امام جمعه شهرگلستان : نماز جمعه مردم را برخلاف جریان تهاجم فرهنگی حرکت می دهد

حجت الاسلام صفایی گفت: ائمه جمعه سعی می کنند به جامعه و جوانان بصیرت بخشی کنند ، بیان فرمایشات رهبر و تبیین سخنان ایشان برای مردم نیز از دیگر وظایف ائمه جمعه است و به نوعی آنها واسطه بین نظام و مردم هستند. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، ۵مرداد سالروز اولین اقامه نماز جمعه […]

حجت الاسلام صفایی گفت: ائمه جمعه سعی می کنند به جامعه و جوانان بصیرت بخشی کنند ، بیان فرمایشات رهبر و تبیین سخنان ایشان برای مردم نیز از دیگر وظایف ائمه جمعه است و به نوعی آنها واسطه بین نظام و مردم هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، ۵مرداد سالروز اولین اقامه نماز جمعه در کشور به امامت آیت الله طالقانی بهانه ای بود تا خدمت حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی صفایی امام جمعه شهر گلستان برسیم و ازایشان درباره اهداف ،وظایف و برکات نماز جمعه بپرسیم. گفتگوی ما با ایشان به شرح ذیل است:

DSC_0010
ـ با تبریک سالگرد اقامه نخستین نماز جمعه کشور توسط شهید طالقانی ، بفرمایید امام خمینی (ره) چرا شهید طالقانی را به عنوان امام جمعه تهران معرفی کردند؟
من هم به نوبه خودم این روز را به شما و سایر مردم کشور اسلامی ایران تبریک می گوییم. آیت الله طالقانی شخصیت بسیار بزرگواری داشتند ، ایشان حدود ۱۲ سال شاگرد آیت الله حائری بودند و ۳ سال هم در نجف تشریف داشتند و وقتی حکم اجتهاد خود را می گیرند و از نجف باز می گردند ، در مسجد هدایت تهران مشغول خدمت می شوند که امام ایشان را به عنوان خطیب نماز جمعه انتخاب می کنند. ایشان خطیب بسیار تونایی بودند و خطبه های ایشان بسیار بصیرت بخش بود.
ــ آیا قبل از انقلاب نماز جمعه در کشور اقامه می شد؟
نماز جمعه قبل از انقلاب در چند مسجد تهران برپا می گشت ولی در حاشیه قرار داشت و بسیار کمرنگ بود ولی امام خمینی (ره) این واجب کفایی را پررنگ کردند و امروزه حدود ۱۵۰ ستاد برگزاری نماز جمعه در سطح کشور فعال هستند.
ــ هدف و فسلفه اصلی اقامه نماز جمعه چیست؟
نماز جمعه مرکز حرکت فرهنگی کشور است.هدف نماز جمعه کار فرهنگی است الان ما شاهد تهاجم فرهنگی از سمت استکبار جهانی هستیم و باید بگویم مهمترین سنگری که جلوی تهاجم فرهنگی را گرفته است ، نماز جمعه است.نماز جمعه مردم را برخلاف حرکت تهاجم فرهنگی حرکت می دهد.نماز جمعه مردم را آماده نگه داشته است تا در هر زمان که لازم باشد مردم را وارد صحنه کند که نمونه کوچکی از آن را در راهپیمایی های ۲۲ بهمن و روز قدس می بینیم.
ــ وظیفه ائمه جمعه چیست؟
ائمه جمعه هم سعی می کنند به جامعه و جوانان بصیرت بخشی کنند . بیان فرمایشات رهبر و تبیین سخنان ایشان برای مردم نیز از دیگر وظایف ائمه جمعه است و به نوعی آنها واسطه بین نظام و مردم هستند.
ــ نماز جمعه در شهر گلستان چند سال است که اقامه می شود؟
حدود ۱۶ سال است که نماز جمعه در شهر گلستان برپاست البته قبل از بنده حجت الاسلام و المسلمین شکرزاده تشریف داشتند و پنج سال امام جمعه شهرستان بودند و حدود ۱۱ سال است که بنده امام جمعه شهر گلستان هستم.
ــ نماز جمعه برای شهر گلستان داشته است؟
امروزه تمام کارهای فرهنگی در ستاد برگزاری نماز جمعه برگزار می شود.ما در اینجا بخاطر نزدیکی با حرم مطهر امام راحل (ره) هر ساله میزبان زائرین حرم ایشان هستیم. اجرای مراسمات ملی و مذهبی در سطح شهرستان و انجام راهپیمایی در مناسبت های مختلف ، گرفتن جشن تکلیف برای دانش آموزان و برگزاری کلاس قرائت قرآن و اجرای دعای ندبه در هر صبح جمعه از جمله فعالیت های است که ما در ستاد برگزاری نماز جمعه گلستان انجام می دهیم.
ــ پروژه ساخت مصلی شهر گلستان چه زمانی تکمیل می شود؟
پروژه ساخت مصلی شهر گلستان به صورت فاز به فاز انجام می گیرد و ما تا امروز توانستیم تقریبا دو فاز آن را به اتمام برسانیم و قسمت های حوزه علمیه ،سالن سخنرانی و کتابخانه مانده که در فاز های بعدی انجام می گیرد.کار فضای داخل مصلی نیز حداکثر تا دو ماه آینده به اتمام می رسد.
ــ سخن پایانی اگر دارید بفرمایید:
من خدا را شکر می کنم که مراسم نماز جمعه ما پر جمعیت است ولی باز هم از مردم عاشورایی شهرستان بهارستان دعوت می کنم تا در نماز جمعه شرکت کنند .

قطعا نماز جمعه مرکز بصیرت و سعادت است .

پایان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.