بازگشت امنیت به قلعه‌گنج با مردمی‌کردن اقتصاد

توسعه نامتوازن مناطق مختلف در حوزه اقتصاد یکی از مشکلات کشور است که تبعاتی چون مهاجرت‌های بی‌رویه را به همراه دارد.

بهارستانه: توسعه نامتوازن مناطق مختلف در حوزه اقتصاد یکی از مشکلات کشور است که تبعاتی چون مهاجرت‌های بی‌رویه را به همراه دارد. از این رو سیاستگذاران باید به جای تمرکز بیش از حد در برخی مناطق مانند تهران با تکیه بر مزیت‌های بومی و سپردن اقتصاد به دست مردم در جهت عدالت توسعه مناطق مختلف، برنامه‌ریزهای جدی‌تری انجام دهند.
در قسمت اول این گزارش به مبانی توجه به توسعه منطقه‌ای و رفع محرومیت‌زدایی از طریق توانمند‌سازی مردم و مردمی‌کردن اقتصاد منطقه براساس مزیت‌های منطقه‌ای تأکید کردیم و گفتیم بنیاد مستضعفان به عنوان یک نهاد حاکمیتی و بنا به مأموریت محوله مقام ‌معظم‌ رهبری مبنی بر محرومیت‌زدایی و توانمند‌سازی مردم، منطقه قلعه‌گنج را در رفع محرومیت توسط مردم بومی یاری کرده است که در ادامه مجموعه‌ای از اقدامات به سرانجام رسیده را برمی‌شماریم. مجموعه اقداماتی که با شعار «کار با مردم، برای مردم، توانمندسازی و معیشت پایدار» به ثمر نشسته است.

تقویت زیرساخت و تضمین اعطای تسهیلات از طریق بانک سینا

سنددارکردن خانه‌ها و اراضی روستایی یکی از فعالیت‌های اولویت‌دار بنیاد است، که علاوه بر این پیاده‌سازی طرح کاداستر زراعی و مسکونی در سطح شهرستان، با هدف اعتبار‌سازی برای کشاورزان و کارآفرینان محلی و تسهیل در تأمین ضمانت‌های لازم در دستور کار بنیاد علوی و با همکاری ادارات ثبت شهرستان‌ها در دست اقدام است. این اسناد مالکیت به عنوان زیرساخت و تضمینی جهت اخذ تسهیلات مسکن و اشتغالزایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمناً با تقویت صندوق‌های توسعه روستایی منطقه و سوق‌دادن سرمایه‌گذاری‌ها توسط شرکت‌های تعاونی فراگیر در هر دهستان، زمینه بهره‌مندی همه افراد جامعه از منافع سرمایه‌گذاری‌ها فراهم شده است.
تحقق برنامه‌های توانمندسازی اقتصادی در بخش خدمات، همکاری چندجانبه‌ بین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد علوی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و بانک سینا با هدف حمایت از اقشار محروم و نیازمند و کمک به توانمند‌سازی و استقلال اقتصادی آنان با محوریت توسعه طرح‌های اشتغال و خودکفایی، همچنین همکاری مشترک جهت کمک به توسعه روستا‌ها و مناطق کمتر توسعه‌یافته و جلوگیری از مهاجرت روستاییان منعقد شده است.

طرح توسعه حمل‌ونقل بار و مسافر در روستاها

براساس تفاهمنامه انجام شده، تسهیلات خرید تعداد ۱۰ هزار وسیله حمل‌ونقل روستایی بار و مسافر، در کل کشور اعطا می‌شود که تاکنون در راستای این تفاهمنامه، تعداد ۲۱مورد تسهیلات شامل شش دستگاه تاکسی و ۱۵دستگاه نیسان سایپا در شهرستان قلعه‌گنج به مددجویان اختصاص‌ یافته است. تعداد هزار خودرو در مرحله اول این طرح برای هزار مددجوی کمیته امداد امام‌خمینی(ره) تأمین می‌شود که برای خرید هر خودرو، ۱۵۰میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) و۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات از طریق بانک سینا با پرداخت ۱۴درصد از سود تسهیلات توسط بنیاد علوی اعطا می‌شود. علاوه بر منافع ایجادشده مستقیم برای اقدام‌کنندگان دریافت خودرو می‌توان مدعی شد که در برخی مناطق روستایی نیز ارزش‌افزوده محصولات کشاورزی بالارفته و موجب افزایش سطح درآمد روستاییان می‌شود.

حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط

تفاهمنامه‌ای ‌بین بنیاد علوی، بانک سینا، استانداری‌ها و معاونت توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در جهت کمک به رفع محرومیت در مناطق کمتر توسعه‌یافته از طریق حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط به امضا رسیده که در این طرح نیز قلعه‌گنج به شکل ویژه مورد عنایت قرار گرفته است. برای هر طرح در این منطقه سقف تسهیلات ۵۰میلیارد ریال می‌باشد و نحوه پرداخت تسهیلات با معرفی متقاضی توسط استانداری به بانک سینا و تسهیلات با کارمزد مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت می‌شود اما ۵درصد سود تسهیلات توسط بنیاد علوی و ۵درصد نیز توسط معاونت توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری تأمین می‌شود.

توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی

توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان با هدف تکمیل زنجیره ارزش محصولات کلیدی شهرستان انجام گرفته است که از جمله می‌توان به بهره‌برداری کارخانه روغن‌کشی کنجد (با ظرفیت هزار و ۵۰۰ تن) توسط هلدینگ صنایع‌غذایی سینا و کارخانه تولی درب اشاره داشت. کنجد از جمله محصولات کشاورزی شاخص استان کرمان و شهرستان قلعه‌گنج است که رتبه برتر در کشور دارد و میزان سطح زیرکشت کنجد در جنوب کرمان ۸ هزار هکتار است که از این میزان ۵ هزار هکتار در شهرستان قلعه‌گنج کشت می‌شود. به علاوه طرح‌هایی مانند احداث سردخانه، احداث کارخانه فرآوری خرما (با ظرفیت ۵۰۰تن) و کارخانه لبنیات در حال احداث و آماده بهره‌برداری در سال جاری اجرا شده است. بدیهی است این کارخانه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ به مردم منطقه واگذار خواهد شد. موارد ذکر شده را بنیاد علوی به عنوان تسهیل‌گر و از طریق دستگاه‌های اجرایی مرتبط پیگیری می‌کند، در عین حال برای پشتیبانی از کشاورزان نیز جهت تهیه و توزیع بذر و خدمات آموزشی و ترویجی اقدام می‌کنند.

کارخانه آبمیوه

به‌علاوه شرکت گسترش صنایع غذایی سینا کارخانه آبمیوه را با ظرفیت تولید روزانه ۱۱هزار لیتر در اردیبهشت‌ ۹۵ به بهره‌برداری رساند که برای ۲۴نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است. همچنین ساخت کارخانه رب‌گوجه نیز توسط بخش خصوصی با پرداخت تسهیلات در قالب تفاهمنامه‌ای بین بنیاد علوی، بانک سینا، استانداری‌ها و معاونت توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، توسط بانک سینا به مبلغ ۲۸میلیارد ریال به نتیجه رسیده و این کارخانه در سال ۱۳۹۵ محصول گوجه منطقه را که در برخی مقاطع حتی ارزش جمع‌کردن برای کشاورز نداشت، جذب کرده است.

احیا و بهره‌برداری از معادن

در پهنه‌های قلعه‌گنج احتمال وجود پتانسیل‌های معدنی همچون مس، کرومیت و منگنز و در اطراف پهنه‌ها نیز معادن غیرفعال کرومیت و منگنز می‌باشد. بنابراین شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس، به منظور بهره‌برداری از معادن و ایجاد زمینه‌های اشتغال، با شرکت در مزایده‌های وزارت صنایع و معادن، توانسته امکان بهره‌برداری از معادن منطقه قلعه‌گنج را در وسعتی به مساحت دو کیلومتر مربع به دست آورد. در حال حاضر شرکت مذکور در حال انجام تحقیقات، پی‌جویی، شناسایی و اکتشاف معادن قلعه‌گنج می‌باشد.

تأمین آب شهرک صنعتی

با عنایت به اینکه عواملی چون بکر بودن منطقه قلعه‌گنج و وجود یک شهرک صنعتی دارای زیرساخت مناسب، جذابیت لازم را برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فراهم می‌کند بنابراین با حمایت بنیاد علوی، تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی قلعه‌گنج برای پذیرش کارخانجات متعدد و جذب سرمایه بخش خصوصی صورت پذیرفته است.
علاوه براین بنیاد مستضعفان در جهت مسئولیت‌های اجتماعی و زیرساخت خود مجموعه اقدامات دیگری را در منطقه محروم قلعه‌گنج به انجام رسانده که می‌توان تیتروار به شرح زیر اشاره کرد:
– احداث و تجهیز مجتمع اداری به مساحت ۱۸۰۰ مترمربع و اعتبار۴۰ هزار میلیون ریال توسط بنیاد علوی در منطقه قلعه‌گنج و احداث بلوار دسترسی به بیمارستان و مجتمع اداری (میزان اشتغالزایی این پروژه و سایر پروژه‌های اجرا شده در مجموع ۶۷ نفر بوده است).
– طرح ارتقای سلامت مادران باردار و شیرده: این طرح در راستای جلوگیری از تولد نوزادان با وزن کم و بهبود تغذیه مادران باردار و شیرده در مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور، برای زنان از ماه چهارم بارداری تا ششمین ماه شیردهی انجام می‌شود که در شهرستان قلعه‌گنج نیز این طرح به تعداد ۱۸ هزار و ۸۰۰ بسته (ماهانه هزار مادر) آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
– اصلاح ساختار ۲۵ پل در محدوده دوراهی منوجان تا سه‌راهی گلدشت واقع در شهرستان قلعه‌گنج با اعتباری به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال در سال جاری به منظور کاهش تصادفات منطقه‌ای.
– احداث پارک شادی شهربازی قلعه‌گنج در دستور کار بنیاد قرار گرفته که این کار با مشارکت شهرداری قلعه‌گنج در حال انجام است.
– احداث مجموعه فرهنگی – ورزشی چند منظوره در شهرستان قلعه‌گنج.
– مشارکت درطرح شبکه ارتباطی پهن ‌باند شهرستان قلعه‌گنج برای استفاده از مزایای اینترنت و تقویت ارتباط شبکه‌ای شهرستان قلعه‌گنج با اعتبار ۱۴ میلیارد ریال که ۷ میلیارد ریال توسط بنیاد علوی و ۷ میلیارد ریال به صورت تسهیلات در اختیار شرکت مهندسی ایران برنا جهت اجرای پروژه قرار گرفته است.
– بهره‌برداری ساختمان نیروی انتظامی با اعتبار ۳ هزار میلیارد ریال برای تأمین زیرساخت‌های لازم و افزایش امنیت.
در پایان گفتنی است، اقدامات جهادی و انقلابی بنیاد مستضعفان در رونق و ایجاد کسب و کارمنطقه که منجر به بهود وضعیت اقتصادی و معیشتی روستاییان قلعه‌گنج شده نه تنها سرمایه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد، بلکه امنیت منطقه را ارتقا داده و بسیاری از معضلات اجتماعی از قبیل نزاع‌های دسته‌جمعی، قتل و خودکشی به طرز چشمگیری کاهش یافته که از آثار پیشرفت ایجاد شده و رفع گره‌های معیشتی در این منطقه است.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.