تأمین جدید آب عطش مصرف آب را بیشتر می‌کند/ اجتناب از نگاه بخشی به موضوع آب

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تأمین جدید آب عطش مصرف آب را بیشتر خواهد کرد، گفت: مهار آب‌های سطحی یکی از اقدامات درست بوده که در قرن جدید در کشور انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، رضا اردکانیان امروز در نشست راهبردی اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با تأکید بر اینکه به هر میزان تأمین جدید آب بیشتر می‌شود، عطش مصرف آب را بیشتر می‌کند.

وی افزود: مهار آب‌های سطحی از اقدامات درستی بود که در قرن حاضر در کشور انجام شد، اما اینکه در نیمه دوم قرن بیستم ۴۶ تا ۴۷ هزار سد بزرگ در جهان ساخته شد، نشان داد که دنیا بر روی مهار آب‌های سطحی متمرکز شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه این مسأله به معنای نادیده گرفتن مجموعه ملاحظات زیست محیطی نیست، تأکید کرد: برای حکمرانی خوب در بخش آب باید از نقطه اصلاح ساختار به عنوان یک شرط لازم شروع کنیم.

اردکانیان ادامه داد: زمانی که وارد دوره مدیریت توأم عرضه و تقاضا شده‌ایم، قطعاً بهداشت، صنعت و مصارف توسعه پیدا کرده است و نیاز آبی بیشتر شده است. همان‌گونه که در مقیاس جهانی برای مصرف صحیح شیوه‌های نوین اتخاذ شده است، پس ما نیز باید در کشور فکری و چاره‌ای برای تأمین نیازهای آبی بیندیشیم و از نگاه بخشی به موضوع آب باید اجتناب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید پذیرفت که بیشترین ضربه از ناحیه ساختار خورده‌ایم پس در اصلاح شرایط برای یک حکمرانی خوب حتماً باید از نقطه اصلاح ساختار به عنوان یک شرط ضروری شروع شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه این تغییر و اصلاح شرایط در وزارت نیرو آغاز شده است، گفت: اصلاح ساختار اقدامی است که بدون اعمال جراحی وسیع در سازمان دولت باید شروع شود، چرا که هیچ اقدام و فعالیتی به جلو نمی‌رود، مگر اینکه تصمیم‌ها با مشارکت تمامی ذی‌مدخلان و ذینفعان باشد.

اردکانیان گفت: شدیداً نیازمند این هستیم که ساختار فعلی آب در درون مجموعه اصلاح شود، پس ما قطعاً باید همانند سایر جوامع به فکر ارتقای سطح زندگی و به دلیل رشد جمعیت به دنبال تولید آب، غذا و انرژی بیشتر برای مردم ایران باشیم، اما متأسفانه با پدیده‌ای مثل مشک سوراخ مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه ضرورت دارد چاره‌اندیشی برای اصلاح مصرف صورت گیرد، گفت: اولین خطر پرداخته نشدن به این مسأله در زمان خشکسالی این است که ذهن خود را متوجه تأمین آب جدید کنیم و زمان را برای پرداختن به اصلاح شیوه‌های مصرف در بخش‌های مختلف از دست بدهیم و حتی در صورت تأمین آب جدید عطش مصرف نیز بیشتر شود.

وزیر نیرو در مورد مغفول ماندن اقتصاد آب نیز گفت: یکی از بحث‌های مهم و مناسب برای استقرار هم‌بست آب، انرژی و غذا، حوضه‌‌های آبریز مشترک است. چرا که در حوضه‌های آبریز مشترک بین چند کشور امکان بروز درگیری‌ها به جهت استفاده از آب در بالادست و پایین‌دست وجود دارد پس در این زمینه می‌توان از چارچوب‌های علمی استفاده کرد و با ایجاد منافع از تسهیم آب زمینه‌های ایجاد تنازع و درگیری را کاهش دهیم.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.