افتتاح نمایشگاه منتخبان جشنواره «ارتنگ»/ ۳ نقاش برگزیده گالری رایگان می‌گیرند

نمایشگاه آثار منتخب نخستین جشنواره دانشجویی نقاشی «اَرتَنگ» عصر امروز در فرهنگستان هنر افتتاح شد. به ۳ برگزیده این نمایشگاه، علاوه بر دریافت جایزه نقدی، طی سال جاری فرصت برپایی یک نمایشگاه انفرادی رایگان را پیدا می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، نمایشگاه آثار منتخب نخستین جشنواره ملی نقاشی «اَرتَنگ» ـ به معنای صفحه و تخته نقاشان ـ عصر امروز (شنبه یک تیر) در گالری استاد فرشچیان موسسه صبا ـ وابسته به فرهنگستان هنر ـ افتتاح شد.

فریال طاهری دبیر اجرایی جشنواره در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گفت: حدود یک سال پیش فراخوان جشنواره با حمایت دانشگاه علم و فرهنگ منتشر شد. ۷۲۰ اثر در دو بخش نمایشگاهی و مقالات از همه دانشگاه‌های کشور به دبیرخانه رسید، که پس از داوری اولیه در بخش نمایشگاهی، ۷۸ اثر انتخاب شدند و پس از داوری دوم، به ۵۴ اثر تقلیل یافتند که اکنون در نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است. امکان بازدید از این نمایشگاه تا هفتم تیرماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ فراهم است.

وی ادامه داد: در بخش پژوهشی، ۵۲ پایان‌‌نامه و مقاله دریافت کردیم که ۱۷ اثر انتخاب شده است و در نشریه تخصصی نقاش «ممکن» منتشر می‌شوند. برگزیدگان این بخش به همراه برگزیدگان بخش نقاشی روز دوشنبه ۳ تیر معرفی می‌شوند. علاوه بر جایزه نقدی، طی یک سال آینده، در یکی از گالری‌های تهران به صورت رایگان نمایشگاهی از آثار ۳ برگزیده بخش نقاشی برگزار خواهیم کرد.

دبیر اجرایی نخستین جشنواره ارتنگ گفت: محمدمهدی اخویان، علی اصغر میرزایی‌مهر، جواد علیمحمدی اردکانی، مهدی انصاری، فواد نجم‎الدین و جواد آقاجانی اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره را تشکیل می‌دهند. این جشنواره در بخش نمایشگاهی با موضوع «انسان؛ بازپیدایی» فراخوان داد.

وی افزود: در بخش پژوهشی با موضوع «جایگاه انسان در نقاشی معاصر ایران» محورهایی همچون «مناسبات شهر، شهروند و بازنمود آن در آثار نقاشان معاصر ایران»، «تداوم سنت نگارگری در نقاشی معاصر ایران»، «مفهوم انسان در فلسفه و بازتاب آن در نقاشی معاصر ایران» و «جامعه‌شناسی بدن در نقاشی معاصر ایران» مورد نظر بوده است.

طاهری در پایان سخنان خود از تیم اجرایی نمایشگاه شامل نعیم شفیعی، هادی پورصادقیان، فاطمه عرب‌بیگی، راشین امانی، میلاد پورحقگو، شایان شعبان، مائده عمو عابدینی و نگین ارژنگ تشکر و قدردانی کرد.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که جشنواره «ارتنگ» چه تفاوتی با «ژکال» دارد، گفت: «ژکال» صرفاً نمایشگاهی است اما جشنواره ما بخش پژوهشی هم دارد، ضمن اینکه نخستین جشنواره ملی نقاشی است که توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری به ثبت رسیده است.

سید علی‌اکبر هاشمی‌راد رییس شورای سیاستگذاری جشنواره با بیان این‌که جشنواره ملی نقاشی ارتنگ هم در این مراسم گفت: داوری آثار به دقت انجام شد و داوران بیش از ۸ ساعت برای انتخاب آثار نهایی زمان گذاشتند.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ افزود: امیدواریم برگزاری چنین رویدادهایی و رساندنش به ثروت، قدم کوچکی در راه شناسایی ظرفیت‌ها و شکوفایی استعدادهای دانشجویی باشد.

وی با اشاره به مشارکت فرهنگستان هنر، موسسه‌ فرهنگی هنری صبا و موسسه فرهنگی هنری آکادمی هنر شمسه در برگزاری جشنواره ارتنگ گفت: این مشارکت هنری و فرهنگی امر مبارکی است؛ به همین جهت تلاش می‌کنیم از این به بعد برنامه‌ها را بین دانشگاهی برگزار کنیم.

علی‌اصغر میرزایی‌مهر دبیر علمی جشنواره هم ضمن تشکر از همکاری فرهنگستان هنر در برپایی این رویداد گفت: بسیاری از جنبش‌های هنری از همین نمایشگاه‌های دانشجویی آغاز شده است و بسیاری از هنرمندان بزرگ از همین نمایشگاه‌ها آغاز کرده‌اند.

وی افزود: هر کاری در اولین گام کاستی‌هایی دارد، حتما تلاش می‌کنیم در سال‌های بعد این نمایشگاه پربارتر برگزار شود.

دبیر علمی جشنواره ارتنگ درباره پنل پژوهشی جشنواره که همزمان با روز اختتامیه برگزاری می‌شود، توضیح داد: دراین پنل بنده به همراه آقایان جواد علیمحمدی اردکانی، مهدی انصاری، فواد نجم‌الدین، مسعود ناصری، سعید اسدی، رضا صمیم، زروان روحبخشان، آرش حیدری حضور داریم و روز دوشنبه ۳ تیر از ساعت ۱۴ تا ۱۹ در طبقه سوم سالن همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.