مخالفت جهان اسلام و مسيحيت با تصمیم به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

امریکا درهای جهنم را به روی اسرائیل گشود

خاورميانه بعد داعش، ظاهراً قرار نيست روي آرامش ببيند.

بهارستانه: خاورمیانه بعد داعش، ظاهراً قرار نیست روی آرامش ببیند. اول فتنه اقلیم، بعد بحران استعفای نخست وزیر رفیق حریری، حالا هم تصمیم ترامپ بحران زده برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت امریکا به این شهر؛ تصمیمی که نبیه بری رئیس مجلس لبنان آن را با بیانیه بالفور در ۱۹۱۷ مقایسه می‌کند. گروه‌های فلسطینی تصمیم رئیس‌جمهور امریکا را «عبور از تمامی خط قرمزها» می‌دانند. کشورهای عربی و مسلمان درباره «شرایط انفجاری» منطقه هشدار داده‌اند و اروپا، روسیه و چین هم با ابراز نگرانی، از آن تعبیر «فاجعه» می‌کنند. مسیحیان بیت اللحم دیروز تصاویر ترامپ را به آتش کشیدند و رهبر کاتولیک‌های جهان، گفته که دعا می‌کند خاورمیانه و تمامی جهان مصون بماند «تا مناقشه‌ای جدید به مناقشات خشونت‌بار دیگر جهان اضافه نشود.»
به گزارش «جوان»، «الکس کاستلانوس»، مشاور هفت نامزد ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه روز چهارشنبه به تأثیر اعترافات مایک فلین مشاور سابق رئیس‌جمهور امریکا اشاره کرده و گفته که دونالد ترامپ بیش از آنچه اکثر مردم فکرش را می‌کنند، به استیضاح نزدیک‌ است، ولی رئیس‌جمهور امریکا احتمالاً قصد دارد بحران خانگی را با یک تصمیم منفجر کننده درباره حساس‌ترین پرونده بین‌المللی ۷۰ سال اخیر کنار بزند. برخی منابع امریکایی هفته قبل گفته بودند ترامپ تصمیم دارد بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد ولی جارد کوشنر داماد و مشاور ارشد ترامپ بعداً گفت که رئیس‌جمهور امریکا هنوز تصمیم نهایی را در این خصوص اتخاذ نکرده است. با این حال، روز سه شنبه همزمان با بالاگرفتن بحث‌ها درباره استیضاح ترامپ در واشنگتن، کاخ سفید رسماً تأیید کرد که ترامپ تصمیم گرفته قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسیمت بشناسد. رئیس‌جمهور امریکا روز سه‌شنبه در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، ملک سلمان پادشاه عربستان و ملک عبد الله پادشاه اردن، آنها را از تصمیم خود برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت امریکا به این شهر آگاه کرد؛ شهری که علاوه بر اهمیت تاریخی برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان، برای فلسطینیان مسئله‌ای هویتی به حساب می‌آید.
به جز بنیامین نتانیاهو که تصمیم ترامپ را «ابراز هویت تاریخی و ملی»اسرائیل خوانده و دستور داده ارتش رژیم صهیونیستی به حال آماده‌باش دربیاید، هر دو رهبر عربی درخصوص این تصمیم، به ترامپ هشدار داده‌اند. پادشاه عربستان به ترامپ گفته که هر «حرکتی در این زمینه باعث تحریک مسلمانان در اطراف جهان خواهد شد.» پادشاه اردن نیز به ترامپ گفته که تصمیم انتقال سفارت امریکا به قدس تلاش‌ها برای ازسرگیری مذاکرات صلح را از بین خواهد برد و احساسات مسلمانان و مسیحیان را برخواهد انگیخت. نمایندگان پارلمان اردن نیز در مقابل سفارت امریکا در امان تحصن کردند.
اعلان جنگ به مسلمانان و مسیحیان
مقام‌های امریکایی در واشنگتن گفته‌اند روند انتقال سفارت امریکا به قدس سه تا چهار سال طول می‌کشد. آنها دیروز به رادیو سوا گفتند که ترامپ طی دستوری وزارت خارجه را مکلف به آماده‌سازی طرح انتقال سفارت از تل‌آویو در برنامه‌ای سه تا چهار ساله خواهد کرد و رئیس‌جمهور هرگز برای این مسئله جدول زمانی معین نمی‌کند؛ موضعی که به نظر می‌رسد برای کاستن از حساسیت‌های موجود است. با این حال، گروهی از تفنگداران دریایی امریکا برای حفاظت از سفارتخانه‌های این کشور، به برخی از سفارتخانه‌‌های خاورمیانه‌ای امریکا اعزام شده‌اند. مقام‌های فلسطینی می‌گویند تصمیم امریکا «عبور از همه خط قرمزها» است و «سه روز» اعلام خشم کرده‌اند. گروه‌های مقاومت فلسطینی هم دیروز برای بررسی راهکارهای مقابله با تصمیم ترامپ در غزه تشکیل جلسه دادند. فتح، بلافاصله از فلسطینیان کرانه باختری خواست علیه این تصمیم تظاهرات کنند و جنبش حماس هم روز جمعه را روز خشم در مقابل اشغالگران اعلام و فلسطینی‌ها را به تظاهرات دعوت کرد. اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس گفته که این تصمیم به منزله نادیده گرفتن تمامی خط قرمزها است و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان درباره «پیامدهای خطرناک چنین تصمیمی برای فرآیند صلح، امنیت و ثبات منطقه و جهان» اخطار داده است. «مانوئل حساسیان» سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در انگلیس تصمیم دولت امریکا را «اعلام جنگ علیه مسلمانان و مسیحیان» خوانده و گفته که آنها نمی‌پذیرند که قدس تحت سیطره اسرائیل باشد. او تصمیم ترامپ را بوسه مرگ بر روند صلح خوانده است.
شروع اعتراضات
 وضعیت در سرزمین‌های اشغالی ملتهب است. با آغاز تظاهرات فلسطینی‌ها، درگیری‌ میان جوانان فلسطینی و ارتش رژیم صهیونیستی در ورودی اردوگاه العروب در شهر الخلیل در شهر الخلیل بالا گرفته و نیروهای رژیم صهیونیستی با بمب‌های صوتی به جوانان فلسطینی حمله کردند. مناطق مختلف کرانه باختری نیز شاهد تظاهرات گسترده فلسطینی‌هاست. «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی سه‌شنبه شب به تمامی دستگاه‌های سیاسی و امنیتی این رژیم توصیه کرد که خود را برای پیامدهای ناشی از تصمیم ترامپ، آماده کنند. ستاد ارتش رژیم صهیونیستی هم در نشستی اضطراری اوضاع امنیتی در فلسطین را بررسی کرد و دستور آماده باش نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی صادر شد. اسرائیل کاتز وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی به رادیو ارتش گفت که برای «همه گزینه‌ها آماده می‌شود» از جمله برای بروز خشونت. کنسولگری امریکا در قدس اشغالی به دلیل نگرانی از ناآرامی‌ها درباره تصمیم احتمالی این کشور برای انتقال سفارت به قدس اشغالی، به کارکنان و خانواده‌های آنها دستور داده است از ترددهای شخصی در این شهر یا کرانه باختری خودداری کنند.
نزدیکی دولت‌های اسلامی روی «خط قرمز»
مصر دیروز اعلام کرد که وزرای خارجه اعضای اتحادیه عرب شنبه هفته آینده نشستی درباره قدس تشکیل خواهند داد. دفتر ریاست جمهوری ترکیه هم گفته که رجب طیب اردوغان رهبران سازمان همکاری اسلامی را برای برگزاری نشستی فوق العاده در ۱۳ دسامبر جاری به استانبول دعوت کرده؛ تحولی که بعد از چند سال شکاف کم‌سابقه میان کشورهای اسلامی، می‌تواند آنها را حول مسئله قدس به هم نزدیک کند. دولت مغرب که ریاست کمیته قدس سازمان کنفرانس اسلامی را عهده‌دار است، کاردار سفارت امریکا را احضار کرد و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه نیز بیت‌المقدس را «خط قرمز» آنکارا دانست و گفت که چنانچه این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی شود، روابط خود را با رژیم صهیونیستی قطع می‌کند. سخنگوی دولت ترکیه نیز می‌گوید که به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، «منطقه و جهان را گرفتار آتشی‌ می‌کند که پایان آن مشخص نیست.» سعد حریری نخست وزیر لبنان که هفته قبل به کشورش بازگشت در نشست کابینه لبنان گفت: «ما در مقابل یک تحول بی‌سابقه در منطقه هستیم.»
شیخ احمد الطیب از شیوخ الازهر هشدار داده که امریکا با انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس «در‌های جهنم را به روی غرب می‌گشاید» و وزارت خارجه قطر مخالفت کامل خود با هرگونه اقدامی در جهت به رسمیت شناختن  قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلام و هشدار داد که چنین اقداماتی به تضعیف تلاش‌های بین‌المللی برای اجرای راه‌حل دو دولت منجر می‌شود. وزارت خارجه سوریه هم گفته که اقدام خطرناک دولت امریکا به وضوح نشان می‌دهد این کشور به قوانین بین‌المللی بی‌توجه است و این امریکاست که درگیری‌ها و فتنه‌ها را در بین ملت‌ها تغذیه می‌کند تا ادامه سلطه و استکبار خود را تضمین کند.
پاپ خواهان حفظ وضع موجود قدس
نبیه بری رئیس پارلمان لبنان معتقد است که جهان «در برابر یک بیانیه بالفور جدید» است که به گفته او فلسطین را برای قرارداد قرن آماده می‌کند. وزیر خارجه انگلیس بیانیه بالفور(۱۹۱۷) را در حمایت از موضع مثبت دولت انگلیس برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» اعلام کرد. ترزا می ‌نخست انگلیس دیروز گفت که قصد دارد با ترامپ درباره تصمیم شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین گفت‌وگو کند و تأکید کرد: «موضع ما تغییری نکرده است و این شهر باید به‌عنوان پایتخت مشترک دولت‌های فلسطین و اسرائیل شناسایی شود.» استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک گفته که دبیرکل نسبت به سرانجام هرگونه اقدامات یکجانبه‌ای که بتواند راهکار تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل را از بین ببرد، هشدار می‌دهد. وزیر خارجه سوئد هم اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «فاجعه» خوانده است.
«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان دیروز با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه و «پاپ فرانسیس» تماس تلفنی گرفت و از آنها خواست، مانع انتقال سفارت واشنگتن به بیت‌المقدس شوند. در پی این تماس تلفنی، پاپ فرانسیس گفت که «عمیقاً» نگران اوضاع است وتأکید کرد که بیت‌المقدس مکانی است منحصربه فرد و مقدس برای مسیحیان، یهودیان و مسلمانان و «جایگاه خاص صلح و آرامش» است. پاپ خواستار آن شده که بنابر قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، «همه وضعیت کنونی این شهر را محترم شمارند.» موضع پاپ، نشان می‌دهد علاوه بر جهان اسلام، مسیحیان نیز از تصمیم ترامپ نگرانند. در اولین واکنش، دیروز مسیحیان فلسطین در بیت لحم، محل تولد حضرت مسیح (ع)، تصاویر رئیس‌جمهوری امریکا را در اعتراض به قصد وی برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به آتش کشیدند. سخنگوی کرملین گفته که مسکو از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نگران است و چین هشدار داده این تصمیم امریکا به تشدید تنش در منطقه منجر می‌شود. زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان دیروز به کاخ سفید هشدار داد شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، موجب تشدید تنش‌های منطقه‌ای خواهد شد. سخنگوی وزارت خارجه فرانسه درباره هر اقدامی که وضعیت قدس را تغییر دهد، هشدار داده و تأکید کرد که کشورش شدیداً نگران تشدید اوضاع و درگیری‌ها در قدس است.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.