تنظیم رطوبت زخم دیابتی از طریق نانوفناوری

زخم پوش‌های زیستی مبتنی بر نانو الیاف سلولز میکروبی از سوی محققان ایرانی ارائه شده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، پیش‌بینی می‌شود تعداد بیماران مبتلا به دیابت تا سال ۲۰۲۰ به ۴۳۹ میلیون نفر در سراسر دنیا برسد. یکی از مهمترین عوارض بیماری دیابت زخم پای دیابتی است که به علت نوروپاتی محیطی و نقص حاد به قطع عضو نیز می‌انجامد فرایند بهبود زخم بروز می‌کند.

زخم پای دیابتی منجر به بستری شدن پیوسته بیمار شده و در موارد حاد به قطع عضو نیز می‌انجامد.

مطابق آمار تقریبا علت بیش از ۵۰ درصد قطع عضوهای غیرتروماتیک دیابت است، در ایران طبق برآوردها بین ۵ تا ۶ میلیون بیمار دیابتی وجود دارد که دست کم ۱۵ درصد آنها مبتلا به زخم پای دیابتی هستند و درمان این زخم‌ها هزینه‌های هنگفتی را به این بیماران و نظام سلامت کشور تحمیل می‌کند به خصوص آن که در حال حاضر عمده محصولات مورد استفاده در کشور برای درمان این زخم‌ها وارداتی هستند.

یک بررسی در آمریکا نشان می‌دهد که فرآیند درمان این زخم‌ها سالانه ۵۰ میلیارد دلار هزینه به دنبال دارد.

 نسل نوین زخم پوش‌های زیستی مبتنی بر نانو الیاف سلولز میکروبی از سوی محققان ایرانی ارائه شده است، هدف اصلی زخم پوش تنظیم رطوبت زخم است که سبب تسریع تشکیل اپیتلیوم آن می‌شود.

به علاوه با این روش، عفونت و ترومای خارجی و اگزودای ترشح شده از زخم جذب شده و از آسیب به زخم جلوگیری می‌شود. علاوه بر آن با داشتن قابلیت اتصال سطحی به نانو ذرات فلزی ضدباکتری مانند نقره، گزینه مناسبی برای درمان زخم‌های مختلف از جمله زخم‌های دیابتی است.

غشای نانولیفی این زخم‌پوش‌ها قادر به کنترل خونریزی با جذب بالا بوده و باوجود عبور‌دهی اکسیژن از عبور میکروارگانیسم‌ها و آب به بافت زخم جلوگیری می‌کند. از جمله دیگر مزایای این زخم‌پوش‌ها می‌توان به امکان مدیریت بهتر درمان به علت شفافیت پانسمان، جدایش بدون درد از زخم، انعطاف بالا و استحکام مکانیکی مطلوب، کاهش هزینه درمان و امکان تولید در مقیاس بالا اشاره کرد.

این طرح با همکاری ولی‌الله بابایی پور، علی رسولی، حسین نیک‌کامی، مهتاب پارسازاد و سمانه بختیاری ارائه شده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.