انتخاب شهردار پای مسئولین زیادی را به گلستان باز کرد/ شورای اسلامی شهر همچنان بلاتکلیف در انتخاب شهردار

ماجرای شورای اسلامی شهرگلستان و انتخاب شهردار در کنار تمام مشکلات این شهر باعث شده است تا پای شهردارهای سفارشی و مسئولین مختلف به گلستان باز شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، از همان روزی که منافع فردی افراد باعث شد شورای اسلامی شهرگلستان به مدیریت عمرانی و درخشان شهردار جوان پایان بدهد معلوم بود قاطبه اعضای شورای اسلامی این شهر و مسئولان محلی دورنمایی کوتاه و عجولانه برای خود و شهر ترسیم کرده‌اند.

بعدها به موازات حواشی سرپرست منتخب و سلسله دستگیری‌های شورایی، از آنجایی که تقریبا همه اعضای شورا سهمی در این کشتی متلاطم داشتند، فضای تصمیم‌گیری در شورای اسلامی گلستان خاکستری شد و تدبیر از دست شوراییان بیرون رفت و اشتباهات و تخلفات برخی اعضا مانند شمشیر داموکلس بر فرق نهاد تصمیم‌گیری شهر نشست تا شورا ساده‌ترین اختیارات خود را نیز در سایه اراده دیگران بیابد.

گفتنی است که خروجی این فضا، قربانی شدن شهر در طول یازده ماه گذشته بود که امروز باعث نارضایتی شدید مردم از وضعیت حاکم در شهرگلستان شده است.

شورایی که نمی تواند مصوبه انتخاب شهردار خود را از فرمانداری عبور بدهد یا با نامه وزارت کشور شهردارش را باید کنار بگذارد بدون تردید آنقدر وضعیت نامساعدی دارد که نمی توان به تصمیم‌گیری درست از سوی این شورا امید داشت.

شورایی که هرکدام از اعضایش به نحوی درگیر حاشیه‌های حقوقی و غیرحقوقی می باشند چه قدرتی می توانند داشته باشند جز این که در نمایش تدارک دیده شده توسط دیگران فقط بازیگری کنند؟ شاید از سر زیرکی بتوانند در این شرایط خاص، شخصاً بهره‌ای و دستاوردی به دست آورند اما نهایتاً خاصیتی برای شهر نخواهند داشت.

حالا سئوال اینجاست که چه باید کرد؟ به نظر می رسد دو اقدام  ساده و شفاف روی میز است که گریزی از آن‌ها نمی باشد: ما دو راه به اعضای پیشنهاد می کنیم

اقدام اول؛ شورا سر غیرت بیاید، به رأی مردم احترام بگذارد و بر اساس قدرتی که قانون به این نهاد داده نسبت به انتخاب یک شهردار صاحب صلاحیت و بی‌حاشیه اقدام کند شهرداری که به اوضاع شهر تسلط کامل داشته باشد.

یعنی شورای شهر اجازه ندهد هر کسی افسار صندلی سرکش شهردار شهرگلستان را به سویی بکشد که بدون شک در این مسیر قانون دهان مسئولانی که بخواهند پا را فراتر از حریمشان بگذارند می بندد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

اقدام دوم؛ حالا که آب ها ریخته و پرده‌ها کنار رفته و معلوم شده اغلب اعضای شورا لکه‌های تاریکی در عملکرد خود دارند، بهترین کار برای احیای شورای شهر، به خود آمدن و جبران گذشته است.

طبیعتاً تنها راه برای بیرون رفتن از این وضعیت،  کوتاه آمدن از منافع شخصی و داد و ستدهای بودار است؛ کاش اعضای شورای شهر این واقعیت را عمیقاً لمس کنند، گره‌ای که ایجاد شده توسط مدیران بی‌خیال و بی‌دغدغه شهرستان بهارستان و استان تهران باز نخواهد شد و چاره کار در دستان شورای شهر است.

در‌پایان ذکر دو نکته ضروری است، نخست اینکه مردم بالاخره در برابر شورایی که به خاطر حجم انبوه اشتباهات فردی به یک بی‌کفایتی جدی و عمومی رسیده ایستادگی خواهند کرد و تا هنوز گوشتی بر این استخوان مانده و راهی برای جبران می باشد باید شورا کاری بکند.

دوم اینکه انتخاب شهردار مناسب، ریشه در معیارهای مناسب دارد و مادامی که شورا در دو راهی منافع شخصی و گروهی و منافع شهر گیر بکند، انتظار فرج و گشایشی نمی باشد و شورای اسلامی شهر باید دست به کار شود.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.