خوشرو در جلسه مجمع عمومی

تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس نشانگر سیاست‌های منافقانه این کشور درباره صلح و ثبات در خاورمیانه است

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس را مغایر با حقوق بین‌الملل خواند و آن را نشانگر سیاست‌های منافقانه و مزورانه آمریکا در مورد صلح و ثبات در خاورمیانه برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز جمعه در جلسه مجمع عمومی این سازمان با موضوع «فرهنگ صلح»، از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد راجع به اجرای قطعنامه پیشنهادی ایران با موضوع «جهان علیه خشونت و افراطی­گری» تشکر کرد.

خوشرو همچنین خواستار توجه همه دولت‌ها به نتایج و عواقب عملکردشان بر وضعیت شکننده صلح در جهان شد.

وی با تقبیح تلاش برخی کشورها برای مشروعیت دادن به اشغالگری، اشغال سرزمین فلسطین را ریشه تمام بحران­ها در منطقه دانست و گفت: هرگونه تلاش برای انکار حقوق لاینفک مردم فلسطین، از جمله در خصوص شهر مقدس قدس و بویژه مسجدالاقصی صرفا باعث وخامت بیشتر اوضاع خواهد شد.

سفیر کشورمان به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا و برنامه آمریکا برای انتقال سفارت خود به شهر قدس را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی مغایر با حقوق بین­الملل دانست.

خوشرو با اشاره به تحت اشغال بودن قدس، تلاش آمریکا برای تحکیم این وضعیت را غیرقانونی دانست.

وی این اقدام را همچنین نشان­دهنده سیاست­‌های منافقانه و مزورانه آمریکا در مورد صلح و ثبات در خاورمیانه و بی‌­توجهی آمریکا به اصول اساسی حقوق بین­‌المللی و حقوق مردم فلسطین در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی دانست.

خوشرو افزود: جامعه بین‌­المللی، ایالات متحده آمریکا و رژیم اسرائیل را مسئول همه عواقب خطرناک این اقدام غیرمسئولانه و غیرقانونی می‌­داند.

وی گفت: در طول تاریخ هیچ گاه اشغالگری و صلح با هم جمع نشده‌اند و در قضیه فلسطین نیز تا زمانی که اشغال فلسطین ادامه دارد، هیچ صلحی ممکن نخواهد بود.

خوشرو در ادامه با اشاره به اینکه برخی کشورها تحریم و اعمال زورمدارانه را به دیپلماسی و گفتگو ترجیح می‌دهند، رفتار و گفتار این کشورها را باعث تقویت افراطی گری و تضعیف فرهنگ صلح و رواداری دانست.

سفیر کشورمان با اشاره به شکست‌های اخیر داعش و گروه های تروریستی در سوریه و عراق، آن را نقطه عطفی تاریخی برای صلح در منطقه دانست.

وی با تبریک این پیروزی ها به مردم و دولت‌های سوریه و عراق، آن را نتیجه شجاعت و پایداری این ملت­ها دانست.

خوشرو در عین حال هشدار داد که علی­رغم این شکست‌­های نظامی، ایدئولوژی و شبکه تولید کننده داعش هنوز زنده است و تا زمانی که جهان از ایدئولوژی تکفیری که منبع الهام داعش و گروه‌­های تروریستی مشابه است پاک نشود، هیچ پیروزی نهایی علیه داعش و تروریسم قابل تصور نخواهد بود.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.