باور به توان ایرانی؛ کاتالیزور مسیر کارآفرینی داخلی

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: مدیران باید به توان ایرانی باور داشته باشند و خیلی سریع‌تر نیازهای فناورانه کشور را اعلام کنند تا حوزه پژوهشی ما بتواند روی آنها کار کند و سپس در پروژه‌های کاربردی مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی گفت: کشور مشکلی در زمینه توسعه علمی و فناورانه و تجاری‌سازی و کاربردی کردن ندارد. مدیران باید به توان ایرانی باور داشته باشند و خیلی سریع‌تر نیازهای فناورانه کشور را اعلام کنند تا حوزه پژوهشی ما بتواند روی آنها کار کند و سپس کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در پروژه‌های کاربردی مورد استفاده و کاربرد قرار بگیرد.

وی افزود: بخشی از مشکلات ما برای کندی اجرای پروژه‌ها مشکلات مالی است، ولی بخشی هم به علت عدم اعتماد و خودباوری و عدم وجود آزمایشگاه‌های مرجع در کشور است، در مجموع باید کمی تحول در حوزه مدیریت کشور داشته باشیم تا توان ایرانی را بیشتر باور داشته باشند.

رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه بازار کشور را نباید رایگان در اختیار خارجی‌ها قرار داد، گفت: ما سال‌هاست به خاطر پول نفت و سرعت در اجرای پروژه‌هایمان عادت کرده‌ایم بازارمان را در اختیار خارجی‌ها بگذاریم، یکی از آسان‌ترین راه‌های صاحب فناوری شدن این است که بازارمان را مدیریت کنیم و بخش کمی را به بهترین خارجی‌ها در مقابل گرفتن امتیاز انتقال فناوری واگذار کنیم.

وی گفت: برخی مسؤولان ما هنوز به اقتصاد منبع‌بنیان اعتقاد دارند در حالی که سال‌ها است دنیا به سمت اقتصاد دانش‌بنیان می‌رود و ما هم با توسعه بیشتر اقتصاد دانش‌بنیان می‌توانیم کارآفرینی بومی را هم تقویت کنیم.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.