برخورد ساده و احساسی با بحث FATF درست نمی باشد!

مدتی است كه بحث FATF و سرانجام آن در صدر مشكلات و معضلات نظام قرار گرفته و برخی از حاميان دولت بيشتر تلاش می كنند تا كاسه و كوزه‌ها را بر سر طرف ديگری بشكنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، رضا صدر فعال سیاسی و اجتماعی شهرستان بهارستان طی یادداشتی بیان داشت: مدتی است که بحث FATF و سرانجام آن در صدر مشکلات و معضلات نظام قرار گرفته و برخی از حامیان دولت بیشتر تلاش می کنند تا کاسه و کوزه‌ها را بر سر طرف دیگری بشکنند تا بدین وسیله افتضاحات اقتصادی ناشی از مدیریت غلط دولت را توجیه کنند.

در این میان، رسانه‌های طرفدار دولت سعی می کنند که چنین القاء کنند که عدم پذیرش FATF باعث افزایش نرخ ارز شده و مشکلات اقتصادی و معیشتی بیشتری را برای نظام در بر خواهد داشت؛ زمانی که بحث سود و زیان به میان می آید معتقدند که سود پذیرفتن FATF بیشتر از ضررهای نپذیرفتن آن است.

اما در این میان، ترازوی سنجش این ضرر و زیان را گم کرده‌اند و به مردم و به عوام الناسی مانند بنده، نشان نمی دهند که چطور سود آن بیشتر از ضررهای آن است تا باور کنم و مبلغ FATF شویم.

گفتنی است که FATF خواهان شفافیت مالی جمهوری اسلامی ایران است درحالی که حامیان دولت همین خواسته را تفسیر و تبیین نمی کنند که این شفافیت به چه صورت باید صورت گیرد؛ در خوشبینانه‌ترین حالت، دولت و بانک مرکزی می بایست برای نشان دادن شفافیت خود، لیست درآمدها و منابع مالی نظام را ردیف کرده و به این گروه مالی جهانی تحویل دهند.

گردنه صعب العبور و خطرناکی که هیچکدام از حامیان دولت از آن سخنی به میان نمی آورند این است که حالا که با دخل و تصرف‌ها و تحت شرایطی FATF را قبول کردیم و همه محدودیت‌های آن‌را نیز پذیرفتیم، چه تضمینی وجود دارد که تمامی مشکلات و نقل و انتقالات بانکی و ارزی حل شود و جمهوری اسلامی ایران در دست اندازهای این راه باریک که کورسویی هم در انتهای آن دیده نمی شود گیر نکند؟

آیا بانک‌های بزرگ دنیا که چرخه اقتصاد جهانی بر روی ریل‌های آن سوار است خواهد توانست از ریسک تهدیدهای وزارت خزانه‌داری امریکا عبور کنند؟ آیا همکاری این بانک‌ها با بانک‌های ایرانی تضمین و محفوظ است؟ کیست که نداند اکثر بانک‌های داخلی ما فاقد استانداردهای بین‌المللی بانکی می باشند و بانک‌های خارجی به دلیل همین نقیصه، با این بانک‌ها وارد مراوده نخواهند شد و همه متولیان امر نیز می دانند که سیستم‌های بانکی ما بیشتر شبیه ساخت کالاهای بومی است که در بسترهای بین‌المللی، حرفی برای گفتن ندارند و در خیلی از آزمون‌ها رد خواهند شد.

گذشته از بررسی‌های کارشناسانه ـ که حامیان FATF نیز کمتر به آن ورود می کنند ـ وقتی پای شفاف سازی می آئیم، در صورت برداشته شدن تحریم‌ها نیز باید توجه داشت که تمامی اطلاعات حیاتی اقتصاد ایران در دست ارباب FATF است و لذا هرگونه اعمال نفوذی هم میسر خواهد شد.

یک مسئله بسیار مهم و کاملاً مبهم این است که مکانیسم جمع‌آوری اطلاعات FATF از ایران چیست و مصرف‌کننده نهایی این اطلاعات چه کسی است؟

این صرفاً بررسی FATF از یک زاویه باریک بود اما شک نکنید که خلل و فرج‌های بسیاری نیز وجود دارد که برای کارشناسان ما ناشناخته است، لذا نباید بی‌گدار به آب می زدیم.

درپایان اضافه کنم که ورود به مسیر تفاهم با FATF ممکن است که بدون بررسی‌های کارشناسانه ساده باشد اما بازگشت از این راه ـ اگر نگوییم بازگشت ناپذیر است ـ حداقل به سختی قابل بازگشت می باشد؛ ورود و خروج به این گروه مالی جهانی مستلزم تعهداتی است که هم در اجرا و هم در عدم اجرا، هزینه‌های سنگینی را برای نظام در بر خواهد داشت.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.