انقلاب‌های عربی آل‌سعود را به وحشت انداخته

«خالد بن فرحان آل سعود» می‌گوید اعتراضات در کشورهای عربی موجب هراس حکومت عربستان شده و همین امر آل‌سعود را به سرکوب بیشتر مخالفان واداشته است. به گزارش بهارستانه، شاهزاده «خالد بن فرحان آل سعود» شاهزاده عربستانی که چندی قبل با صدور بیانیه‌ای جدایی خود از خاندان آل‌سعود را اعلام کرد، روز دوشنبه در مصاحبه […]

«خالد بن فرحان آل سعود» می‌گوید اعتراضات در کشورهای عربی موجب هراس حکومت عربستان شده و همین امر آل‌سعود را به سرکوب بیشتر مخالفان واداشته است.

به گزارش بهارستانه، شاهزاده «خالد بن فرحان آل سعود» شاهزاده عربستانی که چندی قبل با صدور بیانیه‌ای جدایی خود از خاندان آل‌سعود را اعلام کرد، روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه «راشاتودی» گفت تحولات منطقه حکومت عربستان را به وحشت انداخته است. به گفته وی همین وحشت به افزایش سرکوبگری و نقض گسترده حقوق بشر در عربستان منجر شده است.

وی در بخشی از این مصاحبه گفت: دولت آشکارا از انقلاب‌های عربی هراسان شده و مثل همیشه به سرکوب، خشونت، بازداشت‌ها و قوانین خودسرانه متوسل شده است. ساده‌ترین کاری که آن‌ها می‌توانند بکنند این است که حقوق شما را قطع کنند و یا دست به اخراج‌های جمعی افراد بزنند.

«خالد بن فرحان» در انتقاد از ساختار حکومت و دستگاه قضا در عربستان گفت: دولت کنونی بر اساس عدالت شکل نگرفته، به خصوص وزارتخانه‌های دادگستری و کشور. هیچ دادگاه مستقلی وجود ندارد. هم پلیس و هم دادستانی به وزارت کشور پاسخگو هستند. مسئولان وزارت کشور هم جرایم مرتبط با آزادی بیان را که خود آن‌ها را جرم می‌نامند، بررسی می‌کنند و در مورد آن سندسازی می‌کنند و به افراد هم اجازه گرفتن وکیل را نمی‌دهند.

وی افزود: چنین مواردی در سرتاسر کشور رخ می‌دهد. آن‌ها افراد را برای مدت‌های نامحدود تحت بازداشت قرار می‌دهند و حتی اگر دادگاهی رای به آزادی آن‌ها بدهد، وزارت کشور همچنان آن‌ها را در زندان نگه می‌دارد، حتی با وجود آنکه حکم آزادی آن‌ها صادر شده است. حتی مواردی از قتل هم وجود دارد. در مورد مخالفان خارج‌نشین هم وزارت اطلاعات عربستان آن‌ها را در خارج از کشور می‌یابد. چه داخل و چه خارج از کشور، هیچ امنیتی وجود ندارد.

این عضو جداشده خاندان حاکم در عربستان در توضیح اهداف و دلایل مخالفت با حکومت این کشور، گفت: مخالفان نقش‌آفرینی بیشتر مردم در ساختارهای حکومتی، حقوق و آزادی‌های بیشتر را طلب می‌کردند اما مقامات به جای مذاکره با آن‌ها، به خشونت و پیگرد افراد متوسل شدند. حالا مخالفان خواستار رفتن این رژیم هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای غربی و به خصوص آمریکا به ندرت به نقد سرکوبگری حکومت عربستان می‌پردازند، گفت: قطعا کاخ سفید اتحاد دیرینه‌ای با سران عربستان سعودی دارد. دو طرف منافع مشترکی در خاورمیانه دارند و به همین جهت ارتباطات محرمانه‌ای بین ریاض و دولت آمریکا برقرار است. اخیرا از این ارتباطات برای انجام برخی اصلاحات در دولت و وزارتخانه‌ها استفاده کرده‌اند، اما این اصلاحات نتوانسته‌ به افزایش قدرت مردم عربستان منجر شود.

«خالد بن فرحان» در پایان در مورد فساد مالی حاکم بر عربستان گفت: سرکوب در عربستان بسیار گسترده است، آزادی بیان و آزادی اظهار عقیده‌ای وجود ندارد، فساد مالی در همه جا گسترش یافته، از سطح‌پایین‌ترین کارکنان ادارات گرفته تا بالاترین مقامات، همگی مهارت بالایی در روش‌های دریافت رشوه دارند.

منبع:فارس

/پایان خبر/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.