جهانگیری: رئیس‌جمهور کار واجب‌تر از نمایشگاه مطبوعات داشت نیامد

مصلاي بزرگ تهران دیروز شاهد برگزاري دومین روز از نمايشگاه مطبوعات و رسانه‌ها بود…

بهارستانه: مصلای بزرگ تهران دیروز شاهد برگزاری دومین روز  از نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌ها بود؛ نمایشگاهی که برخی معتقدند خروجی آن بیش از آنکه در خدمت راهبردها و سیاست‌های رسانه‌ای به سود مردم باشد، بیشتر تجلی‌دهنده روح اشرافی‌گری در عرصه رسانه و مطبوعات است.
این سؤال مهمی است که نمایشگاه مطبوعات با همه هزینه‌هایی که از جیب بیت‌المال برای برگزاری آن صرف می‌شود، واقعاً چه دستاوردی برای مردم و مسئولان دارد. غرفه‌های بزرگی که چشم‌ها را خیره می‌کند عرضه‌کننده چه فرهنگی است.
نمایشگاه مطبوعات در حالی بیست و سومین دوره خود را برگزار می‌کند که بخش عمده‌ای از جامعه خبرنگاران و مطبوعاتی‌های کشور همچنان و به‌رغم شعارهای دهان‌پرکنی که همواره درباره اهمیت این کار از سوی مسئولان سر داده می‌شود، از شرایط مطلوب شغلی برخوردار نیستند و برخی از فعالان این عرصه حتی از بدیهی‌ترین حقوق چون بیمه محرومند و با چالش‌های معیشتی عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند.
در واقع هنوز شأن و منزلت خبرنگاران در سطحی نیست که این قشر از اعتماد به نفس کافی جهت اثرگذاری لازم در جامعه برخوردار باشند، ولی با همه این احوال به لحاظ ارائه وظایف شغلی خود سربلند هستند و با همه بی‌مهری‌ها پیام‌آوران گمنام عرصه اطلاع‌رسانی کشورند.
دلیل غیبت رئیس‌جمهور
دومین روز نمایشگاه مطبوعات در حالی سپری شد که به جز جهانگیری و چند مسئول دیگر که از نمایشگاه بازدید کردند، سایر مسئولان همچنان غایبان نمایشگاه مطبوعات بودند.
روز گذشته با ورود معاون اول رئیس‌جمهور به نمایشگاه و برگزاری مراسم افتتاح، بازدیدکنندگان در پشت درهای نمایشگاه منتظر پایان مراسم افتتاحیه و بازشدن در‌های نمایشگاه بودند. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور که امسال عهده‌دار افتتاحیه نمایشگاه بود، در دومین روز نمایشگاه با بازدید از غرفه‌های نمایشگاه با مسئولان غرفه‌های نمایشگاه گفت‌و‌گوی کوتاهی داشت. معاون اول رئیس‌جمهور درحالی از غرفه «جوان» بازدید کرد که از نقد عملکرد رسانه‌ای دولت گلایه‌مند بود.
وی با حضور در غرفه جوان یکی از خبرنگاران روزنامه را خطاب قرار داد و کنایه‌وار پرسید: آیا همه کارکنان روزنامه مثل شما جوان هستند و پاسخ خبرنگار این بود که قطعاً از اعضای کابینه جوان‌تر هستند!
معاون اول رئیس‌جمهور دیروز در سخنانی که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ایراد کرد، به این نکته کلی اشاره کرد که جوانمرگی مطبوعات به هر دلیلی اعم از اقتصادی، سیاسی و قضایی، علامت توسعه‌نیافتگی کشور است. اسحاق جهانگیری این رویداد را میدان گفت‌وگو، خصوصاً در ارتباط با حوزه عمومی کشور توصیف کرد و گفت: نمایشگاه مطبوعات فرصتی است تا ظرفیت‌ها و نقش‌های مطبوعات هم به مردم و هم به مسئولان گفته شود.
وی دلیل حضور نیافتن حسن روحانی در این مراسم را «کثرت کار» و «مسائل واجب‌تر» رئیس‌جمهوری عنوان و درعین حال، مراتب سپاس وی و همچنین هیئت دولت را به یکایک اصحاب رسانه ابلاغ کرد.
کثرت کار و مسائل واجب‌تر بهانه‌هایی است که معاون اول رئیس جمهور از آنها برای دلیل‌تراشی حضور‌نیافتن رئیس‌جمهور در نمایشگاه مطبوعات استفاده می‌کند، البته فرهنگ در دولت‌های یازدهم و دوازدهم همواره مظلوم بوده‌است و رئیس‌جمهور دوره دوم ریاست‌جمهوری خود را می‌گذراند و بیش از اینکه به سخنرانی در محافلی چون نمایشگاه مطبوعات احتیاج داشته باشد، باید تدبیری برای شرایط بد اقتصادی کشور بیندیشد، عرصه فرهنگ نیز بی‌تردید در این دولت در بی‌تدبیری تا پایان کار به سر خواهد برد و رسانه‌ها نیز شرایط بهتری را تجربه نخواهند کرد.
معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه گاهی اوقات ممکن است نقدهای رسانه‌ای را که به ما وارد می‌شود، نپسندیم، افزود: ما در عین حال نباید از رسانه‌ها دوری کنیم و نوعی رسانه‌هراسی در ما به‌وجود بیاید.
وی رسانه را محل نقد صحیح و ترویج اخلاق حسنه توصیف کرد و گفت: روزنامه مزرعه محلات است، نه کشتزار نفرت. رسانه میدان دوستی است نه دشمنی و محل همگرایی، انسجام و همبستگی ملی است، نه واگرایی.
جهانگیری در ادامه از بحث و بررسی لایحه سازمان نظام رسانه‌ای در دولت که بیش از ۵/۱ سال است در کمیسیون‌های مختلف کابینه در مورد آن بحث شده است، خبر داد و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست لایحه نهایی دولت را در این زمینه در اختیار اصحاب مطبوعات قرار دهد تا دولت هم بتواند از نظرات آنها استفاده لازم را ببرد.  دیروز برخی از نشریات شهرستانی از نبود حمایت وزارت ارشاد و استانداری و فرمانداری شهرستان خود گلایه‌مند بودند که با هزار و یک مشقت و دردسر و با تأمین قطره‌چکانی هزینه‌ها در نمایشگاه حضور پیدا کرده، ولی از حمایت دستگاه‌های متولی خبری نبود.
تجلیل از ۶ فعال روزنامه‌نگار زن دفاع مقدس
روز گذشته همچنین دبیر کل انجمن نویسندگان و روزنامه‌نگاران دفاع مقدس از تجلیل ۶ فعال روزنامه‌نگار زن در بیست‌و‌سومین نمایشگاه مطبوعات خبر داد.
سعید علامیان درباره سومین سال حضور انجمن روزنامه‌نگاران و نویسندگان دفاع مقدس در نمایشگاه مطبوعات گفت: این انجمن با پوشش ۱۲۰ خبرنگار و روزنامه‌نگار فعال امسال با رویکرد ویژه بانوان به نمایشگاه آمده است.
وی افزود: روز پنجم نمایشگاه طی مراسمی با خاطره‌گویی محسن رفیق‌دوست از شش نویسنده و روزنامه‌نگار زن دفاع مقدس تجلیل می‌شود.
علامیان گفت: مراسم شب خاطره‌گویی را که هر سال در حوزه هنری برگزار می‌شود، به نمایشگاه آورده‌ایم و قرار است در روز هفتم نمایشگاه با حضور ۱۵۰ نفر خاطرات خبرنگاران پیشکسوت جنگ مرور شود. به گفته علامیان دوره‌های آموزشی_کارگاهی خبرنگاری در دفاع مقدس از سوی پیشکسوتان این عرصه که پیش از این از سوی این انجمن برگزار می‌شد به دلیل کمبود بودجه و نبود حمایت معنوی برگزار نمی‌شود.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.