تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران تلاش‌ها علیه کرونا را تضعیف می‌کند

دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره در یک بیانیه مطبوعاتی با اشاره به اهمیت عزم جهانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، تأکید کرد، تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران در حال تضعیف کردن تلاش‌های دولت و ملت ایران برای مقابله با این ویروس است.

به گزارش بهارستانه به نقل از ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«روند صعودی مبتلایان به ویروس کرونا در جهان ادامه دارد. هر روز آمارهای جدید و نگران‌کننده‌ای از مبتلایان به کرونا و یا تلفات ناشی از آن در کشورهای مختلف جهان منتشر می‌شود. جمهوری اسلامی ایران در این روزها، به طور همزمان هم تحت هجوم بی‌امان ویروس کرونا بود و هم تحت هجوم بی‌امان تبلیغی برخی طرف‌ها که بی‌رحمانه به دنبال مشوه کردن چهره ایران بوده‌اند؛ کشوری که ۴۰ سال است تحت محاصره ظالمانه آمریکا قرار دارد. اما اکنون مرور زمان ثابت کرده است که ایران در شفافیت و اطلاع‌رسانی صادقانه عمل کرده و در مبارزه علیه کرونا نیز، از بسیاری از کشورهای مدعی جلوتر است.

تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه، یک عمل ضدبشری و مانع تلاش‌های همه‌جانبه ایران در شکست دادن کرونا است. همان‌گونه که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته است، کرونا یک معضل جهانی است و مبارزه با آن نیز نیازمند اقدام جهانی است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز گفته است، کرونا یک معضل جهانی است؛ یا همه با هم در نبرد با آن پیروز می‌شویم و یا همه با هم شکست می‌خوریم.

ایران از کادر پزشکی و پرستاری بسیار خوب و توانمندی برخوردار است که به طور مستمر در حال تلاش برای کنترل ویروس کرونا و نجات جان شهروندان ایرانی هستند. با این حال، جمهوری اسلامی ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه، با موانع جدی برای تأمین تجهیزات و خدمات فوری برای مدیریت بحران، مواجه است. تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یک‌جانبه در حال تضعیف تلاش‌های دولت و ملت ایران است. تحریم فروش نفت و ممانعت از نقل و انتقال بانکی، امکان خرید تجهیزات و داروها را با مشکلات بسیار مواجه کرده است. تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، مغایر با قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و قرار موقت ۳ اکتبر ۲۰۱۸ دیوان بین‌المللی دادگستری است. در سایه بحران کرونا، این‌گونه تحریم‌ها، عملا یک تنبیه جمعی علیه تمام مردم ایران است و مانع موفقیت تلاش‌های سخت ایران برای حفاظت از شهروندان و نجات جان بیماران می‌شود.

ملت ایران در یک جنگ نابرابر قرار گرفته است. جهان باید نسبت به برداشته شدن تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران، مسئولیت خود را انجام دهد. این یک وظیفه انسانی است. ویروس‌ها مرز نمی شناسند و لازم است همه نیروهای بهداشتی در سراسر جهان در برابر آن تجهیز شوند. تحریم‌های غیرقانونی، همانند ویروس کرونا، یک تهدید جهانی است. امروز گفتن «نه» به تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران، یک مسئولیت جهانی و یک اقدام انسان‌دوستانه است.»

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.