رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد:

باید مجهز به سواد رسانه‌ای باشیم/ شاهد بروز یک نوع دگردیسی در فضای مجازی هستیم

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در عصر ارتباطات شاهد بروز یک نوع دگردیسی هستیم که برای ما ممکن است، فرصت‌ها و تهدیدهایی را ایجاد کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، سید مرتضی موسویان با اعلام خبر برگزاری چهارمین مسابقه بین‌المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال به میزبانی تبریز اظهار کرد: با وجود اعلام آمادگی انجمن کارتونیست تهران و در راستای واسپاری امور، برگزاری این جشنواره را به انجمن کارتونیست تبریز واگذار کرده‌ایم تا با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد برگزاری جشنواره‌ای در خور مردم شریف آذربایجان و تبریز به عنوان شهر اولین‌ها باشیم.

وی با اشاره به تعدد برگزاری جشنواره‌های کاریکاتور در سطح دنیا و نقش تعیین کننده این هنر افزود: آثار هنری به مثابه ابزار توسعه یافتگی و فکر و اندیشه و هنر جوهره توسعه هستند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهداف چهارمین مسابقه بین‌المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال خاطرنشان کرد: آسیب شناسی و بیان هنرمندانه سبک زندگی دیجیتال، بررسی آسیب‌های دنیای دیجیتال و راهکارهای مقابله با آن و نگاه هنرمندانه به مقوله رسانه‌های دیجیتال برای الگوسازی و ایجاد فرهنگ عمومی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این رویداد هنری هستند.

وی در استفاده از وسایل ارتباط جمعی و بخصوص شبکه‌های مجازی و دیجیتال به ارتقای سواد رسانه‌ای تاکید کرد و افزود: شبکه‌های مجازی مرزها در نوردیده‌اند و در اثر بروز و ظهور رسانه‌ها با دهکده جهانی مواجه هستیم بنابراین برای تحلیل درست پیام‌های دریافتی از شبکه‌های اجتماعی باید مجهز به سواد رسانه‌ای باشیم تا قدرت نقد و تشخیص پیام‌ها را هم داشته باشیم.

وی با اشاره به محورهای کلان این جشنواره که قابلیت جذب افراد بسیاری را دارد که بتوانند پارادایم‌های جدیدتری ارائه دهند، تصریح کرد: این مسابقه بین‌المللی با موضوعات اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، بازی و سرگرمی دیجیتال، تلفن همراه، رایانه، سبک زندگی دیجیتال، اشتراک‌گذاری محتوا، کودکان و نوجوانان آنلاین و حریم خصوصی برگزار خواهد شد.

مدیر انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست  ویژه چهارمین مسابقه بین‌المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال که در تبریز برگزار شد، گفت: در عصر سرعت و ارتباطات که زندگی اجتماعی با استفاده از شبکه‌های مجازی عجین شده است، شاهد بروز یک نوع دگردیسی هستیم که برای ما ممکن است؛ فرصت‌ها و تهدیدهایی را ایجاد کند.

موسویان با اشاره به فرصت‌ها و تهدیدهای ایجاد شده در سایه شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی گفت: اگر با این رسانه‌ها و شبکه‌ها همراه و همگام نباشیم شکاف ایجاد شده با کسانی که راهبری را عهده دارند زیاد خواهد شد و اگر این گسست زیاد شود برای مدیریت اتفاقات امروزی تجربه سنتی و گذشتگان ما را یاری نمی‌کند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نظریه «دوفضایی شدن» در این مساله تاکید کرد: علم‌هایی هم چون اقتصاد، جامعه شناسی، روان شناسی و مدیریت که جایگاهشان از تکنولوژی هم فراتر است براساس شرایط خاصی بروز کرده‌اند و در حال حاضر ما باید براساس ادبیات خاص فضای جدید به سراغ مدیریت فضای جدید برویم.

بر اساس این گزارش، چهارمین مسابقه بین‌المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال به میزبانی تبریز طی روزهای ١۵- ٢٠ اردیبهشت ماه ١٣٩٧ در موزه کاریکاتور واقع در خانه هنر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.