امریکا در قمار تروریسم داخلی باخت

در مرگبارترين تيراندازي به ‌جمعي در تاريخ امريكا يك فرد مسلح با شليك به جمعيت حاضر در فستيوال موسيقي در شهر لاس‌وگاس مركز خوشگذراني امريكا با ايجاد حمام خون 58 تن را كشت و 515 تن ديگر را زخمي كرد…

بهارستانه: در مرگبارترین تیراندازی به ‌جمعی در تاریخ امریکا یک فرد مسلح با شلیک به جمعیت حاضر در فستیوال موسیقی در شهر لاس‌وگاس مرکز خوشگذرانی امریکا با ایجاد حمام خون ۵۸ تن را کشت و ۵۱۵ تن دیگر را زخمی کرد. فرد مسلح که چندین سلاح با خود به همراه داشت، از سوی نیروهای پلیس از پای درآمد. رسانه‌های امریکا گفته‌اند که این حادثه تروریستی نبوده ولی کاربران امریکایی در صفحات اجتماعی گفته‌اند که این یک تروریسم داخلی است. داعش که همواره اقدامات تروریستی را در مناطق مختلف جهان برعهده می‌گیرد، این بار نیز مسئولیت حمله لاس‌وگاس را برعهده گرفت.
 امریکا باز هم شاهد حمله مسلحانه دیگری بود و این بار یک فرد مهاجم با شلیک به جمعیت حاضر در شهر لاس‌وگاس در ایالت نوادا در غرب امریکا صدها نفر را به خاک و خون کشید. به گفته پلیس، یک فرد مسلح بامداد دوشنبه از طبقه سی و دوم هتل ماندالای ‌به شرکت‌کنندگان کنسرت فضای باز مجاور تیراندازی کرد و سرانجام در تیراندازی مأموران پلیس کشته شد. به گزارش سی ان ان، کلانتر لاس‌وگاس دیروز اعلام کرد که ۵۸ نفر در جریان تیراندازی کشته و ۵۱۵ نفر مجروح شده‌اند. پلیس لاس‌وگاس یک مرد ۶۴ ساله به نام «استفان پادوک» را به عنوان مظنون اصلی تیراندازی مرگبار در کنسرت این شهر معرفی کرد. پلیس لاس‌وگاس اعلام کرد که آمار مذکور نهایی نشده و مأموران به دنبال«ماری لو دانلی» زن آسیایی تبار ۶۲ ساله‌ای هستند که به نظر می‌آید همراه پیرمرد تیرانداز بوده است. پلیس با رد تروریستی بودن این ماجرا اعلام کرد که احتمال ندارد تیرانداز دیگری در این حادثه دست داشته باشد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بیش از ۵۰۰  نفر پس از این تیراندازی به بیمارستان منتقل شده‌اند و حال تعدادی از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است. باتوجه به تعداد بیشتر زخمی‌ها مسئولان بیمارستان‌ها در لاس‌وگاس از مردم خواسته‌اند به زخمی‌ها خون اهدا کنند.  فیلم‌هایی که از سوی مردم از صحنه تیراندازی گرفته شده است، نشان می‌دهد که عامل تیراندازی به صورت ممتد تیراندازی می‌کرده و مردم برای نجات جان خود در حال فرار بودند. یک شاهد عینی گفت که مدت پنج دقیقه صدای شلیک گلوله شنیده می‌شد. صدها نفر از محل تیراندازی گریختند. برخی از زخمی‌ها که جراحت سطحی برداشته‌اند بر اثر فشار جمعیت زیر دست و پا مانده‌اند. تصاویری که منتشر شده است نشان می‌دهد که ترس و وحشت در بین مردم موج می‌زند.  شهر لاس‌وگاس در ایالت نوادا با کازینوها و مراکز خرید و تفریح و سرگرمی‌اش در سطح جهان مشهور است و هر روز دهها هزار نفر از مردم امریکا اوقات عیش و نوش خود را در این منطقه سپری می‌کنند. به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، تعداد ۱۰ قبضه سلاح از عامل جنایت کشف شده است. گفته می‌شود سلاح‌هایی که فرد مهاجم از آنها استفاده کرده است، سلاح‌هایی بودند که برای جنگ و کشتار انسان‌ها طراحی شده‌اند. در شهرهای امریکا هر سال دهها حمله مسلحانه به مردم انجام می‌شود و مقامات این کشور تاکنون نتوانسته‌اند قانون حمل آزاد سلاح را کنترل کنند.
مرگبارترین تیراندازی تاریخ امریکا
تیراندازی لاس‌وگاس که بیش از ۵۷۳ کشته و زخمی برجای گذاشت در تاریخ امریکا بی‌سابقه بوده است. به گزارش رسانه‌های امریکایی، باتوجه به تیراندازی مرگبار سال گذشته باشگاه شبانه اورلاندو که به مرگ ۴۹ نفر انجامید، اکنون تیراندازی لاس‌وگاس مرگبارترین کشتار مسلحانه در تاریخ امریکا است.
   ترامپ: خدا رحمتشان کند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا در واکنش به تیراندازی لاس‌وگاس در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «با  قربانیان تیراندازی لاس و گاس همدردی می‌کنم.  خدا رحمتشان کند»! ترامپ همچنین در اولین سخنرانی پس از این حادثه، حمله را به شیطان نسبت داد و گفت که دعا می‌کند شیطان از امریکا برود. رئیس‌جمهور امریکا به تأثیر این حمله بر جامعه داخلی امریکا پرداخت و خطاب به امریکایی‌ها گفت: «وحدت ملی ما با این اعمال شیطانی مخدوش نمی‌شود؛ خشونت هم نمی‌تواند رشته ارتباطات ملت ما را از هم بگسلد.»
همچنین ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، صادق خان، شهردار لندن، مالکوم ثورنبال، نخست‌وزیر استرالیا و استفان لاون، نخست‌وزیر سوئد این حمله را محکوم کرده‌اند.  به گزارش رسانه‌های امریکایی عامل تیراندازی عضو هیچ یک از گروه‌های تروریستی نبوده و سابقه جنایی هم نداشته است. بسیاری از فعالان توئیتر نوشته‌اند که بحث نژاد، مذهب و وابستگی سیاسی در این اقدام نقش نداشته است. انگیزه این حمله مشخص نشده است و پلیس به دنبال افرادی است که ممکن است با فرد مهاجم ارتباط و همکاری داشته باشند. به گزارش فاکس‌نیوز، به گفته پلیس، عامل این جنایت پیش از این به جرم کودک ‌آزاری و جرائم جنسی در چند نوبت بازداشت شده ‌است.
تروریسم داخلی
هر‌چند گروه تروریستی داعش همچون گذشته مدعی شده که تیراندازی لاس‌وگاس کار عناصر این گروه است اما بسیاری از امریکایی‌ها نظر دیگری دارند و آن را به تروریسم داخلی ارتباط می‌دهند. به گفته کاربران امریکایی فرد مهاجم به عنوان «گرگ تنها» معروف نبوده است و این اقدام یک تروریسم داخلی بود. این کاربران توئیتر نوشته‌اند که این یک تیراندازی به جمع نبود اما یک حمله تروریستی از مهره‌ای است که در خانه رشد کرده است. عامل جنایت لاس‌وگاس تبعه امریکا بوده است و در این حمله مسلمانان در مظان اتهام نیستند. دونالد ترامپ همواره مسلمانان و مهاجران را به ایجاد ناامنی و حملات مسلحانه در خاک امریکا متهم می‌کرد اما حادثه لاس‌وگاس نشان داد که شهروندان امریکایی اگر فرصت پیدا کنند تا چه حد می‌توانند خطرناک باشند. مقامات امریکایی هر وقت یک فرد مهاجر و مسلمان حمله مسلحانه انجام دهد بلافاصله آن را تروریستی معرفی می‌کنند اما هر زمان یک تبعه امریکا و سفید‌پوست مرتکب این جنایت‌ها می‌شود تروریستی بودن آن را رد می‌کنند و آن را بیشتر به مسئله بیماری‌های روانی نسبت می‌دهند. همچنان که بر اساس گزارش‌ها، مرگبارترین تیراندازی‌ها در تاریخ امریکا از سوی افراد سفید‌پوست این کشور انجام شده است. فعالان توئیتری نیز با اشاره به گزارش رسانه‌های امریکایی مبنی بر اینکه این حادثه تروریستی نبوده است، نوشتند که چون این فرد مهاجم مسلمان نبوده، حادثه لاس‌وگاس تروریستی اعلام نشده است، اگر یک فرد مسلمان این اقدام را انجام می‌داد آن را تروریستی می‌خواندند. برخی کاربران امریکایی در صفحات اجتماعی گفته‌اند که چرا رسانه‌های امریکایی این حادثه را که مرگبارترین کشتار تاریخ امریکا است، تروریستی اعلام نکرده‌اند، چون استفان پادوک یک فرد سفید‌پوست است. دو ماه پیش هم در حمله یک ماشین به جمعیت مخالفان نژادپرستی در شهر شارلوتزویل، ۱۰ نفر کشته و بیش از ۲۰ تن زخمی شدند که آن هم به دست یکی از طرفداران برتری سفیدها و دونالد ترامپ انجام شده بود.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.