جعفر پناهي داعش را تأييد كرد

جعفر پناهي، كارگردان به ظاهر ممنوع‌الفعاليت، طي پستي كه در اينستاگرامش منتشر كرده ، آماري از كشته شدگان جنگ سوريه را به نقل از ويكي‌پديا منتشر كرده است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از جوان آنلاین، جعفر پناهي، كارگردان به ظاهر ممنوع‌الفعاليت، طي پستي كه در اينستاگرامش منتشر كرده ، آماري از […]

جعفر پناهي، كارگردان به ظاهر ممنوع‌الفعاليت، طي پستي كه در اينستاگرامش منتشر كرده ، آماري از كشته شدگان جنگ سوريه را به نقل از ويكي‌پديا منتشر كرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از جوان آنلاین، جعفر پناهي، كارگردان به ظاهر ممنوع‌الفعاليت، طي پستي كه در اينستاگرامش منتشر كرده ، آماري از كشته شدگان جنگ سوريه را به نقل از ويكي‌پديا منتشر كرده است. در اين آمار گفته شده كه بيش از 90 درصد مردمي كه در مناقشه سوريه كشته شده‌اند، توسط نيروهاي دولتي به قتل رسيده‌اند و در مقابل سهم گروهك تروريستي داعش بسيار اندك و زير يك درصد است! اين ادعا در حالي صورت مي‌گيرد كه گزارش‌هاي رسانه‌هاي بين‌المللي همگي نشان از خشونت و توحش داعش در قتل و غارت سوريه و عراق دارد و حمايت مردم سوريه در جريان مناقشه جاري از دولت قانوني اين كشور نيز آمار 90 درصدي كشته‌شدگان را زير سؤال مي‌برد، اما پيش از آنكه به دلايل انتشار چنين آمار عجيبي از سوي پناهي بپردازيم، بهتر است نگاهي داشته باشيم به اينكه اين آمار از كجا آمده است.

189904_187
ويكي‌پديا طبق رسم معمول خود لينكي استنادي را در منابع ذكر كرده است. منبع استنادي اين خبر نيز سايت «كمپين سوريه» است كه آن را مخالفان دولت بشار اسد در لندن اداره مي‌‌كنند. مدير اين كمپين يك يهودي ايراني- امريكايي به نام جيمز صدري است. صدري در آكسفورد تحصيل كرده و فعاليت‌هايي در زمينه صلح سبز داشته است.
اسحاق ورسا و يهودي امريكايي ديگر مدير اين كمپين است.  «بيسان فقيه»، روزنامه‌نگار سوري كه در دانشكده مطالعات شرقي و آفريقايي دانشگاه لندن تحصيل كرده و از مخالفان سرسخت دولت سوريه به شمار مي‌رود و «آنا نولان» مجري همجنسگراي تلويزيوني كه مليتي ايرلندي دارد، ديگر مديران اين كمپين هستند. كمپين سوريه كه آرزوي «سوريه‌ بدون اسد» را دارد نيز در ارائه آمار مربوط به كشته شدگان به آمار شبكه حقوق بشر سوريه استناد كرده است.
اين شبكه نيز تحت‌نظر مخالفان نظام سوريه مديريت مي‌شود و وجه تشابه آن با كمپين سوريه اين است كه دفتر اين شبكه اطلاع‌رساني نيز در لندن و انگليس واقع شده است. به دلايل اينكه معارضان مسلح سوري يكي از اضلاع جنگ داخلي در سوريه هستند، آيا مي‌توان به آمار اين گروه به عنوان سندي درباره ميزان كشته شدگان و تركيب مسببان قتل آنها نگاه كرد؟! حال به ابتداي گزارش برگرديم و اينكه چرا بايد شخصي مانند جعفر پناهي اين آمار را منتشر كند؟!
نگاهي به كامنت‌هاي مخاطبان در ذيل مطلب تعداد كشته شدگان جنگ سوريه نشان مي‌دهد كه بسياري از افراد از غيرواقعي بودن اين آمار انتقاد كرده‌اند و برخي ديگر نيز به اينكه جعفر پناهي آمار غيرواقعي انتشار داده است، اعتراض داشته‌اند. قطعاً پناهي صرف اينكه آمار كشته شدگان سوريه را روكند، به انتشار اين آمار دست نزده، زيرا بحران سوريه كه كل خاورميانه را تحت‌الشعاع قرار داده آنقدر برد خبري و اهميت داشته است كه شبكه‌هاي مختلف خبري و رسانه‌ها به آن بپردازند و حتي اخبار لحظه به لحظه آن را منتشر كنند. نكته‌اي كه در مطلب ميزان كشته شدگان به چشم مي‌آيد و به احتمال زياد منظور اصلي كارگردان ايراني از انتشار آن بوده است، اعلام ميزان مقتولان است كه توسط دولت سوريه كشته شده‌اند، يعني آمار وحشتناك بالاي 90 درصدي كه در ويكي‌پديا به آن اشاره شده است.
قطعاً اگر اين آمار واقعي بود هيچ‌گاه جبهه مقاومتي عليه داعش و در حمايت از دولت قانوني سوريه شكل نمي‌گرفت و اين دولت مانند آنچه در مورد آفريقاي جنوبي در زمان آپارتايد به وجود آمده بود با يك بايكوت جهاني روبه‌رو مي‌شد، اما مردم سوريه نشان داده‌اند به‌رغم ويراني‌هايي كه جنگ براي آنها به همراه داشته است هنوز از دولت ملي كشورشان حمايت مي‌كنند.  گزار‌ش‌هاي تصويري شبكه‌هاي تلويزيوني از حمايت مردم سوريه از پيروزي‌هاي دولت اين كشور بر تروريست‌هاي داعش و جبهه النصره يا ارتش آزاد نشان‌دهنده مقبوليت اين دولت نزد ملت خود است.
متأسفانه جريان شبه‌روشنفكري در ايران هميشه تلاش دارد تا خود را در مقابل مواضع رسمي حاكميت قرار دهد، حتي اگر آن موضع به‌حق باشد. مخالف‌خواني يكي از پز‌هاي شناخته شدن روشنفكران است، بنابراين وقتي همه كانال‌هاي رسمي و غيررسمي اطلاع‌رساني در ايران بر حمايت مردم سوريه از دولت كشورشان و مبارزه آنها با تروريست‌هاي خارجي و تحت حمايت دولت‌هاي عربي و غربي تأكيد مي‌كنند، افرادي نيز پيدا مي‌شوند كه بخواهند با وارونه نشان دادن اوضاع براي خود وجهه‌اي به دست آورند.
تجربه تلخ مردم سوريه در چند سالي كه كشورشان جولانگاه تروريست‌ها شده است اكنون با بازگشت تروريست‌ها به خانه‌هايشان در اروپا، در قلب قاره سبز در حال تكرار است، اين بار آيا روشنفكران ايراني مي‌توانند آمار عمليات‌هاي تروريستي در پاريس را هم به بشار اسد منتسب كنند؟!

انتهای پیام/ع.الف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.