت‌هایی که در ژاپن برگزار شد نمادی از والیبال بود. البته فراموش نکنیم که رقابت‌های قهرمانان قاره‌ها را ژاپنی‌ها اختراع کردند تا والیبال در ژاپن بماند. والیبال ژاپنی‌ها چند سالی است افت کرده و برای بازگشت به کورس بهترین‌های جهان باید تلاش زیادی کنند.
نقش ثبات مدیریتی در موفقیت رشته‌ها و به ویژه والیبال چیست؟
متأسفانه دولت اشتباهاتی داشته و از زمانی که سازمان تربیت بدنی به وزارتخانه تبدیل شد محدودیت‌های بیشتری پیدا کرد. با این حال ثأثیر ثبات مدیریتی در پیشرفت ورزش در تمام دنیا ثابت شده است. رؤسای فدراسیون‌های والیبال کشورهای آسیایی و جهانی که هم‌دوره من بودند همچنان در سمت خود هستند. من ۱۷ سال رئیس فدراسیون والیبال بودم و از والیبال رفتم، اما آنها هنوز به کار خود ادامه می‌دهند. شخصاً معتقدم نباید من را از فدراسیون والیبال می‌بردند. داورزنی نیز ۱۱ سال ریاست این رشته را برعهده داشته و فدراسیون والیبال منتظر شناخت رئیس جدید خود است. منتها معلوم نیست رئیس جدید بتواند این فدراسیون را با این تشکیلات اداره کند. بعید می‌دانم در حال حاضر مدیری باشد که بتواند از پس اداره والیبال برآید. به این آسانی نباید مدیران کارکشته و باتجربه را کنار گذاشت. هر کس از هر جناحی می‌آید سعی می‌کند مدیرانی از جناح خودش را روی کار بیاورد. در حالی که مدیران بعدی توانایی‌های مدیران قبلی را ندارند و از تجربه قبلی‌ها هم استفاده نمی‌کنند. اینگونه تصمیمات لطمه جبران‌ناپذیری به ورزش می‌زند. وزیر ورزش فعلی تا بخواهد خودش را ثابت کند به زمانی چهار، پنج ساله نیاز دارد، ولی معلوم نیست رئیس‌جمهور بعدی او را می‌خواهد یا نه. آن وقت هیچ تضمینی هم وجود ندارد که مدیر بعدی برنامه‌های او را ادامه دهد.
رؤسای فدراسیون‌ها هم به فکر رسیدن به‌پست‌های بالاتر و ترقی هستند.
معتقدم معاونت فنی شغلی اداری است و پست بالاتر محسوب نمی‌شود. از طرفی داورزنی اگر والیبال را دوست داشت نباید این رشته را رها می‌کرد و باید کارش را در فدراسیون ادامه می‌داد. والیبال تازه گل کرده و شانه‌ به‌ شانه فوتبال بالا آمده بود. حیف است والیبال را رها کنیم. اگر آن امکانات در زمان مدیریت من برای والیبال ساخته نشده بود، والیبال هم مثل خیلی از رشته‌ها حتی زمین تمرین هم نداشت. من هم این فرصت را داشتم که حتی رئیس تربیت‌بدنی شوم، اما این کار را نکردم و ۱۷ سال پای والیبال ماندم.
چه پیش‌بینی‌ای از آینده والیبال دارید؟
آینده بستگی به رئیس بعدی دارد. اگر مدیری می‌خواهد موفق باشد باید دلسوز باشد وگرنه راه به جایی نمی‌برد. برنامه‌ریزی برای استان‌ها و کشف استعدادها باید گسترش پیدا کند و به جای یک تیم باید چند تیم ملی داشته باشیم. ملی‌پوشان باتجربه فرسوده شده‌اند و جوانانی که پشتوانه شش‌دانگ برای آنها باشند را در اختیار نداریم. در صورتی که وزارت ورزش و دولت شایسته‌سالاری را حاکم نکند موفق نمی‌شویم. باید منت مدیری که شایسته است را بکشیم. قطعاً مدیر شایسته حاضر نیست در انتخابات‌های فرمایشی فدراسیون‌ها شرکت کند، انتخاباتی که از قبل برنده‌اش مشخص شده است! وگرنه با این انتخابات‌ها ورزش ما بیش از پیش زیر سؤال می‌رود. متأسفانه مدیران کل تربیت‌بدنی ضعیف هستند. فقط امیدوارم دولت شایسته‌سالاری را در دستور کار قرار دهد.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.