تلاش ویژه برای بهبود جایگاه دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی تایمز/ رشد ۶۰ درصدی نسبت به سال گذشته نباید راضی‌مان کند

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به حضور ۲۹ دانشگاه ایرانی براساس رتبه‌بندی سال ۲۰۱۹ تایمز گفت: باید تلاش کنیم تا این جایگاه بهبود پیدا کند و نباید به رشد ۶۰ درصدی نسبت به سال گذشته اکتفا کنیم.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، محمدجواد دهقانی رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت:  در سال ۲۰۱۲ با یک دانشگاه ایرانی به نظام‌ رتبه‌بندی تایمز ورود کردیم که الحمدالله با گذشت زمان این وضعیت بهبود یافت هرچند که در سال بعد هم یک دانشگاه و در سال ۲۰۱۴ دو دانشگاه ایرانی بودند اما شرایط در حال حاضر بسیار بهبود پیدا کرده است.

وی درباره جزئیات جایگاه فعلی ایران گفت: در آخرین نظام رتبه‌بندی تایمز که سال ۲۰۱۹ منتشر شد، ۲۹ دانشگاه کشورمان در این نظام وارد شده‌اند که البته رتبه اول در تمام دانشگاه‌های کشورهای جهان اسلام هم از آنِ جمهوری اسلامی ایران است و حکایت از رشد ۶۰درصدی نسبت به گذشته دارد.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح کرد: در سال گذشته ۱۸ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه‌بندی تایمز حضور داشتند ولی امسال با اضافه شدن ۱۱ دانشگاه این تعداد به ۲۹ دانشگاه رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا جایگاه دانشگاه‌های ایران در نظام رتبه‌بندی تایمز افزایش یابد البته برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه  کاشان، دانشگاه صنعتی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای اولین‌بار بود که در این نظام رتبه‌بندی شرکت کرده بود. ضمن اینکه اهمیت و نفس حضور دانشگاه‌های ایرانی در این نظام رتبه‌بندی هم برای جمهوری اسلامی بسیار مهم است.

دهقانی در پایان با بیان اینکه ۲ درصد علم دنیا توسط ایرانیان تولید می‌شود از محققان ایرانی خواست تلاش ویژه‌ای برای حفظ و ارتقای جایگاه ایران انجام دهند تا از جایگاه شانزدهم فعلی در جهان بالاتر رویم.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.