حضور ناامیدکننده ایران در اکسپوی دبی/ تعجب آلمانی‌ها از عملکرد ضعیف ایران

مسئول بخش رسانه پاویون ایران گفت: برخی از بازدیدکنندگان آلمانی که تجربه سفر به ایران داشته‌اند، درمواجهه با پاویون ایران به‌علت ضعف اساسی بسیارمتعجب شدند و نمایش ایران از افتخارات خودرا به‌حدی ضعیف دانستند که هیچ مطابقتی با واقعیات کشور ایران ندارد.

به گزارش بهارستانه، اکسپوی دبی در حالی از تاریخ ۹ مهرماه (اول اکتبر ۲۰۲۱) آغاز شد و تا ۲۱ فرودین سال ۱۴۰۱ در کشور امارات ادامه خواهد داشت که از همان ابتدا با انتقادات متعددی در خصوص ابعاد مختلف نحوه حضور ایران همراه بود؛ گرچه بسیاری از متولیان برگزاری پاویون ایران در اکسپو مدعی بودند با گذر زمان شرایط و نحوه عملکرد ایران بهبود خواهد یافت اما اکنون و در فاصله ۴۰روزه به پایان این رویداد بین‌المللی بسیاری از انتقادات در خصوص ظهور و بروز بسیار ضعیف ایران همچنان باقی است.

در همین راستا حسین علی مددی، مسئول بخش رسانه پاویون ایران با توجه به حضور نزدیک و لمس وقایع موجود در این رویداد و چگونگی حضور سایر کشورها در یک گفت‌وگوی زنده مجازی ضمن تشریح و توضیح برخی از علل موفقیت دیگر کشورهای در اکسپو سال جاری به نقد و بررسی نحوه ظهور و عملکرد ایران در اکسپو ۲۰۳۰ دبی پرداخت.

وی با بیان اینکه نحوه حضور کشورها در رویداد بین‌المللی اکسپو به سه شکل است گفت: در نوع اول کشورِ میزبان، زمینی را در اختیار کشور شرکت‌کننده گذاشته تا بر حسب سلیقه و انتخاب خود اقدام به طراحی و اجرای پاویون مدنظر کند. در نوع دوم میزبان سوله‌های یکسانی را در اختیار کشورهای متقاضی شرکت کننده می‌گذارد تا در نهایت مطابق سلیقه و صلاح خود دیزاین و طراحی داخلی را اجرا کنند.

بنا به گفته مسئول بخش رسانه پاویون ایران، در نوع سوم و آخر که مختص کشورهای فقیر است، صرفاً به منظور تحقق هدف افزایش آمار حضور سایر کشورها در کشور میزبان، کشور میزبان خود به صورت منفعل اقدام به طراحی و ساخت پاوین برای کشورهای دیگر می‌کند و حتی اجرای محتویات پاویون را نیز راساً بر عهده می‌گیرد.

مددی با اشاره به سابقه ۱۷۰ ساله حضور ایران در اکسپو بیان کرد: خوشبختانه ایران در دو دوره اخیر برگزاری رویداد اکسپو توانسته در جایگاه اول قرار بگیرد و با زمینی که در اختیار کشورمان قرار داده شد خود اقدام به طراحی و ساخت پاوین مدنظر کرد.

این فعال فرهنگی با بیان این مطلب که متأسفانه معمار پاویون ایران به دلیل عدم تجربه و مهارت کافی در نوع طراحی پاوین‌ها در اکسپو عملکرد چندان مناسبی نداشته است، تصریح کرد: ساخت پاویون ایران به صورت غرفه‌بندی باعث شده که فضای بی‌استفاده زیادی به وجود آید، به طوریکه ۶۰ درصد کل فضای پاویون ایران عملاً بلااستفاده و اصطلاحاً پرت است و همین امر موجب استفاده حداقلی از فضای پاویون شده است؛ این در حالی است که پاویون سایر کشورها طراحی یکپارچه و منسجمی دارند. با توجه به آب و هوای گرم و شرجی دبی، همین طراحی سِکشن‌بندی موجب شده است در خنک کردن و تهویه هوای پاویون ایران نیز هزینه و انرژی مضاعفی نسبت به سایر کشورها مصرف شود.

به گفته مددی، هر چند مقرر شده بود گوی‌ها به کار رفته در ساخت کالبد پاویون ایران در راستای مفهوم پیوند خاک و آسمان، به صورت سفالین طراحی شوند اما در نهایت به دلیل شرجی بودن هوا و شکندگی خاک پخته از بکارگیری خاک در ساخت گوی‌ها صرفه‌نظر شد؛ همین موضوع باعث ایجاد تغییرات عجیب در شیوه ساخت پوسته بیرونی بنا نسبت به کانسپت اولیه شد و در نهایت این پوسته شامل انبوهی از گوی‌ها و مهره‌های چوبی و پلاستیکی ساخته شد که ارتباطی با معماری بومی ایران و شعار پایداری اکسپو نداشته و نتیجه نهایی آن قطع درختان و آسیب جدی به محیط زیست است.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.