افزایش شدید شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در دوران ترامپ

رژیم صهیونیستی تحرکات برای افزایش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری را افزایش داده و زمینه‌های افزایش ساخت‌ و سازهای عظیم در آینده را فراهم کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آمارهای جدید نشان می‌دهند رژیم صهیونیستی در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا تحرکات برای افزایش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری را افزایش داده و زمینه‌های افزایش ساخت‌ و سازهای عظیم در آینده را فراهم کرده است.

داده‌های جدیدی که خبرگزاری آسوشیتدپرس به آنها دست یافته نشان می‌دهد ساختمان‌سازی‌ها توسط رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته و برنامه‌ریزی‌های عظیمی برای ادامه این ساخت و سازها در جریان است. داده‌ها توسط گروه موسوم به Peace Now که شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را رصد می‌کنند گردآوری شده است.

رژیم صهیونیستی در تازه‌ترین اقدام هفته گذشته با پیشبرد طرح احداث هزاران خانه در اراضی اشغالی موافقت کرد.

آسوشیتدپرس نوشته موافقان و مخالفان این شهرک‌سازی‌ها هر دو می‌پذیرند که روند این فعالیت‌ها از اوایل سال ۲۰۱۷، همزمان با روی کار آمدن دونالد ترامپ دچار تغییراتی شگرف شده است.

«هاگیت عفران»، عضو سازمان Peace Now گفت: «احساس اسرائیل این است که هر چیزی مجاز است و وقت انجام این کارها همین حالا است که دولت آمریکا بیش از هر آنچه ممکن است موافق شهرک‌سازی است.»

Peace Now از مقیاس‌های مختلفی برای سنجش فعالیت‌های شهرک‌سازی استفاده می‌کند. طرح پروژه‌ها و مراحل اداری آنها، مناقصه‌ها و شروع مرحله ساخت و ساز از جمله داده‌هایی است که این گروه از آنها استفاده کرده است.

هر کدام از این شاخص‌ها به روندهای مختلفی اشاره می‌کنند. شروع مراحل ساخت و ساز شاخصی است که میزان فعلی فعالیت‌های شهرک‌سازی‌ها را مشخص می‌کند و تابعی است از تصمیم‌هایی که سال‌ها پیش گرفته شده است. در مقابل، دو مرحله طراحی و مناقصه شاخص‌هایی آینده‌نگرانه از مقاصد رژیم اسرائیل به شمار می‌آیند.

داده‌های گردآوری‌شده توسط Peace Now نشانگر افت میزان ساخت و سازها در طول نخستین سال ریاست‌جمهوری ترامپ است. ساخت و سازها در سال ۲۰۱۷ از ۳۰۶۶ واحد در سال قبل به ۱۶۴۳ واحد رسید. این کاهش نشان می‌دهد برنامه‌ریزی رژیم صهیونیستی قبل از آغاز دولت ترامپ  بر کاستن از میران شهرک‌سازی‌ها استوار بوده است.

اما داده‌های ۹ ماه آغازین سال ۲۰۱۸ به وضوح اثر دولت ترامپ بر افزایش فعالیت‌های شهرک‌سازی‌ها را نشان می‌دهد. ساخت‌ و سازها در این دوره با ۲۰ درصد افزایش نسبت به بازه مشابه در سال گذشته مواجه شده است.

این روند، هنگامی که مرحله برنامه‌ریزی برای احداث واحدهای مسکونی بیشتر در نظر گرفته می‌شوند عیان‌تر است. در سال ۲۰۱۷ با طرح‌هایی برای احداث ۶۷۱۲ واحد مسکونی موافقت شده که این تقریباً ۲ برابر سال ۲۰۱۶ است.

صدها هزار اسرائیلی در شهرک‌هایی یهودی‌نشین که رژیم صهیونیستی بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است سکونت دارند.

 سازمان ملل و بیشتر کشورهای جهان شهرک‌های رژیم صهیونیستی را غیرقانونی می‌دانند زیرا این رژیم در جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی این سرزمین‌ها را اشغال کرده و بر مبنای کنوانسیون ژنو هر گونه ساخت و ساز از سوی اشغال‌گر در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.

فلسطینیان به دنبال تشکیل کشوری مستقل در کرانه باختری و نوار غزه هستند که پایتخت آن بیت‌المقدس باشد. آن‌ها همچنین خواستار خروج اسرائیل از سرزمین‌های اشغال شده در سال ۱۹۶۷ هستند، اما اسرائیل از بازگشت به مرزهای پیش از جنگ شش روزه امتناع می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.