تمرین، توانایی مردم برای شناسایی ویدئوهای قلابی را بهبود می بخشد

با گسترش پدیده تولید ویدئوها و عکس‌های جعلی با استفاده از هوش مصنوعی نگرانی در مورد تبعات این پدیده افزایش یافته، اما به نظر می رسد تمرین و تکرار شناسایی آنها را تسهیل می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از ونچربیت، بسیاری از دانشگاهیان و حقوق دانان درصدد یافتن راه هایی به منظور مقابله با این پدیده خطرناک هستند و حالا مشخص شده تکرار و تمرین می تواند شناسایی ویدئوها و عکس های جعلی مبتنی بر هوش مصنوعی را که به deepfake شهرت یافته اند، تسهیل کند.

پژوهشگران دانشگاه ام آی تی و موسسه مکس پلانک تحقیق مشترکی را انجام داده اند که نشان می دهد توانایی افراد برای تمییز دادن ویدئوها و عکس های قلابی با مشاهده تعداد بیشتری از آنها و کسب تجربه افزایش می یابد.

بر همین اساس افرادی که قبلا تعداد زیادی عکس ها و ویدئوهای این چنینی را مشاهده کرده بودند، برای شناسایی عکس ها و ویدئوهای مبتنی بر هوش مصنوعی مسیر ساده تری را پیش رو داشتند و تنها مشاهده ۱۰ جفت عکس و ویدئوی تقلبی و مقایسه آن با عکس ها و ویدئوهای غیرتقلبی برای ارتقای دانش و توانایی افراد در این زمینه کافی است.

این اولین تحقیق رسمی و جدید در مورد توانایی بشر در جهت شناسایی ویدئوهای تقلبی است و امیدواری ها برای جلوگیری از تبعات گسترش این پدیده را در آینده افزایش داده است. البته قرار است در آینده در این زمینه بررسی های بیشتری صورت بگیرد.

برای انجام این بررسی از آگوست سال ۲۰۱۸ تا می سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۴۰ هزار مورد حدس زدن و شناسایی ویدئوها و عکس های تقلبی از طریق ۱۶۵۰۰ آدرس آی پی صورت گرفت. حدود ۷۵۰۰ نفر در این برنامه مشارکت کردند که میزان برآورد صحیح بعد از مشاهده اولین جفت از تصاویر صحیح و غلط برابر با ۷۸ درصد و بعد از آن برابر با ۸۸ درصد بود. این رقم با تکرار بیشتر از ۹۰ درصد فراتر می رفت.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.