ترامپ «متن» برجام را تمدید و روح برجام را نقض کرد

دونالد ترامپ در چهارمين ماه ورود به كاخ سفيد، تعليق تحريم‌هاي ايران را تمديد كرد و به اين ترتيب نشان داد عجالتاً به برجام پايبند است…

بهارستانه: دونالد ترامپ در چهارمین ماه ورود به کاخ سفید، تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کرد و به این ترتیب نشان داد عجالتاً به برجام پایبند است؛ همان توافقی که او آن را «بدترین توافق» و «احمقانه» خوانده است. ترامپ همزمان با تمدید تعلیق تحریم‌ها، تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه موشکی ایران وضع کرد. تهران این تحریم‌ها را محکوم کرده و در گامی تلافی جویانه، شماری از شرکت‌های امریکایی را تحریم کرده است.
به گزارش «جوان»، ۱۲۰ روز بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید، او گام در همان مسیری گذاشت که باراک اوباما رئیس‌جمهور قبلی امریکا گذاشته بود، البته به شیوه‌ای متفاوت. باراک اوباما در آخرین روزهای حضور در کاخ سفید، بر اساس برجام حکمی را امضا کرد که تحریم‌های هسته‌ای امریکا علیه ایران را ۱۲۰ روز تعلیق می‌کرد. این تعلیق تا روز جمعه معتبر بود و دونالد ترامپ قبل ازشروع اولین سفر خارجی خود که ۹ روز طول خواهد کشید، با امضای یک حکم جدید، مجدداً تحریم‌های هسته‌ای ایران را طبق برجام تعلیق کرد. وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد مستثنی‌سازی ایران از برخی تحریم‌ها را به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ادامه می‌دهد. وزارت امور خارجه امریکا همچنین اعلام کرد مستثنی‌سازی (Waiver) تحریم‌ها علیه ایران را به کنگره امریکا نیز اطلاع داده است. تعلیق تحریم‌های ایران از دو جهت حائز اهمیت است.
اول اینکه ترامپ تحریم‌ها را در آستانه سفر خود به عربستان سعودی تعلیق کرده؛ جایی که او قرار است درباره مهار ایران با شرکای عرب خود گفت و گو کند. تعلیق تحریم‌های ایران همچنین با برگزاری انتخابات در ایران همزمان شده است. با این حال، دولت جدید امریکا برای نشان دادن «روش سختگیرانه» خود در اجرای برجام، همزمان با تعلیق ۱۲۰ روزه تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعلام کرد.

وزارت خزانه‌داری امریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با اعلام تحریم‌های جدید ایران، اعلام کرد: « وزارت خزانه‌داری تحریم‌های جدیدی علیه مقام‌های دفاعی ایران، یک شرکت ایرانی و یک شبکه مستقر در چین که به یک شرکت دفاعی ایران قطعات موشکی می‌دهد، اعمال می‌کند.»
بر اساس گزارش ان‌بی‌سی نیوز، در بیانیه خزانه داری امریکا آمده است: «این اقدام انعکاس‌دهنده نگرانی از توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران است که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در تناقض است.» وزارت خزانه‌داری امریکا تأکید کرده که مستثنی‌سازی ایران از تحریم‌های هسته‌ای که مطابق برجام انجام شده، «مانع اقدامات امریکا برای ادامه مهار فعالیت‌های بی‌ثبات‌ساز ایران در منطقه نیست. با وجود همه اینها، ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد رژیم حاکم بر ایران سلاح هسته‌ای به دست آورد.»

امریکا در حال تدوین سیاست جامع علیه ایران
امریکا در حالی تحریم‌های هسته‌ای ایران را تعلیق کرده که یک تیم به به ریاست شورای امنیت ملل امریکا به دستور ترامپ در حال بررسی مطابقت برجام با منافع امنیت ملی امریکا هستند. استوارت جونز دیپلمات ارشد امریکا در امور خاورمیانه گفته که امریکا در حال ایجاد یک «سیاست جامع درباره ایران» است که شامل حمایت ایران از بشار اسد و گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه و لبنان است. به نظر می‌رسد تحریم‌های جدید خزانه‌داری امریکا همزمان با تمدید تعلیق تحریم‌ها، اقدامی موردی قبل از تدوین استراتژی فراگیرتر امریکا در مورد ایران است. وزارت خارجه جمهوری اسلامی تحریم‌های جدید امریکا را محکوم کرده و در اقدامی تلافی‌جویانه، ۹ فرد و شرکت امریکایی را به فهرست افراد حقیقی و حقوقی تحت تحریم خود اضافه کرد.
در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است:  «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان عمل متقابل، در اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در پاسخ به اقدام غیرقانونی دولت امریکا، پیرو بیانیه مورخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۵، ۹ فرد و شرکت امریکایی را که سابقه اثبات شده‌ای در نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی از طریق مشارکت و معاونت مستقیم یا غیرمستقیم در ارتکاب جنایات ضدبشری رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی یا اقدامات تروریستی این رژیم، مشارکت و معاونت در حمایت از تروریسم تکفیری و سرکوب مردم منطقه یا مشارکت موثر در اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند، به «فهرست افراد حقیقی و حقوقی تحت تحریم جمهوری اسلامی ایران» افزوده است.» سخنگوی وزارت خارجه چین نیز تحریم‌های جدید امریکا را کورکورانه خواند و اعلام کرد با کاربرد کورکورانه تحریم‌های یکجانبه مخالف است.

هوآ چونیینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، کشورش تابع قوانین و مقررات داخلی است و از مسئولیت‌های خود در قبال جامعه بین‌الملل نیز تبعیت می‌کند. وی در نشست خبری روزانه خود گفت: «چین با کاربرد کورکورانه تحریم‌های یکجانبه مخالف است، به ویژه زمانی که این تحریم‌ها منافع اشخاص ثالث را تخریب می‌کند. به نظر من تحریم‌ها برای تقویت اعتماد دوجانبه مفید نیست و کمکی به تلاش‌های بین‌المللی به این موضوع نمی‌کند.» این مقام چینی افزود: «چین به امریکا شکایت کرده و امیدوار است واشنگتن موضوعات مربوط به منع تکثیر را از طریق گفت‌وگو و مبتنی بر اصل احترام دوجانبه حل و فصل کند.»

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.