بازار داغ توسعه دیپلماسی علمی در روزهای خلوت دانشگاه

مسوولان علمی و دانشگاهی کشور در هفته گذشته با برگزاری دیدارهایی با مسؤولان دانشگاهی کشورهای دیگر برای گسترش دیپلماسی علمی و آموزشی برنامه‌ریزی کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، با پایان یافتن امتحانات پایان ترم و پس از برگزاری کنکور، دانشگاه‌ها هفته آرام خود را سپری کردند و مسؤولان دانشگاه‌ها برای شروع سال تحصیلی بهتر برنامه‌ریزی می‌کنند.

 در هفته گذشته بازار دیپلماسی علمی هم بین مسؤولان علمی و دانشگاهی داغ بود.

* آمادگی ایران برای تاسیس پارک‌های علم و فناوری در سوریه

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار عاطف النداف، وزیر آموزش عالی سوریه ، با ارائه پیشنهاد تاسیس پارک های علم و فناوری در مناطق مختلف سوریه با مساعدت مراکز آموزش عالی ایران گفت: تاسیس پارک علم و فناوری در سوریه به تقویت و عملیاتی شدن تولیدات علم و فناوری در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور کمک شایانی می کند.

غلامی با بیان اینکه کشور و مردم سوریه برای ما بسیار محترم هستند، اظهار داشت: با توجه به شرایطی که بر مردم سوریه تحمیل شده است، ما آمادگی داریم هر نوع همکاری علمی و پژوهشی را که به تقویت مراکز علمی و پژوهشی سوریه بیانجامد، اعمال کنیم تا ان شاالله در این خصوص اثرگذار باشیم.

وزیر علوم با اشاره به فعالیت و جایگاه مناسب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سوریه قبل از این درگیری ها و شرایط مخرب در این کشور گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران در شرایط فعلی جایگاه مناسبی دارند و ما از نظر تولیدات علمی در منطقه رتبه اول را داریم و در سطح جهانی نیز بر اساس ارزیابی مراکز بین المللی به طور میانگین رتبه ۱۶ تولیدات علمی را کسب کرده ایم و در برخی از علوم همچون نانو و بایو تکنولوژی رتبه های نهم و هفتم در جهان به ایران تعلق دارند.

غلامی در ادامه با اشاره به توسعه ساخت پارک های علم و فناوری در سال های اخیر در کشور گفت: در حال حاضر ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می کنند که با تبدیل علم به فناوری و تولید محصولات فناورانه، زمینه های به کار گیری این محصولات در بخش صنعت و جامعه را بر عهده دارند.

وی افزود: در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران تعداد زیادی مرکز رشد و شرکت های دانش بنیان تاسیس شده که در این مراکز علمی استادان، دانشجویان و صاحبان ایده های جدید مورد حمایت قرار می گیرند تا بتوانند در شرکت های دانش بنیان فعالیت کنند.

وزیر علوم با اشاره به تحصیل ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در دانشگاه های کشور اظهار داشت: استادان و پژوهشگران دانشگاه ها و مراکز پژوهشی جمهوری اسلامی ایران با انجام تحقیقات مشترک با سایر وزارتخانه ها، سازمان ها، بخش صنعت و سایر بخش های جامعه، در حال همکاری برای توسعه همه جانبه کشور هستند و در حال حاضر تعداد زیادی از پروژه های مهم علمی در دانشگاه های کشور در جهت حل مسائل صنعتی و برنامه ریزی مدیریتی کشور در حال انجام است.

غلامی افزود: با این اوصاف و توان علمی مراکز آموزش عالی ایران که گفته شد، جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد تا برای همه کشورهای دوست، همسایه و مسلمان منطقه به صورت همه جانبه کمک کند و امیدوارم سفر شما به تهران نتایج خوبی در برداشته باشد و بتوانیم با هماهنگی های مناسب کارهای علمی و پژوهشی مشترک بین دانشگاه های ایران و سوریه را سازماندهی کنیم.

عاطف النداف، وزیر آموزش عالی سوریه نیز با اشاره به روابط مستحکم تهران و دمشق در تمامی موارد و موضع قاطعانه جمهوری اسلامی ایران در حمایت از سوریه در دوران پر التهاب این کشور گفت: هدف اصلی دشمن در جنگ علیه سوریه برگرداندن ما به دوران واپس گرایی و عقب نگهداشتن تاریخ و فرهنگ و علم ما است و به همین دلیل شاهد تخریب مدارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و تاریخی در سوریه هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هدف اصلی دولت سوریه تقویت علمی و فناوری مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور است، گفت: امیدوارم از طریق این دیدارها و توافقات فی مابین روابط علمی و فناوری بین دو کشور بیش از پیش تقویت شود.

وزیر آموزش عالی سوریه در پایان با بیان اینکه دانشجویان بورسیه سوری که در ایران تحصیل می کنند در بازگشت به کشور به عنوان هیئت علمی در دانشگاه های سوریه استخدام می شوند، از غلامی دعوت کرد برای بازدید از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و امضای تفاهم نامه های مشترک بین دانشگاه های دو کشور به سوریه سفر کند.

حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم با بیان اینکه ما به دنبال طراحی جدید چند بعدی در ارتباط با سوریه هستیم، گفت: این طرح جدید شامل مواردی از قبیل تبادل استادان و توسعه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های سوریه، تبادل دانشجوو ارائه بورس های کوتاه مدت برای استادان دانشگاه های سوریه، تقویت همکاری بین دانشگاه های دو کشورو پی گیری تاسیس شعبه دانشگاه تربیت مدرس با نام فارابی در سوریه است.

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان نیز در این نشست گفت: در خصوص اعطای بورس در رشته های کارشناسی ارشد و دکترا و به خصوص در جهت تربیت اعضای هیئت علمی برای دانشگاه های سوریه آمادگی داریم و مشکلاتی که در این خصوص از قبیل تاخیر در پذیرش دانشجو و موارد این چنینی صورت می گیرد، از طریق ارتباط بیشتر سفارت سوریه در تهران با سازمان امور دانشجویان به سادگی بر طرف می شود.

کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز با اشاره به روابط مستمر این دانشگاه با دانشگاه های سوری به ویژه دانشگاه های حلب و دمشق، گفت: در حال حاضر ۵۳ دانشجوی سوری در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می کنند و مقرر شده موضوع پایان نامه تحصیلی آنها در خصوص موضوعات سازندگی سوریه باشد.

خواجه، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز هم با بیان اینکه زبان مشترک مردم خوزستان و اهواز نقطه مثبتی برای حضور دانشجویان سوری عرب زبان در دانشگاه های خوزستان است، گفت: هم اکنون تعداد زیادی از دانشجویان عراقی در دانشگاه شهید چمران اهواز تحصیل می کنند و این دانشگاه می تواند در زمینه رشته های زبان و ادبیات عربی با دانشگاه های سوری همکاری داشته باشد.
وی افزود: همچنین امکان همکاری در رشته های نفت، گاز، کشاورزی، فنی و مهندسی و پتروشیمی نیز وجود دارد.
احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس نیز درخصوص جذب دانشجویان سوری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های علوم پایه پزشکی، مهندسی، سلامت جامعه، کشاورزی و علوم انسانی با برگزاری دوره ها به زبان انگلیسی اعلام آمادگی کرد.

* گسترش رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد با همکاری سوریه

علی اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با عاطف النداف وزیر آموزش عالی سوریه امروز در سازمان مرکزی دیدار و گفت وگو کرد.

ولایتی در این دیدار با تأکید بر توسعه رشته‌ها با فناوری بالا به ویژه در زمینه پزشکی، خاطرنشان کرد: امکان آموزش زبان فارسی از سوی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به امکانات وجود دارد. همچنین این دانشگاه می تواند دوره‌ها را به صورت مشترک با همکاری اساتید سوری و ایرانی برگزار کند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: باید شرایط و زمینه های همکاری با برادران سوری فراهم شود و رشته‌های تحصیلی به ویژه در رابطه با علوم پزشکی به صورت متقابل گسترش یابد.

* ستاری با برند ایرانی در سوئیس

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور این روزها به همراه رئیس جمهور در سفر سوئیس به سر می‌برد تا راه‌های برقراری ارتباطات علمی و فناوری ایران و سوئیس را بررسی کند.

نکته جالب توجه در خصوص نوع پوشش معاون علمی و فناوری رئیس جمهور این است که در این سفر علاوه بر دیپلماسی سیاسی و علمی از دیپلماسی ظاهری نیز غافل نمانده و از عینک آفتابی ساخت ایران استفاده کرده است.

استفاده ستاری از عینک آفتابی تولید داخل در سفر خارجی‌اش نشان از فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی دارد.

* نحوه دریافت ارز دانشجویی

منصور غلامی وزیر علوم درخصوص نحوه تهیه ارز دانشجویی، گفت: بر اساس مذاکراتی که با بانک مرکزی داشته‌ایم دانشجویانی که از وزارت علوم ارز دریافت می‌کند، می‌توانند از طریق سامانه‌ای که وجود دارد ثبت نام کنند و در یک بازه زمانی به بانک معرفی و ارز مورد نظر خودشان را دریافت کنند.

وی افزود: تعدادی از دانشجویان برای دریافت ارز از کانال وزارت علوم اقدام نکردند و به صورت آزاد، قصد تهیه ارز دانشجویی داشته‌اند که با تلاش و رایزنی که با بانک مرکزی انجام گرفت، مقرر شد این دانشجویان نیز از مراجع رسمی تأییدیه تحصیلی دریافت کنند و به بانک مرکزی معرفی شوند.
وزیر علوم یادآور شد: یکی از پیشنهادات در این راستا و در واقع ساده‌ترین روش برای تهیه ارز دانشجویی به این شکل است که دانشجویان خارج از کشور مدارک تحصیلی خود را به سفارتخانه‌ها و کنسول‌گری‌های جمهوری اسلامی ایران ارائه دهند و با اخذ تأییدیه می‌توانند ارز دانشجویی را تهیه کنند.
غلامی افزود: در این زمینه سازمان امور دانشجویان دانشجویان متقاضی ارز را به خوبی راهنمایی می‌کند و پیگیر حل مسائل و مشکلات دانشجویان است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص فرایند و مدت زمان دریافت ارز دانشجویی گفت: در حال حاضر نوبت دریافت ارز دانشجویی تا اواسط تابستان تکمیل شده است و ثبت نام‌های جدید به بعد از این تاریخ موکول می‌شود و این مسئله یکی از گلایه‌مندی‌های دانشجویان و انتقادات جدی است چراکه دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور تا زمان دریافت ارز دانشجویی در صورتی که پول آن‌ها به پایان رسیده باشد به مشکل می‌خورند.
وی افزود: برای حل این مسئله ضرورت دارد که بانک مرکزی ظرفیت جدیدی را برای دانشجویان خارج از کشور در نظر بگیرد تا این دانشجویان مشکلی نداشته باشند.
غلامی درخصوص شایعات مربوط به کاهش میزان ارز دانشجویی اظهار داشت: ارز دانشجویی به هیچ وجه کاهش نیافته و همان رقم سابق است که هزار دلار برای فرد مجرد بوده و به ازای همسر و فرزند هر کدام ۵۰۰ دلار افزایش می‌یابد؛ ضمن اینکه شهریه تحصیلی نیز بر اساس گواهی دانشگاه پرداخت می‌شود.

* ثبت‌نام نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد تمدید شد

حجت الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ثبت‌نام برای نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان این دانشگاه برای نیمسال اول تا تاریخ ۳۰ تیرماه تمدید شده است، گفت: متقاضیان می توانند برای ثبت نام به سامانه منادا به نشانی www.monada.iau.ir مراجعه کرده و ثبت نام خود را کامل کنند.

وی با بیان اینکه تنها به درخواست هایی که از طریق سامانه منادا ارسال شود، رسیدگی می شود، گفت: دانشجویان پس از مطالعه شیوه‌نامه نقل و انتقالات، نسبت به ثبت درخواست خود اقدام و از طریق سامانه منادا به نشانیwww.monada.iau.irنتیجه درخواست خود را پیگیری کنند.

* دستور فوری فرهاد رهبر به واحدهای دانشگاه آزاد برای آبرسانی به شهرهای آبادان و خرمشهر

محمدصادق ضیائی سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در پی شوری و کمبود آب در استان خوزستان و به ویژه شهرهای آبادان و خرمشهر، فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به تمامی واحدهای استانی دانشگاه آزاد اسلامی همجوار با استان خوزستان دستور داد تا در اولین فرصت و با تمامی توان خود تانکرهای آب و آب معدنی به استان خوزستان ارسال کرده و در بین مردم آبادان و خرمشهر توزیع کنند.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به مشکلات کمبود آب در استان خوزستان آمادگی کامل دارد که در این خصوص در خدمت مردم شهیدپرور خوزستان باشد.

* زاهدی رئیس مجمع صنفی اساتید کشور شد

در انتخاباتی که در هیات رئیسه مجمع صنفی اساتید کشور برگزار شد، محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اکثریت آرا به عنوان رئیس مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور انتخاب شد.

* ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی به آزمون‌های بین‌المللی

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، درباره چگونگی ارائه ارز به آزمون‌های بین‌المللی، گفت: بانک مرکزی در نامه‌ای به سازمان سنجش اعلام کرده است که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آزمون‌های بین‌المللی تعلق می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به این امر سازمان سنجش، مؤسسات ذیربط را به بانک مرکزی معرفی می‌کند تا به تعداد افراد آزمون دهنده ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت شود.

* ساختار استانی حوزه علوم پزشکی در سطح استان تصویب شد

جلسه کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست فرهاد رهبر و با حضور اعضا به منظور بررسی چارت ساختار استانی حوزه علوم پزشکی برگزار شد.

محمدمهدی طهرانچی دبیر کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه آزاد گفت: موضوع ساختار استانی حوزه علوم پزشکی در سطح استان در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت که با نظر موافق اعضا، تصویب شد.

وی افزود: همچنین این ساختار به همراه تفکیک شرح وظایف سازمان مرکزی و معاونت استانی مصوب شد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.