امدادرسانی در ارتفاع ۵۰۰۰ متری با هزینه شخصی/ وقتی سفیر مالزی پاداش داد+عکس

امدادگرانی که در نزدیک قله دماوند فعالیت می‌کنند، با هزینه شخصی وسایل درمانی را تهیه و حقوقی هم ظاهرا دریافت نمی‌کنند.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، صعود به قله دماوند برای هر کوهنوردی می‌تواند جذاب باشد، اما رسیدن به گنبد گیتی، بلندترین قله ایران همیشه آسان و بدون خطر نیست و در طول هفته و در فصل صعود به این قله زیبا کوهنوردان زیادی چه داخل کشور به منطقه می‌آیند.

ارتفاع زدگی و پرت شدن از کوه از جمله مشکلاتی است که هنگام صعود رخ می‌دهد و کوهنورد را از صعود ایمن باز می‌دارد و باید امداد رسانی به وی صورت بگیرد.

بارگاه سوم دماوند که کوهنوردان پیش از صعود به قله آنجا را برای برپایی کمپ برمی‌گزینند، محل حضور امداد گران است و به محض اطلاع از وضعیت کوهنورد امدادرسانی را آغاز می‌کنند و فرقی هم نمی‌کند در چه نقطه‌ای باشند، نزدیک قله یا پایین‌تر از بارگاه و در هوای آفتابی باشد یا نامساعد، اما مشکلی که در این بین وجود دارد، هزینه‌ای از سوی فدراسیون، هیات کوهنوردی تهران و آمل پرداخت نمی‌شود و لوازم درمانی را از جیب خودشان هزینه می‌کنند.

رحمان زاده، یکی مسئول امدادی قله دماوند که در بارگاه سوم حضور دارد، به خبرنگار فارس در مورد شرایط کاری‌اش می‌گوید: در فصل صعود از چهارشنبه صبح تا جمعه نزدیک قله هستیم و امدادرسانی می‌کنیم و فرقی نمی‌کند چه شخصی باشد. مسئولیت ما نجات جان کوهنوردان است و حتی در یک روز سه بار هم شده که به قله رفته‌ایم.

این امدادگر ادامه داد: روزهای پنجشنبه و جمعه کوهنوردان زیادی برای صعود می‌آیند و به همین دلیل کار ما هم زیاد است و شبانه روزی در حال کمک هستیم

وی در مورد اینکه برای این سه روز چه مبلغی را از کجا دریافت می‌کنید، عنوان کرد: حدود ۶ هفته است می‌آییم و هزینه‌ای پرداخت نشده است. مسئول بارگاه فدراسیون کوهنوردی است، اما تمام وسایل مورد نیاز را هم خودمان شخصی می‌خریم و به بالا می‌آوریم.

رحمان زاده در مورد اینکه مصدومان را چگونه حمل می‌کنند، می‌‌گوید: دوش به دوش یا کول می‌کنیم تا به پناهگاه برسانیم و کارهای درمانی را انجام دهیم. هفته پیش کوهنوردی پرت شده بود که بینی اش شکسته بود و پایش آسیب دیده بود و او را به صورت دوش به دوش کمک کردیم تا به پناهگاه برسد.

وی در مورد اینکه در امدادرسانی‌ها مورد فوتی هم بوده است، یا خیر گفت: پاییز سال گذشته دو کوهنورد مالزیایی که قصد صعود به قله را داشتند، به دلیل قرار گرفتن روی یخ، پایشان لغزیده و حدود هزار متر سقوط و فوت کردند. جنازه آنها را یافتیم و به سفارت این کشور تحویل دادیم که سفیر این کشور سکه‌ای را به عنوان پاداش پرداخت کرد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.