گم شدن ما‌به‌التفاوت 50درصدي ترافيك سايت‌هاي داخلي

اپراتورها ترافیک مصرفی داخلی مشتریان را ۲ برابر حساب می‌کنند!

با وجود آنکه در دولت یازدهم سه فاز از شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد، اما انگار هنوز با تحقق کامل این الزام قانونی فاصله زیادی داریم…

بهارستانه: با وجود آنکه در دولت یازدهم سه فاز از شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد، اما انگار هنوز با تحقق کامل این الزام قانونی فاصله زیادی داریم و همچنان الزامات شبکه ملی اطلاعات که ارائه اینترنت امن و ارزان است، محقق نشده؛ به‌گونه‌ای‌که هر چند بنا بود تا شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس تمام سایت‌هایی را  که درون کشور میزبانی می‌شوند، نیم‌بها محاسبه کنند، اما آنها از اجرای این مصوبه شانه خالی می‌کنند و وزیر ارتباطات هم به جای پیگیری و برخورد با متخلفان تنها به گذاشتن پست اینستاگرامی و تأکید بر الزام به اجرای این مصوبه اکتفا کرده است. در این بین ابهام اصلی اینجاست که ما‌به‌التفاوت ۵۰درصدی هزینه سایت‌های داخلی که از جیب مشترکان کسر می‌شود به کجا می‌رود و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
همزمان با بهره‌برداری از فازهای اول و دوم شبکه ملی اطلاعات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طی مصوبه‌ای به اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های اینترنتی اعلام کرد که به منظور کاهش هزینه مصرف‌کنندگان باید ضمن جداسازی ترافیک داخل از بین‌الملل، نرخ استفاده از ترافیک داخلی را برای مشترکان خود به نیم‌بها کاهش دهند. کاهش هزینه‌ها با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ترغیب مشترکان به استفاده از سایت‌های داخلی و افزایش تولید محتوا و خدمات داخلی بوده است؛ چراکه سایت‌های داخلی که روی شبکه ملی اطلاعات قرار دارند از ترافیک اینترنت داخلی استفاده می‌کنند که هزینه آن به مراتب از هزینه شبکه جهانی اینترنت کمتر است، بنابراین مشترکان نیز باید برای استفاده از این سایت‌ها هزینه کمتری را پرداخت کنند.
حالا اما با گذشت چند ماه از ابلاغ این مصوبه هنوز هم اپراتورهای تلفن همراه از اجرای این مصوبه شانه خالی می‌کنند و معلوم نیست پولی را که از جیب مشترکان خارج می‌شود به حساب چه کسی می‌ریزند!
سایت‌هایی که نیم‌بها شدند
در مرحله نخست طرح کاهش نیم‌بهای هزینه ترافیک سایت‌های داخلی، اسامی ۲۰۰ سایت پربازدید داخلی که سرورهای آنها در ایران قرار دارد به همه شرکت‌ها و اپراتورها اعلام شد تا نسبت به در نظر گرفتن تسهیلات برای کاهش هزینه‌ها اقدام شود؛ بعدها به مرور به ۵۰۰سایت افزایش یافت، اما یک چالش جدی در این میان وجود داشت‌؛ ‌اینکه اسامی برخی سایت‌ها و پایگاه‌های پرمراجعه داخل کشور دیده نمی‌شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خود نیز به این موضوع اذعان کرده و درباره این تبعیض اینگونه توضیح داده بود: بی‌عدالتی در انتخاب ۵۰۰ سایت داخلی با ترافیک نیم‌بها را قبول دارم، لذا سامانه‌ای راه می‌افتد تا هر سایت داخلی که بخواهد با ارائه اطلاعات لازم از قبیل آی‌پی شامل این تخفیف شود. ماجرای این تخفیف ۵۰درصدی به همین جا ختم نشد و تبعیض اپراتورهای ارتباطی و خدماتی در نیم‌بها محاسبه کردن ترافیک برخی سایت‌هایی که داخل کشور میزبانی می‌شوند، در سایه ضعف نظارتی وزارت ارتباطات بر این موضوع همچنان ادامه دارد. نکته قابل‌تأمل اینجاست که ظاهراً وزیر ارتباط و فناوری اطلاعات هم از بی‌قانونی اپراتورها بی‌خبر نیست و در برابر طفره رفتن آنها از اجرای مصوبه محاسبه نیم‌بهای ترافیک سایت‌های داخلی با پستی اینستاگرامی اینگونه واکنش نشان داده است: «درباره لیست سایت‌های داخلی که نیم‌بها محاسبه می‌شوند، در مصوبه آمده تمامی سایت‌هایی که درون کشور میزبانی می‌شوند، باید نیم‌بها محاسبه شوند، بنابراین لیست ۵۰۰ سایت سابق فاقد اعتبار برای محاسبه و شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس موظفند مصوبه را اجرا کنند.»
رفاقت و شراکت با متخلفان
بی‌تردید تشخیص سایت‌های داخلی از خارجی برای وزارت ارتباطات کار سختی نیست و چنانچه اپراتورها در این میان از قوانین سرپیچی می‌کنند، بدیهی است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابزاری تنبیهی برای مقابله با چنین رفتارهایی را پیش‌بینی کرده است و توصیه و تأکید اینستاگرامی آقای وزیر نه فقط هیچ مشکلی را حل نمی‌کند که نشان می‌دهد وزارت ارتباطات با وجود آگاهی از چنین مشکلی از تخلف و تبعیض اپراتورهای ارتباطی و شرکت‌های خدماتی چشم‌پوشی می‌کند. این بدین معناست که یا این وزارتخانه توانایی و قدرت نظارت، اعمال و اجرای قانون را ندارد یا تعمداً روی این بی‌قانونی چشم می‌پوشد. از آنجایی که بسیاری از مراجعات روزمره مردم عادی به سایت‌های داخلی است با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت فاصله ۵۰درصدی هزینه اینترنت سایت‌های داخلی مبلغی قابل‌توجه می‌شود؛ ‌مبلغی که شاید کلید معمای اجرا نشدن قانون و چشم‌پوشی نظارت وزارت ارتباطات باشد.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.