المانیتور: مقام های آمریکایی معتقدند توافق با ایران بسیار نزدیک است

ˈلورا روزنˈخبرنگار حوزه سیاست خارجی نشریهˈالمانیتورˈ و یکی از کسانی که درماه های اخیر مقالات متعددی درباره مذاکرات هسته ای ایران نوشته است، گفت: اینکه مذاکرات اخیر ژنو چه می شود نمی توان به طور قطعی گفت اما مقام های آمریکایی معتقدند که توافق بسیار نزدیک بوده و ممکن است حتی این هفته نهایی شود. […]

ˈلورا روزنˈخبرنگار حوزه سیاست خارجی نشریهˈالمانیتورˈ و یکی از کسانی که درماه های اخیر مقالات متعددی درباره مذاکرات هسته ای ایران نوشته است، گفت: اینکه مذاکرات اخیر ژنو چه می شود نمی توان به طور قطعی گفت اما مقام های آمریکایی معتقدند که توافق بسیار نزدیک بوده و ممکن است حتی این هفته نهایی شود.

به گزارش بهارستانه، وی درگفت وگو با رادیو فردا در خصوص مهمترین رخدادها در روزهای بین مذاکرات پیشین و پیش روی ژنو گفت: اگر بخواهیم از منظر واشنگتن به این تحولات نگاه کنیم تنش بسیاری در این روزها در جریان بوده است، تنشی که به دلیل نگرانی اسرائیل (رژیم صهونیستی) از دستیابی به یک توافق با ایران بوجود آمده است.
وی افزود: در گفت وگوهای گذشته به نظر می رسید که طرفین به توافق بسیار نزدیک شدند درهمین حال در این روزها کنگره آمریکا هم به شدت از سوی دولت این کشور برای تصویب نکردن دور تازه تحریم ها تحت فشار بوده است چرا که دولت آمریکا امیدوار است به توافق با ایران دست پیدا کند همچنین در همین زمان متحدان اسرائیل در کنگره برای پیشبرد تحریم ها تلاش کردند.
او ادامه داد: به هرحال اسرائیل به صورت عمومی گفته است که توافق با ایران و کم کردن فشارها بر این کشور اشتباه خواهد بود در نتیجه به نظر من مهمترین اتفاقات این روزها تلاش بسیار قدرتمند دولت آمریکا برای پیشبرد گفت و گوها است در همین زمینه باراک اوباما هم روز گذشته(سه شنبه) با برخی از قانونگذاران کلیدی گفت و گو کرد.
روزن گفت: من خبرنگار کنگره نیستم اما آنچه که به نظر می آید این است که دور تازه گفت و گوها با ایران بدون طرح دور تازه تحریم ها در کنگره آغاز خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که ˈ به نظر شما در مذاکرات پیشین ژنو چه رخ داد که به گفته شما آمریکا این چنین قدرتمند در تلاش برای دستیابی به توافق است؟ˈگفت:به نظر من این موضوع به گفت و گوهای اولیه در ژنو باز می گردد که در ماه اکتبر انجام شد.
وی افزود: در آن مذاکرات آشکارا مشخص شد که ایران با یک برنامه واقعی بر سر میز آمده و در دور بعد طرفین بسیار به دستیابی به توافق نزدیک شدند.
او ادامه داد: بنابر گفته برخی مقام ها، جمهوری اسلامی قصد داشته تا پیش از امضای توافق نامه یکبار این قرارداد را در ایران و با مقام های ارشد خود مرور و مجددا به میز مذاکره بازگردد چرا که شما وقتی می خواهید یک خانه هم بخرید به همین گونه است یعنی همه طرف های قرارداد باید مطمئن شوند که مذاکره و امضای قرارداد در فضای کاملا مثبتی پیش می رود به خصوص که در مورد مذاکرات هسته ای سال ها است که گفت وگوها جریان داشته اما هیچ پیشرفتی حاصل نشده و حالا خیلی سریع همه چیز تحول پیدا کرده است.
روزن گفت: اینکه در این مذاکرات چه خواهد شد نمی شود به طور قطعی گفت اما مقام های آمریکایی معتقدند که توافق بسیار نزدیک بوده و ممکن است که حتی این هفته نهایی هم بشود.
او ادامه داد: مصاحبه وزیر امورخارجه ایران در روزهای گذشته هم نشان می داد که احتمالا فرمولی برای مقدمه چینی این توافق به وجود آمده است.
خبرنگار نشریه المانیتور افزود: گفتنی است این موضوع می توانست مانعی بر سر راه توافق باشد اما احساس من این است که آمریکایی ها به زبانی برای توافق بر سر این موضوع رسیده اند.
وی در پایان و در پاسخ به این سوال که ˈجدا ازایران و آمریکا، پنج کشور دیگر هم بر سر میز مذاکره هستند که شاید رویکرد کشوری مثل فرانسه در دور پیشین مذاکرات در ژنو غیرقابل پیش بینی بود،حال به نظر شما تکلیف این چنین رویکردهایی برای رسیدن به توافق چه می شود؟ˈ گفت: بله، این نکته مهمی است و تقریبا می توان گفت آنچه که در مذاکرات پیشین رخ داده عجیب بود چون آنچه که ما تاکنون از شش کشور دیده بودیم این روند بود که آنها تلاش فراوانی برای حفظ اتحاد خودشان می کردند و حتی اگر اختلاف نظری هم داشتند آن را پشت درهای بسته نگاه می داشتند یا اینکه معمولا در مورد جزئیات پیش از مذاکرات به نتیجه می رسیدند و توافق می کردند.
وی افزود: اما به نظر می آید چون ایران در این دو ماه اخیر خیلی جدی پای میز مذاکره آمده اختلاف نظرها در میان شش کشور اینطور واضح و پر رنگ به نظر می آید.
او ادامه داد: ما هفته گذشته شاهد این بودیم که وزیر خارجه فرانسه علیرغم میل سایر متحدان به صورت عمومی از اختلاف نظر صحبت کرد اما من فکر می کنم که شش کشور تلاش خواهند کرد که چنین رفتارهایی در این دور تازه مذاکرات تکرار نشود اما باید در نظر داشت باز هم هیچ چیز قطعی نیست.
منبع:ایرنا

/پایان خبر/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.