جزئیات انفجار روز گذشته آنکارا

یک گروه مارکسیست ترکیه‌ای مسئولیت انفجار روز گذشته در برابر سفارت آمریکا در آنکارا را بر عهده گرفته است. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، یک گروه غیرقانونی چپگرای ترکیه موسوم به «DHKP-C» (حزب آزادسازی مردم انقلابی) روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی خود، مسئولیت انفجار روز گذشته در برابر سفارت آمریکا در […]

یک گروه مارکسیست ترکیه‌ای مسئولیت انفجار روز گذشته در برابر سفارت آمریکا در آنکارا را بر عهده گرفته است.

خبرگزاری فارس: جزئیات انفجار روز گذشته آنکارا/چپ‌های ترکیه مسئولیت حمله را پذیرفتند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، یک گروه غیرقانونی چپگرای ترکیه موسوم به «DHKP-C» (حزب آزادسازی مردم انقلابی) روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی خود، مسئولیت انفجار روز گذشته در برابر سفارت آمریکا در آنکارا را بر عهده گرفت.

در بیانیه منتشر شده در سایت «شیون مردم» که پایگاه رسمی این گروه به شمار می‌آید، آمده است: دلاورمرد ما «آلیسان سانلی» روز یکم فوریه در آنکارا با ورود به سفارت آمریکا این قاتل مردم دنیا، خود را قربانی کرد.

این بیانیه در کنار عکس فردی که گفته می‌شود عامل انتحاری است، منتشر شده. این فرد لباسی نظامی، کلاهی پشمی به تن دارد و یک کمربند انفجاری به خود بسته است.

در انفجاری که روز گذشته در محل بازرسی سفارت آمریکا رخ داد، عامل انتحاری و یکی از نگهبانان سفارت کشته شدند. یک خبرنگار تلویزیون ترکیه به نام «دیدم تونکای» نیز در این حادثه به شدت از ناحیه سر مجروح شده است.

از سوی دیگر شبکه خبری راشاتودی گزارش داده است که فرد بمبگذار پیش از این به مدت 5 سال به جرم فعالیت‌های تروریستی در زندان بوده و نهایتا به دلیل مشکلات ذهنی که پس از یک دوره اعتصاب غذا برای وی به وجود آمده، از زندان آزاد شده است.

راشاتودی نام عامل انتحاری را «اجویت سانلی» گزارش کرده است. بنا بر این گزارش او این عملیات را با انفجار 6 کیلوگرم تی‌ان‌تی و یک نارنجک دستی اجرا کرده است. تصاویر ضبط‌ شده از لحظه انفجار نشان می‌دهد که وی لباس ماموران پست را به تن داشته و یک بسته را در دست گرفته بود.

بنا بر گزارش راشاتودی در این حادثه دو نگهبان دیگر سفارت نیز دچار مجروحیت سطحی شده‌اند. هنوز انگیزه این عملیات مشخص نشده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه هم به نقل از «معمر گولر» وزیر کشور ترکیه گزارش کرده است که سانلی به صورت غیرقانونی و با هویت جعلی وارد ترکیه شده است. به گفته گولر، برای سانلی حکم بازداشت صادر شده بوده است، اما او با هویتی ساختگی توانسته وارد ترکیه شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که این فرد در سال 1997 به اتهام حمله به ایستگاه‌های پلیس و ارتش در استانبول بازداشت شده است. وی سپس به عضویت در گروه غیرقانونی چپگرایی که مسئولیت حمله اخیر را نیز پذیرفته، متهم شده است.

سانلی در حالی که در انتظار محاکمه بوده، در یک اعتصاب غذای دسته‌جمعی شرکت کرده است. در جریان آن اعتصاب غذا چندین زندانی در زندان‌های ترکیه جان داده‌اند.

گروه مارکسیست آزادسازی مردم انقلابی از گروه‌های ضدآمریکایی و ضدناتو و همچنین به شدت مخالف دولت ترکیه است. این گروه از ابتدای شکل‌گیری در دهه 70 میلادی مبارزات خود علیه آمریکا و دولت ترکیه را آغاز کرده، اما در سال‌های اخیر فعالیت زیادی نداشته است. دولت ترکیه ساعتی پس از انفجار روز گذشته این گروه را به اجرای این عملیات متهم کرد.

با وجود آنکه این گروه ادعا کرده است که سانلی این اقدام را به نمایندگی از آن‌ها انجام داده، این امر هنوز تائید نشده است. سانلی از اعضای سابق این گروه است و هنوز مشخص نیست که این اقدام با انگیزه‌های حزبی انجام گرفته باشد.

انتهای پیام/ق.ص

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.