جهت‌گیری سیاست خارجه به سمت یک منطقه خاص نباشد/ باید بتوانیم با روسیه، چین و هند کار کنیم

دستیار ارشد فرمانده کل قوا با بیان اینکه نباید جهت‌گیری سیاست خارجه به سمت یک منطقه خاص باشد، گفت: این جهت‌گیری باید به سمت همه دنیا منهای آنچه خط قرمز ما است باشد تا بتوانیم با روسیه و چین و هند و غیره کار کنیم.

بهارستانه: سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا که به مناسبت سالروز شکست حصر آبادان در همایش تخصصی جبهه فیاضیه سخنرانی می‌کرد با اشاره به دلاور مردی‌های فرزندان مومن، شجاع و هوشمند جوانان  شهرستان فلاورجان اصفهان در فیاضیه گفت: مردم فلاورجان در دوران دفاع مقدس یک‌هزار و ۳۰۰ شهید و ۲هزار و ۷۰۰ جانباز تقدیم کرند که در مقایسه با جمعیت آن زمان رقم بالایی است و نمایانگر ولایت‌مداری و ایمان مردم فلاورجان است.

وی اظهارداشت: جوانان زیر ۴۰ سال ما نمی‌دانند در انقلاب و در جنگ چه گذشت و جبهه فیاضیه و آبادان و خرمشهر کجا بود و در این ۸ سال چه مصیبتی بر مردم ما گذشت.

دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب افزود: برخی از رویدادها در طول تاریخ چند هزار ساله جهان دارای خاصیت انتشار و اشاعه فضایی و مکانی هستند، رویدادهایی که از یک نقطه آغاز شده اما در همانجا نمی‌ماند و با سرعت غیر قابل تصوری قدرت نفوذ پیدا می‌کند و از قلمروهای سرزمینی عبور می‌کند و  از ماهیت ملی تبدیل به ماهیت جهانی و فراملی می‌شود و افکار بشریت را تحت تاقیر قرار می‌دهد و حوادث پس از خود را می آفریند.

وی با بیان اینکه رویداد سال۶۱ هجری قمری و حماسه حسینی از این دست رویدادهاست، خاطرنشان کرد: این حماسه‌ بعدها به حماسه‌های بهمن ۵۷ و مقاومت امروز سوریه و یمن و عراق تبدیل شده، سوری‌ها ۷ سال جنگیدند و ۹ میلیون نفر از سوریه و عراق و یمن در داخل و خارج کشورشان آواره شدند اما با ایستادگی حماسه آفریدند.

سرلشکر صفوی با تاکید بر اینکه انقلاب ما شعاعی از حماسه عاشورا بود، تصریح کرد: شهیدان سند حقانیت، صلابت و عامل اقتدار و عزت و بالندگی ایران در طول صدها سال آینده خواهند بود، آن‌ها سند شکست ناپذیری و قدرت منطقه‌ای شدن ایران هستند.

دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با اشاره به درس‌هایی که از دفاع مقدس می‌توان گرفت، خاطرنشان کرد: نخستین درس از دفاع مقدس درس مدیریت در شرایط بحران است ما در آن زمان باید کشور و جنگ را اداره می‌کردیم، در سطح راهبردی امام و مسئولان در صدر کشور و در جنگ فرماندهان برای پیروزی طرح ریزی کردند.

وی افزود: ما بعد از شکست حصر آبادان ۱۲ عملیات را طرح ریزی کرده و می‌دانستیم چه زمانی چه عملیاتی انجام دهیم و در آذر ماه سال ۶۰ در عملیات طریق القدس آزادی بستان، فروردین ۶۱ عملیات فتح المبین را انجام دادیم.

سرلشکر صفوی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس و آن زمان ما استراتژی داشتیم و رزمندگان طی ۹ ماه ۴عملیات و ۸ هزار کیلومتر مربع از مناطق اشغالی را آزاد کردند و بیش از ۲۵ هزار اسیر از دشمن گرفتیم، مدیریت بحران را می‌توان در شرایط فعلی با عبرت گیری از زمان جنگ در سطوح مختلف الگو قرار  داد.

وی با اشاره به درس دوم گفت: در زمان جنگ همه عوامل قدرت ملی را به کار گرفتیم هرچند ظرفیت تهدید بالاتر از ظرفیت نیروهای مسلح ارتش و سپاه بود اما امام بیش از ۲٫۵ میلیون نفر مردم را از بسیج و جهاد سازندگی  راهی جبهه کرد.

دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: در آن زمان ما ۱۲درصد تولیدات ملی را برای پشتیبانی جنگ گذاشتیم در حالی‌که صدام ۵۷ درصد منابع ملیش را گذاشت، در آغاز جنگ عراق ۳۵ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت و ۸۵ تا ۹۰ میلیارد دلار وام بلاعوض گرفت  و در طول جنگ هم  حدودا ۶۵ میلیارد دلار هزینه کرد، صدام از ۱۶ میلیون جمعیت آن زمان ۲ میلیون نفر را با زور به جنگ آورد و در ابتدای جنگ که ۱۲ لشکر و تیپ مسلح داشت آخر  جنگ  به  بیش از ۵۰ تیپ  ولشکررسید حتی صدام اول جنگ ۳۶۰ هواپیما و آخر  جنگ ۶۰۰ تا داشت   و در آن زمان  حمایت کشورهای بسیاری  پشت سر صدام قرار داشت.

سرلشکر صفوی اظهار داشت: داشتن سیاست خارجه جامعه نگر چهارمین درس ما از انقلاب و دفاع مقدس  است، نباید  جهت گیری  سیاست خارجه به سمت یک منطقه خاص  باشد بلکه جهت گیری سیاست خارجی ما باید به سمت همه دنیا منهای آنچه خط قرمز مااست باشد تا بتوانیم با روسیه و چین و هند و غیره کار کنیم.

وی افزود: در ابتدای جنگ بنده ۲۸ سال داشتم، طرح شکستن حصر آبادان را در اردیبهشت سال ۱۳۶۰ ما در ستاد عملیات جنوب تهیه کردیم و به شورای عالی دفاع در پایگاه هوایی دزفول ارائه کردیم، طرح را بنده ارائه کردم، بنی صدر و مرحوم ظهیرنژاد کمی مخالفت کردند اما با حمایت قاطعانه مقام معظم رهبری فعلیمان طرح تصویب شد. مرحوم ظهیر نژاد فرمانده نیروی زمینی ارتش اعلام کردند که بایستی این طرح را لشکر ۷۷ بپذیرد. من و شهید حسن باقری به مدت ۳ ماه از اهواز به ماهشهر و ستاد لشکر ۷۷ خراسان می رفتیم تا آنها را قانع کنیم و سرانجام با هماهنگی و وحدت سپاه و ارتش طرح شکستن حصر آبادان انجام شد.

وی افزود: ما در زمان جنگ به جوانان میدان دادیم و به آنها اتکا کردیم، فرماندهان جنگ زیر ۳۰ سال سن داشتند و ما به جوان‌ها اعتماد کردیم و گردان‌‌ها را با فرماندهان جوان تشکیل دادیم.

دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه جنگ عقلانیت می‌خواست، تصریح کرد: عراقی ها  در ۱۹ مهر سال ۵۹ از رود کارون ۲ پل ساختند و داشتند آبادان را محاصره می‌کردند آن‌ها ما را ۲۷۰ درجه محاصره کرده بودند و راه زمینی نداشتیم.

وی افزود: امام(ره) در ۱۴ آبان ۵۹  فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود، از آن زمان طرح ریزی آغاز شد که از محور  دارخوین و فیاضیه این دو پل تصرف شود یعنی عقبه دشمن را از بین ببریم و دشمن را با تمام تجیهزاتش اسیر کنیم.

سرلشکر صفوی خاطرنشان کرد: شکستن حصر آبادان یکی از ظرفیت‌های نیروهای جوان بود و ما باید هم اکنون از آن استفاده کنیم، ما در زمان جنگ استراتژی دشمن را فهمیدیم و در مقابل آن راهبرد خودمان را ترسیم کردیم و او را شکست دادیم، در زمان جنگ دو گفتمانی نبود و یک گفتمان داشتیم اکنون هم برای اینکه بتوانیم در اقتصاد مقاومتی و عبور از شرایط فعلی  پیروز شویم باید یک گفتمان داشته باشیم.

وی افزود: در زمان جنگ مردم به کمک دولت آمدند اکنون هم با مشارکت مردم در اقتصاد می‌توان اقتصاد مقاومتی را  شکل داد. هم اکنون بیش از ۷۰در صد اقتصاد کشور  دولتی است و  هزینه حقوق  و امور جاری دولت بسیار بالا است و دیگر  بودجه ای  برای توسعه نمی‌ماند ،اکنون بدون مشارکت مردم در اقتصاد مقاومتی کار جلو نمی‌رود و اجرایی کردن برنامه ششم  بدون حضور مردم انجام نمی‌شود.

وی بیان کرد: در زمان جنگ  فضای فرهنگی خوبی در کشور و ملت وجود داشت.

سرلشکر صفوی در ارتباط با فضای مجازی گفت: هم اکنون فضای مجازی شمشیر دولبه شده و در آن هم علم و پیشرفت و ارتباطات هست هم بالاترین تهدید خانواده‌ها و جوانان در آن وجود دارد چراکه یکی از عوامل انحراف جوانان و طلاق همین فضای مجازی است.

دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: یکی از عوامل اصلی نجات دهنده فرهنگ ما فرهنگ حسینی، حفظ بنیان خانواده و روضه و زیارت عاشورا و حدیث کساء و حضور در مساجد و نمازهای جمعه و معرفت و توسل به ائمه اطهار است و امسال شاهد حضور بیش از ۲۰ میلیون نفر از سراسر کشورهای جهان در اربعین حسینی خواهیم بود.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.