بهمنی: من شاگرد شعرم/ تجلیل از غزل‌سرای معاصر در اجلاس شاعران هم‌سرا

آیین اختتامیه پنجمین اجلاس جهانی شاعران هم‌سرا و چهارمین نشست شاعران آزاد ایران عصر امروز در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد و در این مراسم از محمدعلی بهمنی تجلیل به عمل آمد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، آیین پایانی پنجمین اجلاس جهانی شاعران هم‌سرا و چهارمین نشست شاعران آزاد ایران عصر امروز با حضور مصطفی میرسلیم، عضو تشخیص مصحلت نظام، معصومه ابتکار و جمعی از شاعران در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد.

براساس این گزارش، در ابتدای این مراسم صابر قدیمی یکی از اعضای هیأت انتخاب در این مراسم اظهار داشت: شوخ‌طبعی زیرشاخه‌هایی دارد؛ از جمله فکاهه، هزل و هجو، اما مهم‌ترین شاخه طنز، آن است که مصلح اجتماعی باشد.

وی در ادامه شعر طنزی خواند.

احمد امیری خلیلی، نفر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش ترانه در این مراسم شعری را خواند و پیش از آن گفت: باید قدر جمیعتی را که در سالن همایش‌های صداوسیما گرد هم آمده‌اند بدانیم؛ آن هم در روزگاری که برای شعر و ادبیات سقف می‌گذارند. کاری که دولت‌ها با میلیاردها پول نتوانستند انجام دهد برگزارکنندگان این اجلاس با عشق انجام دادند.

در این مراسم از خانواده‌های شهیدان محمد قبادی و مسعود صادقی خلج تقدیر شد.

در بخش بعدی برنامه میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی کوتاه گفت: کمتر تمدنی توانسته این دوران طولانی را با افتخارات پشت‌ سر بگذارد. تمدن ایرانی ما مرهون وجود هنرمندانی است که اعتقاد خود را به صورت پرچمی برافراشتند.

وی افزود:‌ همه می‌دانیم افراد از هنرمند و شاعر تبعیت می‌کنند؛ چه به لحاظ فکری و چه رفتاری. چرا که خاصیت هنر و ادبیات همین است. ما ایرانی‌ها خوشحالیم و خوشبخت که در آمیختن هنر و ادب به تعهد برای کرامت انسان‌ها ید طولایی داریم.

وی در پایان از قدر دانستن هنر با تمام ظرفیت‌هایش سخن گفت.

رسول خوش عقیده و امجد زمانی در این مراسم شعرخوانی کردند.

مرتضی امیری اسفندقه پیش از شعرخوانی در این مراسم گفت: خوشحالم در روزگار محمدعلی بهمنی زندگی می‌کنم، او را می‌بینم و اشعارش را که از نوجوانی زمزمه می‌کردم می‌خوانم.

محمدعلی بهمنی نیز در این اجلاس گفت:‌ من شاگرد شعر هستم؛ ۷۷ سال سن دارم، اما از ۹ سالگی که اولین شعرم چاپ شد، همچنان شاگرد شعر بوده‌ام.

وی در ادامه به ماجرای شعری که برای امام رضا (ع) سروده بود، اشاره کرد و گفت: در ۶۳ سالگی این شعر برایم اتفاق افتاد. از آن سال به بعد متوجه شدم شاعر می‌نشیند و شعر خوبی می‌سراید، اما یک نقص کلی وجود دارد؛ چرا که شاعر زبان شعر است. چون شعر شاعر را وارسته می‌کند و به او زبان می‌دهد. در حالی که او کاتب شعر است.

در ادامه این مراسم به پاس فعالیت‌های محمدعلی بهمنی از وی تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم ناصر فیض از طنزپردازان کشور شعر طنزی با محوریت میلاد امام رضا (ع) خواند. در ادامه اسامی برگزیدگان این اجلاس منتشر می‌شود.

در بخش ترانه، دریا شهریاری شایسته تقدیر شناخته شد، اما از سوی هیأت داوران هیچ اثری حائز رتبه نشد.

در بخش اشعار آیینی لوح تقدیر به بدرالسادات ایران طبیب اعطا شد و باز هم هیأت داوران هیچ اثری را به عنوان رتبه‌های اول تا سوم معرفی نکرد.

در بخش قطعه لوح تقدیر به مهدی زکی‌زاده از سوی هیأت داوران اعطا شد. در این بخش هم شاعری حائز رتبه اول تا سوم نشد.

در بخش شعر سپید و نیمایی شاعر شایسته تقدیر معرفی نشد، اما جایزه سوم به خدیجه صفالومنظر اعطا شد.

جایزه دوم در این بخش به زینب رحمانی اعطا شد، اما نفر اول معرفی نشد.

در بخش طنز لوح تقدیر به محمدعلی سلیمانی اعطا شد. نفر سوم در این بخش معرفی نشد اما هیأت داوران سیدعلی مصطفوی را به عنوان نفر دوم و سیدمهدی سیدحسینی را به عنوان نفر اول معرفی کردند.

در بخش مثنوی لوح تقدیر به سپیده اسدی اعطا شد. در این بخش نیز نفرات اول تا سوم معرفی نشدند.

جایزه اصلی اجلاس که شامل دیپلم افتخار و لاله زرین بود در بخش مثنوی به اللهیار خادمیان تعلق گرفت.

در بخش اشعار همسرایی با تصویب شورای سیاست‌گذاری اجلاس، همه آثار از گردونه خارج شد تا در سال آینده شاهد اشعار قابل توجهی باشیم.

در بخش غزل، نفر اول محمد منصورفلاح، نفر دوم سعیده محمودی و نفر سوم ابراهیم نصراللهی معرفی شدند و جایزه پدیده اجلاس پنجم به رسول خوش‌عقیده اهدا شد.

براساس این گزارش، معصومه ابتکار نیز هنگام اهدای جوایز در جمع شاعران حضور یافت.

در پایان از تمبر این دور از اجلاس و کتاب مناجات‌نامه رونمایی شد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.