تصرف غیر قانونی۴۵۰ هکتار از حریم‌ رودخانه‌های حاشیه تهران

معاون شرکت آب منطقه ای تهران از تصرف غیرقانونی ۴۴۵ هکتار بستر و حریم رودخانه ها خبر داد و گفت: تا کنون ۱۵۵ هکتار از اراضی آزاد شده است.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، احمد علی قربانیان معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان تهران درباره تصرفات بستر و حریم رودخانه ها اظهار کرد: بالغ بر ۴۴۵ هکتار از حریم و بستر رود خانه‌ها در تصرفات غیر قانونی قرار دارد.

وی در ادامه افزود: در سنوات گذشته متصرفین ۵۲۰۰ مورد در مساحت ۶۰۰ هکتار از بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها تصرف کرده  بودند که تاکنون ۱۵۵ هکتار آزادسازی شده و ۴۴۵ هکتار در تصرف قرار دارد.

قربانیان به آزاد سازی ۴۰۰ مورد تصرفات در سال گذشته اشاره و عنوان کرد:  در سه ماهه اول سال جاری نیز پس از وقوع سیل و با مخاطره افتادن بسترایمن سیل ۱۵۰ مورد دستور قضایی توسط این شرکت اجرا و درحال حاضر ۱۳۰ مورد دیگر نیز در دست اقدام است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران درباره اخذ سند مالکیت اراضی در بستر رودخانه ها توسط شرکت آب منطقه بیان داشت:  تاکنون بالغ بر ۵۶۳ هکتارسند مالکیت اخذ شده و این روند ادامه خواهد داشت که مهمترین ویژگی این اقدام رفع تصرف راحت تر در مراجع قانونی بوده زیرا سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی است.

بیشتر تصرفات غیر مجاز به ویلا، باغ رستوران و مراکز خدمات شهری تبدیل می‌شوند

وی تصرفات را ترکیبی از همه کاربری‌ها مثل ویلا، باغ رستوران و مراکز خدمات شهری دانست و گفت: آزادسازی توسط برخی نهادهای دیگر اتفاق افتاده اما چنانچه هماهنگی لازم بین دستگاه های ذی صلاح وجود داشته باشد شاهد یک اقدام وسیع در آزادسازی عرصه های ملی در سطح استان خواهیم بود.

 احمد علی قربانیان درباره آسیب های تصرفات در بستر و حریم رودخانه ها تصریح کرد: زمان تصرف تنگ شدگی در مسیر رودخانه به وجود می آید و قطعا ما مسیر ویژه عبور سیل را نخواهیم داشت که این موضوع می‌تواند خسارت زیادی را در بالادست و پایین دست محل تصرف ایجاد کند و تبعات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

معاون شرکت آب منطقه ای تهران در همین رابطه ادامه داد: در اوایل سال جاری شکست پل‌ها در منطقه آهار منجر به مسدود شدن مسیر سیل شد و پس زدگی آب خساراتی را برای اراضی مجاور به بار آورد و عمده خسارات ناشی از تصرفات غیرقانونی در بستر رودخانه و مسیر سیلاب بود.

وی درباره خطرات زیست محیطی این گونه اقدامات غیرمجاز خاطرنشان کرد: در تصرفات کاربری‌ها می تواند یک منابع آلوده کننده باشند مثل فعالیت کشاورزی به علت استفاده از کودهای شیمیایی و حیوانی و استفاده از مواد آلی همچنین پساب‌های فاضلابی از دیگر منابع آلوده کننده آب هستند که می تواند آب شرب را با مخاطره مواجه کنند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.