جایگاه و نقش آفرینی زنان در نسیم شهر

بهارستانه:زنان به عنوان نیمی از جمعیت یک جامعه نقش مهمی در رشد و پویایی دارند که بر اساس نظر کارشناسان با خنثی بودن و غیر فعال بودن این بخش نیمی از جامعه فلج شده و قادر به حیاتی هدفمند نخواهد بود. واقعیت‌پذیری و نقش‌پذیری در جامعه منحصر  به مردان نبوده و بانوان هم می‌توانند نقش […]

بهارستانه:زنان به عنوان نیمی از جمعیت یک جامعه نقش مهمی در رشد و پویایی دارند که بر اساس نظر کارشناسان با خنثی بودن و غیر فعال بودن این بخش نیمی از جامعه فلج شده و قادر به حیاتی هدفمند نخواهد بود.

واقعیت‌پذیری و نقش‌پذیری در جامعه منحصر  به مردان نبوده و بانوان هم می‌توانند نقش آفرین ظاهر شوندو  هرکدام از این دو ، بنا بر استعدادها و توانایی های ذاتی و فطری و اکتسابی خود بر اساس ویژگی های شرعی و جسمی قادر به ایفای نقش و کسب جایگاه در اجتماع هستند.

پس از انقلاب اسلامی حضور زنان در بخش های مختلف مدیریتی و دانشگاهها رشد چشمگیری یافته است . د ر انتخابات اخیر شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز زنان نسبت به ادوار گذشته کرسی های بیشتری را کسب کردند.

در نسیم شهر نیز برای نخستین بار یک زن به شورای شهر راه یافت . اما همچنان خلا اثرگذاری زنان نسیم شهری در جامعه وجود دارد.

براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ زنان ۷۶۵۲۷ نفر از جمعیت ۱۵۷۴۷۴نفری نسیم شهر تشکیل می دهند . این میزان نسبت به سال ۸۵ سه درصد رشد داشته است و بر این اساس ، می توان گفت نزدیک به ۴۹ درصد از جمعیت شهرمارا بانوان محترم تشکیل می دهند . ضمن اینکه تعداد خانوار نسیم شهر۳۱۶۲۱خانوار است که مسئولیت این خانواده ها معمولا با زنان است.

اما آیا زنان نسیم شهری به میزان جمعیت خود در جامعه ما اثرگذار بوده اند؟  حضور بانوان نسیم شهری در رده های مختلف مدیریتی و اجرایی شهر چقدر بوده است ؟

متاسفانه نقش آفرینی زنان نسیم شهری در فعالیتهای اجتماعی و سیاسی شهر تاچیزاست . این امر علاوه بر اینکه ریشه در بافت فرهنگی و سنتی جامعه دارد ، به علل مختلفی چون نبود با کمبود کانونها و مجامعه فعالیت بانوان ، نبود امکانات مناسب ورزشی ، تفریحی و فرهنگی برای زنان ، عدم حضور یا نبود انگیزه برای قشر تحصیلکرده جهت تاثیرگذاری در مدیریت شهری و اجتماعی منطقه برمی گردد.

قطعا اولین چیزی که باید برای حضور بیشتر و بهتر خانم ها در عرصه اجتماعی فراهم شود ، ایجاد علاقه و انگیزه به منظور حضور فعال زنان نسیم شهری در این زمینه هاست.

دوم فراهم سازی امکانات مناسب اعم از سخت افزاری و نرم افزاری برای این امر است . کمیته بانوان فرمانداری یا اداره ورزش و جوانان به همراه نیروی مقاومت بسیج می توانند بیشترین نقش را در زمینه بسترسازی حضور زنان داشته باشند و در کنار آنان، سایرارگانها مانند شهرداری به ویژه در حوزه فراهم سازی امکانات  می توانند موثر باشند.

و البته از همه مهمتر فرهنگ سازی و تغییر نگاهها به زنان توانمند و پاکدامن نسیم شهری است تا بتوانند به جایگاه و نقش ارزشمند خود در جامعه و شهرما دست یابند.

منبع:نسیم شهرنیوز

/پایان خبر/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.