در پنج‌شنبه‌ شلوغ مشهد چه گذشت؟

تجمعات ‌صنفی مردم و موج سواری ضدانقلاب

مشهد دوباره خبرساز شده است؛ این بار نه از سوی دولت یا‌ نه برای لغو سخنرانی فلان نماینده مجلس، بلکه اعتراض این بار از توده‌های مردم آغاز شده و فریادشان گرانی و مشکلات اقتصادی و سختی‌های معیشتی برای گذراندن زندگی روزمره است.

بهارستانه: مشهد دوباره خبرساز شده است؛ این بار نه از سوی دولت یا‌  نه برای لغو سخنرانی فلان نماینده مجلس، بلکه اعتراض این بار از توده‌های مردم آغاز شده و فریادشان گرانی و مشکلات اقتصادی و سختی‌های معیشتی برای گذراندن زندگی روزمره است. البته ماجرا محدود به مشهد هم نبود؛ در بیرجند، نیشابور و کاشمر هم تجمعات مشابهی برگزار شده است. مثل همه اعتراضات مردم ایران این بار هم ضد انقلاب تمام قد به میدان آمد تا روی موج گلایه‌های مردم سوار شود و شعارهای خودش را به تجمع مردم دیکته کند. امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز از مردم دفاع و معاون رئیس جمهور آنان را تهدید کرد! که دود این اقداماتشان به چشم خودشان خواهد رفت. از واکنش رئیس جمهور هنوز خبری در دست نیست. گزارش اتفاقات شهر مشهد و واکنش‌های پیرامون آن را با هم می‌خوانیم.
‌ ‌
اعتراض به اختلاس‌ها و مشکلات معیشتی
جمعیتی چند صد نفره از مردم به خیابان آمده‌اند؛ شعار می‌دهند «یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه» در بطن چنین شعاری دو اعتراض بحق نهفته است؛ یکی اعتراض به دزدی‌ها و اختلاس‌ها و ویژه‌خواری‌ها، و دیگری اعتراض به مشکلات اقتصادی خودشان. مردم شعار «مرگ بر گرانی» می‌دهند، مشکلاتی که اگر همت حل کردنش در بین مسئولان بود، اکنون کار به اعتراضات کف خیابان نمی‌رسید.  ماجرا اما فقط همین نبود. گفته شد حلقه اصلی تجمع دیروز مالباخته‌های پدیده و برخی مؤسسات مالی اعتباری بودند که از دریافت طلب و پول خود ناامید شده‌اند. این مطالبه حق در کنار خواسته‌های اقتصادی مردم، گرانی کالاهای اساسی، پیش بینی بالا رفتن بیشتر قیمت‌ها در لایحه بودجه ۹۷ توسط دولت، بی اعتنایی به وضعیت اقتصادی قشر متوسط به پایین جامعه و … باعث شد تا تجمع پنج‌شنبه شلوغ‌تر شود. کسی از مسئولان استان به میان مردم نیامد و حتی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور هم که روزهای پایانی هفته گذشته را در مشهد بود و از رشد اقتصادی و رشد سرمایه گذاری در ایجاد اشتغال و دستاوردهای اقتصادی دولت سخن گفته بود، اعتنایی به حضور مردم در خیابان نکرد. آیت‌الله علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در استان، فردای تجمع و در خطبه‌های نمازجمعه در حمایت از مردم و اعتراض به اوضاع معیشتی مردم صحبت کرد.
‌ ‌
علم‌الهدی: باید به داد مردم برسید
آیت‌الله علم الهدی در بخشی از خطبه‌های نمازجمعه مشهد با تأکید براینکه باید فتنه‌شناسی را ادامه دهیم، گفت: «یک عده اشخاص آمدند بدون مجوز، نهادهای اقتصادی راه انداختند، اموال و پول‌های مردم را گرفتند، این مردم مستضعف هستی خود را دادند، یک کسی باید به فریاد اینها برسد و مشکل اینها را حل کند. بر تعداد مالباختگان اضافه می‌شود، اینها به جان و به تنگ آمدند و آمدند خواسته خود را بخواهند.» او هر دو مطالبه مردم، چه در مسئله مقابله با گرانی و چه تأمین هستی‌شان در مال‌باختگی را مطالبات بحق و بدون چون‌وچرا نامید و ادامه داد: مردم حق‌دارند مطالبه کنند و بخواهند، عزیزان مسئول ما به مطالبات مردم توجه کنند که کارد به استخوان‌شان نرسد که بیایند وسط خیابان فریاد بزنند.  امام جمعه مشهد با تأکید براینکه در دستگاه‌های ما، عواملی نفوذ کردند که از تبار مرفه و خوش‌گذران بوده و به فکر قشر آسیب‌پذیر نیستند، گفت: جناب آقای وزیر نفت، وقتی مردم می‌گویند گرانی بنزین همه اجناس را بالا می‌برد و گران‌تر می‌کند، جواب این مطالبه این نیست که بنزین ۱۵۰۰ تومان از قیمت بنزین در همه کشورها کمتر است! آقای عزیز! این ۱۵۰۰ تومان را در اتومبیل‌های شاسی‌بلند آخرین سیستم میلیاردی نبین، این قیمت را در باک وانت‌بار فقیر مستضعفی که می‌خواهد یک عائله ۱۰ نفری را با این وانت‌بار اداره کند ببین.
‌ ‌
مشکلات ما ابزار پیروزی دشمن نشود
وی افزود: یک حرف هم با مردم دارم؛ مطالبات اولیه شما بر حق بود، از گرانی به تنگ آمدید بیایید مطالبه کنید، مالباخته‌اید مطالبه کنید. اما حاضرید محسن حججی سرش را بدهد ولی برای مطالبه جنابعالی، یک عده اراذل ‌و اوباش جمع شوند و بگویند سوریه را ول کن، مشکل ما را حل کن؟ درست است شما غذا بشوید برای رسانه‌های دشمن؟ شما با هر فراخوانی به عرصه نیایید.
وی با تأکید براینکه مشکلات، زندگی و معیشت ما نباید ابزار پیروزی دشمن بر ما شود، گفت: رسانه‌های خارجی اگر مردم‌اند، راهپیمایی فردای ۹ دی را پخش کنند. طبیعی است عربده‌کشی یک مشت سودجویی که وسط یک عده مطالبه‌گر بر حق آمدند وضعیت مطالبات آنان را ابزار کنند، آن را به‌عنوان صدای ملت در مشهد و نیشابور و کاشمر و بیرجند منعکس کنند اما به فریادهای حماسی مردم در ۹ دی اعتنا نخواهند کرد.
‌ ‌
موج سواری ضدانقلاب روی مطالبات مردم
این میانه مطابق هر اتفاقی از این دست که در ایران روی داد، ضدانقلاب بیکار ننشست. لحظه لحظه فیلم‌های تجمع مردم مشهد در کانال‌های تلگرامی ضدانقلاب منعکس می‌شد. عکس‌ها و خبرهای نو به نو، و بازتاب شعارهایی که حرف مردم نبود و نشان می‌داد که در تجمع خیابانی مردم هم عناصر دشمن نفوذ کرده‌اند و شعارها را جهت دهی می‌کنند. شعارهای اقتصادی آغازین تبدیل به شعارهای تند و بعضاً توهین آمیز سیاسی شد و جمعیت به سمت چهارراه شهدای مشهد حرکت کرد.
این میانه نرده‌های خط بی آر تی و برخی اموال عمومی مردم مشهد از تعرض کسانی که به دنبال سوءاستفاده از مطالبه مردم بودند، در امان نماند. بین صف مردم کسانی نفوذ کرده بودند که شعارهای خودشان را می‌دادند که بعضاً از همان شعارهای آشوب‌های خیابانی سال ۸۸ بود و الان با توهین به رئیس جمهور هم همراه شده بود؛ کسانی که تعلقی به مردم و کشور ندارند و خواب‌های دیگری برای ایران دیده‌اند. کسانی که با خارج کردن تجمع از خط آرام خود، نیروی انتظامی را مجبور به ایستادن مقابل آن کردند و اشک آور و ماشین آب پاش برای متفرق کردن تجمع. خبرنگاران حاضر در صحنه گزارش داده‌اند پلیس که در تعامل با مردم زمینه را برای ادامه این تجمع فراهم کرده بود، با حضور افرادی که به دنبال آشوب بودند، مجبور شد با بلندگو با مردم صحبت کند و خواستار پایان دادن به تجمع شود که با همراهی عموم مردم این تجمع در مدت کوتاهی به پایان رسید، اما برای متفرق کردن تعدادی عناصر فرصت طلب مجبور به استفاده از زور شد. گفته می‌شد برای این تجمع از اوایل هفته تبلیغات تلگرامی و اینستاگرامی انجام شده، اما نهادهای انتظامی و امنیتی از مرجع دعوت کننده بی خبر هستند. فرماندار مشهد این تجمع را غیرقانونی دانسته و گفته مجوزی برای آن صادر نشده بود.
‌ ‌
و باز هم سیاسی کاری دولت
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور که در مشهد حضور داشت، روز جمعه در واکنش به تجمع مردم مشهد، کوشید این تجمع را به تلاش گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مخالف دولت نسبت دهد و در عین حال به تهدید تجمع کنندگان پرداخت: مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده است. در پشت پرده مسائل دیگری مطرح است. کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند، بدانند دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند.
محسن همدانی، معاون امنیتی استاندار تهران هم ضمن هشدار در مورد هر گونه تجمع در پایتخت، تجمع مشهد را کار رهبران جریان‌های سیاسی دانست: این تجمع سیاسی و بدون مجوز صورت گرفت و از سوی برخی جریانات سیاسی هدایت شد. او با هشدار به رهبران برخی جریانات سیاسی داخل کشور افزود: این اقدامات و گفتارهای ناپسند فرصت را به منافقین و سلطنت طلبان خارج نشین داده تا در این مواقع دست به اقدام علیه نظام بزنند.
گفتنی است تعدادی از نمایندگان مجلس مدت‌هاست به دنبال طرح سوال از رئیس جمهور درباره مؤسسه‌های مالی اعتباری هستند که البته گفته می‌شود این تلاش‌ها با اعمال نفوذ علی لاریجانی و مخالفت او با سوال از رئیس جمهور به جایی نرسیده است.
‌ ‌
ضرغامی: اینها همان مردم ۹ دی و ۲۲بهمن هستند
سید عزت الله ضرغامی، فعال سیاسی اصولگرا هم در بخشی از سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران با اشاره به تجمعات صورت‌گرفته در برخی شهرها طی چند روز اخیر گفت: مردم صاحبان اصلی و مسلم نظام و کشورند. اگر مردم در جایی اعتراض کردند و ناراحتند وشعار می‌دهند اینها همان مردمی هستند که در ۹ دی ماه و ۲۲ بهمن برای دفاع از کیان نظام و ولایت فقیه به میدان آمدند که تنها فشار مشکلات برآنها فائق آمده است. مسئولان به طور جد باید به فکر رفع این نواقص و یاری مردم باشند و البته مردم که صاحبان اصلی انقلابند در قاموس انتقاد هم اگر باشند در مقابله با ضدانقلاب به هیچ وجه کوتاه نخواهند آمد. اگر جایی نیاز به انتقاد است آن هم باید توسط آدم‌های دلسوز و متدین انجام شود تا مرز بین حق و باطل برمردم عیان باشد. اما باید با بصیرت هوشیار بود که این وسیله‌ای برای زاویه دار نشان دادن ملت با نظام و ولایت نشان داده نشود چرا که این اهم خواسته‌های ضدانقلاب و دشمنان نظام و کشور است.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.